Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ktoś to składał? -kit minicb z ATV

maser81 20 Mar 2007 21:55 47735 137
e-mierniki
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Klima,
    dzieki serdeczne za te pomiary, właśnie o nie mi chodziło,
    a czy wogule ta blokada sama się u Ciebie odblokowuje? U mnie nie chciała. Musiałem tą jej "histerezę" potencjometrem odblokowywać.

Ciekawe czy są wyniki testów "Grzesiaczka".

Mam jakąś paczkę na poczcie - może kit?, jutro się dowiem,
    Marek
  • e-mierniki
    Klima
    Level 30  
    SP8JUX wrote:
    a czy wogule ta blokada sama się u Ciebie odblokowuje? U mnie nie chciała. Musiałem tą jej "histerezę" potencjometrem odblokowywać.

U mnie też nie chciała się sama odblokować, ale u mnie głównie cisza w eterze, więc się wolę nie wypowiadać.

SP8JUX wrote:
    Ciekawe czy są wyniki testów "Grzesiaczka".

Mam brzydkie podejrzenia co do Grzesiaczka.
    mdm150
    Level 27  
    W tym samym artykule na temat tego odbiornika był tam też schemacik konwertera, który można dołączyć do normalnego radia. Czy ktoś testował ten konwerter?
    grzesiaczek
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Zamontowałem odbiorniczek w aucie - działa fajnie, ale: jest strasznie czuły (podczas jazdy samochodem objawia się to okresowym szumieniem nawet tych silnych stacji). Słyszałem rozmowy w miarę wyraźnie i zrozumiale z odległości jakiś 2-3km. Jedyne co mnie denerwuje to terkotanie silnika słyszane w głośniku (niepotrafię tego wyeliminować - może ktoś z bardziej doświadczonych szanownych forumowiczów mi coś doradzi?). Co do blokady to faktycznie działa dziwnie nawet bardzo ale odblokowuje te silniejsze stacje. Pobawię się nim jeszcze i napewno dam znać.
    P.S. Mogę poznac te brzydkie podejrzenia ?

Pzdr Grzesiek.
    Klima
    Level 30  
    grzesiaczek wrote:
    Witam wszystkich.
    Zamontowałem odbiorniczek w aucie - działa fajnie, ale: jest strasznie czuły (podczas jazdy samochodem objawia się to okresowym szumieniem nawet tych silnych stacji). Słyszałem rozmowy w miarę wyraźnie i zrozumiale z odległości jakiś 2-3km. Jedyne co mnie denerwuje to terkotanie silnika słyszane w głośniku (niepotrafię tego wyeliminować - może ktoś z bardziej doświadczonych szanownych forumowiczów mi coś doradzi?). Co do blokady to faktycznie działa dziwnie nawet bardzo ale odblokowuje te silniejsze stacje. Pobawię się nim jeszcze i napewno dam znać.

2-3 km? Czyli w domu nie mam prawa niczego usłyszeć na mojej antenie DWZO (Drut Wyrzucony Za Okno), bo do drogi mam jakieś 3-4 km. Degen 1103 na swojej antence zbiera głośno i wyraźnie. Włożyłeś odbiornik do ekranującej obudowy i dałeś filtr na zasilanie (może lepiej zasilać z bateryjki)?
    grzesiaczek wrote:

P.S. Mogę poznac te brzydkie podejrzenia ?

Liczba postów wskazywała na to, że pracujesz dla WSI^H^H^H AVT w dziale marketingu.
    Ale skoro twierdzisz, że się myliłem, pozostaje mi tylko się cieszyć, że ktoś to radio uruchomił. W razie czego będzie miał kto mierzyć napięcia na działającym na pewno. Daj znać, jak postępy w ujarzmianiu odbiornika.
  • e-mierniki
    grzesiaczek
    Level 11  
    Witam
    Jestem "świerzy" na forum to fakt, do tej pory jedynie śledziłem wątki, ale widząc problemy innych z odbiornikiem postanowiłem podzielic się swoim "sukcesem".
    Odbiornik zasilam z oddzielnego akumulatora, nieekranowałem go - jutro spróbuje. Odległość 2-3km wywnioskowałem z rozmów kierowców. Nie mam możliwości spytania "mobilki jak mnie słychać i gdzie" :). Postaram sie informować na bierząco o swoich postępach.

Pzdr Grzesiek

P.S. nie pracuję w żadnym dziale marketingu...

Moderated By oldboy:

Ortografia, regulamin

jarekwolin
    Level 11  
    Witam, czy ktos z kolegow dostal ten kit poprawiony przez serwis AVT. Jakie poprawki wprowadza serwis do kitu oproczpoprawienia tych bledow na PCB i wstawienia nowych ukladow bo to juz chyba standard w tym kicie.
    Agnieszkah
    Level 2  
    w moim kicie wymienili TDA1083 i dodali dławik 2.2uH zamiast zwory
    Voyteckk
    Level 11  
    a zna ktoś taki odbiornik w formie kitu z innych firm? Coś lepszego?
    tajmer
    Level 11  
    witam wczoraj zmontowalem układ i szum tylko szum
    czy ktoś odbierał coś na zwykłym drucie 1,5 mm ok 1,5 m miedz
    pozdrawiam Grzes
    Agnieszkah
    Level 2  
    Nie próbowałem na drucie, ale czy nie lepiej jest zrobić z tego drutu pętlę podaną w opisie kitu?

