Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnat sub 300 supreme

05 Lut 2007 16:28 4526 41
  • Poziom 16  
    Witam
    Mam problem z tym głośnikiem a mianowicie dostałem go ale jest zepsuty, tzn trzeba wymienić membranę i cewkę, tylko zastanawiam się czy można dać orginalną membranę tonsila od gdn 30/80? Drugi problem to zawieszenie dolne. Muszę kupić o średnicy conajmniej 185mm, a nigdzie jeszcze takiego ni znalazłem. Może ktoś zna sklep z takim zawieszeniem to bardzo proszę o informacje.
  • Poziom 31  
    postaraj się rozebrać głośnik tak aby jak najmniej uszkodzić - zawiesze dolne włąśnie jest ciężkie do kupienia...
    Membrana od tonsila będzie zdecydowanie za lekka i za mało sztywna.
    Jaką cewke chcesz dać?
  • Poziom 16  
    Tylko cały problem w tym że zawieszenie dolne jest rozwalone, a nigdzie jeszcze nie spotkałem takiego. Cewkę chcę dać z stx'a 50mm z wysokością uzwojenia 24mm, żeby uzyskać niskie zejście. Skoro mówisz że membrana tonsila będzie za ciężka to może dać z włókna szklanego z stx'a??
  • Poziom 31  
    za lekka, stxowa jest jak szmata, ale jakby 2 skleić ;)
    jaki ma nabiegunnik ten magnat ?
  • Poziom 24  
    a jezeli chodzi o sam glosnik to naga sie na suba?
  • Poziom 31  
    to właśnie subwooferowy głośnik,
    choć imho zbyt ciekawie nie wygląda...
    ale choćby dla zabawy można zregenerować :)
    Ucząc się przy tym.
  • Poziom 16  
    A dlaczego mówisz że membrana będzie za lekka??
    Nabiegunnik to ok 6mm
  • Poziom 24  
    wlasnie mam go na oku ale cos mi sie wydaje ze ma za maly skok jak na suba... moge sie mylic nigdzie nie moglem znalesc na jego temat zadnychi nfo

za 100 uzywke sie oplaca brac czy zupelnie nie?
  • Poziom 31  
    "A dlaczego mówisz że membrana będzie za lekka?? " bo to samochodówka i z taką membraną pewnie fs zabijał będzie ;]

"Nabiegunnik to ok 6mm "
    no to xmax 9mm - zacnie, ale odbije się to na splu.
    Pozatym sprawdź czy nie będzie przypadkiem tak jak w stxie 27 150 gdzie xmax = xdam...
    Niby nie powinno się tak stać, ale lepiej być pewnym.

Przy okazji daj jakieś foty tego głośnika żęby możnabyło ocenić jego stan itd.

"wlasnie mam go na oku ale cos mi sie wydaje ze ma za maly skok jak na suba... moge sie mylic nigdzie nie moglem znalesc na jego temat zadnychi nfo "
    tzn ?
    "skok" czyli co ? xmax ?

