Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Meteor 1400 W typ 1117.6 E seria nr. 11/99 - warto?

05 Lut 2007 18:02 6678 18
  • Poziom 20  
    Witam, temat będzie o odkurzaczu Zelmer Meteor 1400 W typ 1117.6 E seria nr. 11/99
    Odkurzacz od pewnego czasu wył i śmierdział. Niestety był w tym czasie troszkę używany. Rozebrałem go, okazało się, ze do wymiany jest na pewno łożysko (ledwo się obraca i chodzi na boki) oprócz tego z wirnika powychodziły gdzieniegdzie takie przekładki chyba papierowe i zaczepiały o resztę. Czy da się uratować jakoś wirnik? Czy można w domowych warunkach wymienić to łożysko? (jest to łożysko koło turbinki) odkurzacz był bardzo zakurzony w środku być może to przyczyniło się do uszkodzenia łożyska. Ewentualnie gdzie można kupić wirnik z założonym łożyskiem? Łożysko przy komutatorze tez się rusza, ale wirnik siedzi w tym „koszyczku” (czteroramienna konstrukcja) ze tak to nazwę. A może nie warto w ogole naprawiać tego odkurzacza?
  • Moderator Elektrotechnika
    Witam
    Chyba zbyt długo biernie przyglądałeś się agonii odkurzacza.W obecnej sytuacji zanieś wirnik do zakładu,gdzie przewijają silniki aby Ci go sprawdzili.Jeśli dobry(wątpliwe)wymień łożyska ,a jeśli uszkodzony wymień na nowy(cenę podadzą Ci w sklepie-nie jest wysoka w stosunku do odkurzaczy zachodnich).Opis jest zbyt chaotyczny i nieprecyzyjny aby coś konkretniej napisać.Piszesz,że wystają papierki ale nie lokalizujesz miejsca(komutator czy pakiet blach wirnika itp).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    niestety nie było mnie w domu wtedy, a to że wył od pewnego czasu uslyszałem od rodziny. papierki wystają w kilku miejscach na pakiecie blach (nie na komutatorze) "obwąchałem" silnik ale nie czuje zadnej spalenizny, może w ogole nie smierdział tylko wył... jeśli kupię wirnik to będzie on odrazu z założonymi lożyskami? znacie może taki sklem w ktorym można to kupić już złożone? ojciec nosił ten odkurzacz to mu krzykneli 120 zł za naprawę a prasy to tam na pewno nie maja, żeby to wymienić... jeśli naprawa kosztowała by ok 60 zł to myśle, ze jest to opłacalne...
    Najpierw sprawdż wirnik być może tylko dokupisz łożyska.Wąchanie tu nic nieda choćbyś nawet psa zatrudnił.Bywa tak,że wirnik przegrzany jeszcze trooooochę pochodzi.
  • Poziom 20  
    da się w domowych warunkach sprawdzić wirnik? (miernik elektroniczny posiadam, a i może się czegoś nauczę) ? jeśli wirnik okaże sie dobry to co zrobić z tymi wystającymi papierrkami? w domowych warunkach wymienię łożyska?
  • Poziom 20  
    Pomoze mi ktoś?
    andriej napisał:
    da się w domowych warunkach sprawdzić wirnik? (miernik elektroniczny posiadam, a i może się czegoś nauczę) ? jeśli wirnik okaże sie dobry to co zrobić z tymi wystającymi papierrkami? w domowych warunkach wymienię łożyska?

Wirnika miernikiem dobrze nie sprawdzisz,dlatego poradziłem Ci abyś udał się z nim do zakładu zajmującego się przezwajaniem silników,a jeśli chodzi o łożyska odpowiedział Ci kol.szypek72.
  • Poziom 13  
    Witam kup nowy wirnik ,szczotki i łożyska i do pracy wszystko to można zrobić w domowych warunkach uważaj tylko przy dobijaniu łożysk a wszyskto będzie OK powodzenia
  • Poziom 20  
    Byłem w serwisie gdzie naprawiaja AGD, pan kazał mi wymienić łożyska, chciałem żeby sprawdził wirnik, ale zapytał czy odkurzacz zmienił obroty? powiedziałem, ze nie bo nie zmienił tylko wył, więc kazał mi składać z tym wirnikiem. więc złoże i zoabaczę co bedzie dalej. Wystające paiperki powiedział żebym przycią jeśli bedą przeszkadzały i ze to najprawdopodobniej było tak od nowego, ze 2 wystawały lekko...
    grzesiwek napisał:
    Witam kup nowy wirnik ,szczotki i łożyska i do pracy wszystko to można zrobić w domowych warunkach uważaj tylko przy dobijaniu łożysk a wszyskto będzie OK powodzenia

Metodą zza ucha a potem złom :cry: do wymiany łożysk stosuje się praskę jak to było wcześniej napisane,dzieki temu unika sie przykrych niespodzianek.Każdy producent łożysk zaleca stosowanie praski,ściągaczy i tulei do montażu i demontażu łożysk-w ten sposób unika się uszkodzenia lożysk jak również wirnika.Polecanie młotka i dornika to profanacja,a dobijanie łożysk to tak jak dobijanie zwierząt-ten sam skutek.
  • Poziom 20  
    miałem juz doczynienia z łożyskami w silnikach spalinowych tak więc temat ne jest dla mnie całkiem obcy, ściągacz się znajdzie, z innymi żeczami też da się pokombinować niekoniecznie odrazu walić młotkiem w łożysko... Mirosław, rozumiem, ze zajmujesz sie tym profesjonalnie i posiadasz takową praske.. możesz mi opisać jak to wygląda/działa? Wirnika nie wymieniam jak narazie tylko same łożyska...
  • Poziom 20  
    niestety nie mam mozliwości sprawdzenia wirnika i opieram sie tylko na tym co powiedział mi ten człowiek (zajmujący sie agd) a więc składam odkurzacz w całość na nowych łozyskach starym wirniku, starych szczotkach, co z tego wyjdzie, nie wiem.. w każdym badź razie może sie czegoś naucze ;) mam nadzieję, że bedzie ok. pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

z tego zdjęcia niewiele widać...

Dodano po 2 [minuty]:

a jak nie sprawdzę wirnika? i złoże tak jak jest?
  • Poziom 22  
    A ja powiem tak:
    Zainwestuj kilka złotych w łożyska i złóż go jeśli potrafisz (może będzie chodził), bo jeśli wirnik będzie do wymiany to kup nowy odkurzacz(niestety...)Podobnej klasy dostaniesz za ok 200zł i gwarancję na kilka lat, a jak założysz sam wirnik, to z gwarancji nici.
    Doskonale znam ten model Zelmera i wiem, że wirniki bardzo lubią się w nim palić.
    Takie moje zdanie.Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    i tak zrobiłem, odkurzacz nie wyje, ale iskrzy na szczotkach i śmierdzi.. wiec chyba dam juz sobie spokuj... a jaki jest koszt nowego wirnika?
  • Poziom 13  
    Witam nowy mirnik kosztuje ok.45zł
  • Poziom 20  
    mozna go zamówić przez internet?