Korzystam z Alana 18-244 i w domu też nic nie słyszałem poza szumem. W trasie odbiór jest nawet ok, tylko zasięg mógłby być lepszy.
    Czy ktoś wypróbował już ten http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/? wzmacniacz?

Moderated By oldboy:

Regulamin

Lukaszo1987
    Level 11  
    Witam! dzis testowałem jeszcze ten odbiornik,kolega który miał w samochodzie fabryczne CB nadawła z róznych odległosci, okazało sie ze mój kit ma zasieg 1,5 km, na antenie sunker, do kliometra rozmowy jescze zrozumiałe a powyzej to spore szumy. W odbiorniku nie wstawiałem jescze zadnej indukcyjnosci w miejsce zwory. czy jak wstawie dławik 2.2uH tak jak to robi avt czy zwiekszy sie zasieg? czy moze TDA spalone? A moze jakis przedwzmacniacz zastosowac,zna ktos jakis prosty schemat przedwzmacniacza na pasmo CB?? z góry dziekuje.
    SP8JUX
    ODPOWIEDź Z SERWISU:
    "-wymieniono połączenia potencjometrow z PCB na ekranowane
    -zestrojono obwody wejsciowe na f=27.180MHz
    UWAGA: Antena stanowi bardzo ważny element, który musi byc zestrojony w rezonansie na 27.180MHz od czego zależy jakość odbioru sygnalów CB - 19K."
    .....TYLE CYTATU....
    Podłączyłem 4,5V z baterii płaskiej. Jak był tempy tak został. SQL nie działa jak nie działał.
    Przyjrzałem się dokładnie płytce. Przewody do potencjometrów wymieniono na ekranowe faktycznie. Ale w żaden sposób nie mogłem się dopatrzeć elementu do "...zestrojenia obwodów wejściowych...", jakieś ślady lutowania, wycinania L1.

Reakcyjniak na jednym tranzystorze scalaku mcz. z metrową anteną wygrywa z tym KIT-EM.

Kolega nadaje z mobila odległość jakieś 300m,
    na zwykłej Onwie słyszę go doskonale na przewodzie od miernika (0,7m drutu włożone w gniazdo antenowe) ale kit podłączony do anteny zewnętrznej na której normalnie Onwa oracuje , głuchy jak pień. Dodam, że próbowałem kit wkładać do garnka z nierdzewki coby zaekranować od ewentualnych szkodliwych pól wcz. ale bezskutecznie.
    Wiem po co jest dławik w szereg z głośnikiem - filtruje ewentualne sygnały wcz które mogą się dostać do scalaka.

Blokada zachowuje się tak:

Podaję sygnał na wejście , napięcie na C15 spada z 1,1V na 1V. Zaciągam blokadę do oporu (sygnał w głosniku jest). Wyłączam generator - głosnik milknie.
    Włączam generator i nic. Trzeba odblokować potencjometrem żeby się pojawił ponownie. Co najciekawsze, bez sygnału z generatora, zmniejszając czułość SQ napięcie na nóżce 16 zwiększa się do 2V a jak blokada puści to spada do 1,1V. Co ma wzmacniacz mcz do napiecia ARW? -tego nie rozumię.

Jak na obecny stan to KIT JEST DO KITU
    Ponownie go odeślę.

W trakcie doboru indukcyjności do kwarcu generatora zauważyłem kilka częstotliwości które kit odbiera. Najczyściej odbierał poniżej 27,180 przy zworce. W jej miejsce wlutowałem kondensator 120pF

Tyle natenczas
    Marek
    tajmer
    Level 11  
    wtam dzisiaj sprawdzilem swój kit podjechalem do tirowca i poprosiłem aby coś pogadal na 19 i odziwo mój kit działa na metrowym drucie 1,5 mm dodam iż słychac bylo ale cicho jak zrobilem głośniej to wzm sie zatyka czy cos
    SP8JUX
    tajmer wrote:
    wtam dzisiaj sprawdzilem swój kit podjechalem do tirowca i poprosiłem aby coś pogadal na 19 i odziwo mój kit działa na metrowym drucie 1,5 mm dodam iż słychac bylo ale cicho jak zrobilem głośniej to wzm sie zatyka czy cos