"za 100 uzywke sie oplaca brac czy zupelnie nie? "
    imho zupełnie nie ...
  • Poziom 16  
    głośnik jest całkiem rozebrany, cewka była spalona więc odciołem zawieszenie dolnei całą membranę która była poniszczona. Długo nie mogłem znaleźć zawieszenia dolnego ale znalazłem w sklepie umifon.
  • Poziom 31  
    a co chcesz osiągnąć ?
    zrobić głośnik który może fajnie grać czy raczej typowego monstera? :)
  • Poziom 24  
    taktak o x max ale juz sie dowiedzialem ze 9mm :)
    tak tez myslalem ze za 100 pln sie nie oplaca :) thx !
  • Poziom 16  
    Chciałbym żrobić dobrze grający głośnik a nie żeby tylko było słychać łup łup. Ale wciąż nie rozumiem dlaczego nie można dać lekkiej membrany??
    Będzie większ fs czy co??
  • Poziom 31  
    tak.
    tzn możesz spróbować, ale ciężko przewidzieć skutki.
    Jeśli lekka membrana to miękkie zawieszenie - szczególnie że długa cewka, ale wtedy wysoki vas.
    Typowo domowo wtedy.
    Jeśli chcesz postawić na niski litraż budy to:
    ciężka membrana + twarde zawieszenie
  • Poziom 16  
    A jeśli cewka będzie krótsza??
    A na ciężką membranę i twarde zawieszenie co zaproponujesz??
    Bardzie zależy mi na zejści niż na efektywności
  • Poziom 31  
    hmmm, generalnie możliwości jest wiele,
    cewke dałbym stxową o długości uzwojenia jak w orygnale, do tego twarde zawieszenie i baaardzo ciężką membrane - otrzymasz coś a'la alpierd yakuza - mulator do potęgi n-tej :)
    Ale w sam raz do kina - zejście będzie zabijało :)
  • Poziom 16  
    "baaardzo ciężką membrane" czyli jaką??
  • Poziom 31  
    najlepiej byłoby zrobić to metodą prób i błędów.
    Tzn Póki co zrobić membrane z dwóch stxowych,
    zmierzyc parametry i ew dokładać jakiegoś dociążenia w miescu pod kopułką.
    Chodzi głównie o niski fs , a przy okazji nie za wysoki spadek splu - wszystko musi byc jakimś kompromisem :)
    Jednak najlepiej będzie zacząć od zbudowania JIGa :)
  • Poziom 16  
    Dzieki za pomoc. A co trzeba zrobić żeby uzyskać fs ok 25hz (tak jak w tonsilu gdn 30/100) z membraną z celulozy??
  • Poziom 31  
    czemu akurat 25hz ? ;]
    na bierząco się mierzy i dociąża stosownie.
  • Poziom 16  
    Mówisz że trzeba dociążać, i że papierowa membrana będzie latać jak szmata. To dlaczego gdn 30/100 ma fs 24Hz
  • Poziom 31  
    miękki jest - dlatego.
    tylko co z tego że ma taki fs jeśli vas zabija :|
    jeśli chcesz niskie zejście w małej budzie i przy okazji malego mula - idealny do kina to ciężka membrana sztywno zawieszona i tyle.
  • Poziom 16  
    No ale temu tonsilowi wystarczy buda 65l, przecież to nie jest wielkie jak na taki głośnik.
  • Poziom 31  
    taką mu się daje co nie znaczy żę taka jest najoptymalniejsza względem zejścia, a to chciałeś osiągnąć pare postów wyżej.
    Tyle że w większej spada drastycznie wytrzymałość mocowa - kolejny skutek miękkiego zawieszenia.
  • Poziom 16  
    dzieki za rady.Na elektrodzie już ktoś robił suba z regenerowanym głośnikiem z membraną z celulozy i zawieszeniem piankowym, a z tego co pamiętam był zadowolony. A co by się stało gdyby dać nabiegunnik np 12mm??
  • Poziom 31  
    "dzieki za rady.Na elektrodzie już ktoś robił suba z regenerowanym głośnikiem z membraną z celulozy i zawieszeniem piankowym, a z tego co pamiętam był zadowolony."
    ehhh...

"A co by się stało gdyby dać nabiegunnik np 12mm?? "
    bez sensu - ukłąd mag. zostaw w spokoju bo jak jużrobić to robić dobrze, więc wogóle przydałoby sie zmienić cały... Kosz w zasadzie też więc lepiej trzymaj się tego co masz.
  • Poziom 16  
    Zapytałem tylko z ciekawości o ten nabiegunnik. Co by było gdyby głośnik miał taki nabiegunnik??, bo w żadnym jeszcze nie widziałem większegi niż 10mm.
  • Poziom 31  
    Mało widziałeś :P
    Generalnie nie tak łatwo to przełożyć na konkretne zmiany parametrów.
    Większa część cewki znajodowałaby się w szczelinie, jednak pole byłoby bardziej rozproszone.
    Tutaj wynik zależy od sporej liczby zmiennych...