...zgadza się, mcz. zatyka się, według aplikacji z nóżki 8 na potencjometr 100K/B jest sygnał podawany przez kondensator 10µF i w szereg z nim rezystor 120kΩ.
    Mam pytanie : a jak działa blokada szumów?
    Marek
    grzesiaczek
    Level 11  
    Witam ponownie.
    Próbowałem ekranować swój odbiornik, ale bez większych rezultatów. Zamiast głośniczka zastosowałem słuchawkę (taką małą do ucha). Jest o tyle lepiej, że potrafię wydobyć z tego, co słyszę to, co mnie interesuje. Przy okazji nie drażnię współtowarzyszy podróży... J
    Pzdr
    Klima
    Level 30  
    Gratuluję!
    Może jakieś zdjęcia działającego zestawu?
    tajmer
    Level 11  
    co do blokady to blokuje wszystko szumy też
    podłaczyłem do bata Alan cb 6 efekt podobny do drutu 1,5 mm, szumi aż po kilku minutach głowa boli.
    Chyba kupię używane stare cb, AVT już namnie więcej nie zarobi ani grosza
    mertens
    Level 12  
    Tutaj masz link do wcześniejszego odbiornika CB z AVT niestety on też pracuje w "piątkach" :|
    http://www.elektroda.net/radio/odbiornikcb.html

A tutaj podobny wątek na jego temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic615170.html

Moim skromnym zdaniem sadze że najlepsze "cudo" jakie ukazało się na łamach AVT to Odbiornik CB 40-kanałowy AVT2797.

Można zrobić generator stabilizowany kwarcem zamiast syntezy i przystosować odbiornik tylko do jednego wybranego przez nas kanału ??

Oto link do.pdf-a :
    http://www.sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2797.pdf?sess_id=fa65a6bcb26b5ac814c6c73bdb48ee25
    SP8JUX
    mertens wrote:

Co to za nowe cudeńko AVT? czułość "... około 2,3µV..."

...jeśli nie zejdzie się z czułością poniżej 1µV przy20dB SINAD to kit będzie zawsze tylko KITEM!!!! W tym kolejnym kicie nie podaje się nic o warunkach osiagnięcia tej 2,3µV czułości

Marek
    Lukaszo1987
    Level 11  
    witam!
    Mój kit odbiera bez problemu,blokada szumów nie działa to fakt blokuje wszystko, ,rozmowy sa zrozumiałe jak w normalnym CB tylko z odległosci ok.1,5 km, w miejsce zwory wstawiłem 120pf, ale teraz wstawie dławik 2,2uH.Czy wie ktos jak w tym kicie powiekrzyc zasieg?? czy jakis przedwzmacniacz cos pomoze?? prosze o odpowiedz, z góry dziekuje.
    SP8JUX
    Dopóki nie uporam się z blokadą to powiększanie czułości nie ma sensu. Będą tylko szumy i szumy
    marek
    Waldekkis
    Level 2  
    Mój odbiornik pracuje. Mam dwie wady sygnały dość bliskie są zniekształcone - przesterowane i blokada jest beznadziejna. Czułość odbiornika radykalnie poskoczyła po dodaniu w miejsce zwory dławika 3,3uH. Bez dławika czyli ze zworą odbierał 27,186 a więc 6kHz wyżej po dodaniu dławika idealnie 27,180. dostroiłem to generatorem sygnałowym DDS 150Mhz Firmy MJM (http://www.mjm.pl/) Zmieniłem wejście odbiornika na filtr 7x7 217 z pojemnością 20pF lecz nie zauważyłem różnicy w czułości odbiornika. Denerwują mnie zniekształcenia silniejszych sygnałów.
    Pozdrawiam Waldek
    Golden Flyer
    Level 12  
    Wczoraj odebrałem kit na poczcie. Wygląda na to, iż czasowa niedostępność zestawu w sprzedaży spowodowana była potrzebą wprowadzenia pewnych modyfikacji. Z moich pobieżnych oględzin wynika, że poprawiono płytkę (wspomniany wyżej brak połączeń 2 kondensatorów z masą) oraz dodano stabilizator napięcia.

W weekend postaram się znaleźć kilka godzin wolnego czasu i zmontować to ustrojstwo - wtedy też powiadomię o rezultatach :D
    Klima
    Level 30  
    Golden Flyer wrote:
    Wczoraj odebrałem kit na poczcie. Wygląda na to, iż czasowa niedostępność zestawu w sprzedaży spowodowana była potrzebą wprowadzenia pewnych modyfikacji. Z moich pobieżnych oględzin wynika, że poprawiono płytkę (wspomniany wyżej brak połączeń 2 kondensatorów z masą) oraz dodano stabilizator napięcia.

W weekend postaram się znaleźć kilka godzin wolnego czasu i zmontować to ustrojstwo - wtedy też powiadomię o rezultatach :D

Zapodaj zdjęcie płytki, co?
    Golden Flyer
    Level 12  
    Klima wrote:

Zapodaj zdjęcie płytki, co?

Voilà

Aha, dodatkowo do zestawu dodano dławik 2,2uH do wstawienia w m-ce zwory.
    HH
    Level 2  
    Dodalem przedwzmacniacz antenowy, wedlug KIT-2122.
    Slychac wiecej, to pierwszy plus.
    Drugi plus, to poprawa mozliwosci dopasowania anteny.
    Niestety blokada szumow jest calkiem do...
    Lukaszo1987
    Level 11  
    Witam!!! złozylem kit avt 2122 przedwzmacniacz antenowy cb, jak go wyregulowac zeby byl wiekrzy zasieg??, bo jak narazie po zamontowaniu go w miniodbiorniku nic nie daje.prosze o wskazówki.