Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie komputera. Gniazdko nie ma uziemienia.

forniceps 09 Lut 2007 00:19 27795 37
  • #31 09 Lut 2007 00:19
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Romek_xx napisał:

W tych punktach kolega sam sobie zaprzecza... a jeśli jest w bloku stosowany układ zerowania, to co kolega radzi?

Jeżeli istnieje zaprojektowane zerowanie to zerowanie lub wymiana na zgodne z obowiązującymi przepisami.
    Jeżeli zaś chodzi o moją odpowiedź to nie zaprzeczam sam sobie, ponieważ moja odpowiedź "Napewno nie zerowanie" dotyczyła pytania "Jakie lepsze ... ?" Stąd własnie odpowiedź, ze napewno zerowanie nie jest lepszym :)

Romek_xx napisał:

Przepraszam kolego, mimo swojej kilkunastoletniej praktyki elektrycznej i posiadanych uprawnień nie spotkałem instalacji z zerowaniem, w której byłby stosowany bezpiecznik na "zerze", bo może to tak jak kolega sam wspomniał, być groźne dla życia i nie spełniać podstawowej ochrony przeciwporażeniowej. No chyba, że ową instalację wykonywał jakiś domorosły elektryk.

Ja już niestety spotkałem kilka razy. Oczywiście tak jak napisałeś były to ptrzeróbki dokonywane przez domorosłych elektryków, którym doradzono połaczenie bolców z zerem.
    Przeraża mnie, że ktoś na forum publicznym stwierdza, iż "zerowanie jest lepsze do uziemienia" i doradza wykonanie zerowania nie wiedząc czy w ogóle jest to możliwe do wykonania w tym konkretnym przypadku.
    Stąd moja nieco filozoficzna wypowiedź, która ma na celu uzmysłowienie ludziom, że wbrew ogólnemu przekonaniu ochrona to bardzo ważna rzecz w elektryce i barddziej zawiła niż się wydaje, a każdy błąd lub złą poradę można przepłacić zdrowiem lub życiem.

Romek_xx napisał:

A jakie to przepisy określają, że do gniazdka z zastosowanym zerowaniem należy doprowadzić przewody 10 lub 16 mm?

Aktualna norma PN-IEC 60364
    Określa ona minimalny przekrój przewodu PEN jako 10mm2 dla przewodu miedizanego oraz 16mm2 dla przewodu aluminowego. Cieńszych nie wolno stosować. Zatem jeżeli nie można stosować cieńszych to należało by takie przewody doprowadzić do gniazd, aby były zgodne z ww normą.
    W ten sposób własnie ustawodawca chciał zmusić do niestosowania zerowań.
    Można natomiast stosować cieńsze, ale tylko w przypadku, kiedy w kablu są rozdzielone przewody PE oraz N

Romek_xx napisał:

Aby zastosować zerowanie, musi być odpowiednio podłączony transformator i właściwa ochrona zastosowana w sieci energetycznej, a nie przepisy. Metoda ochrony jest napisana w oznaczeniu które kolega znajdzie na Trafo SN/NN, stosowanie ochrony w odbiornikach za transformatorem jest już uzależnione od tego, a nie od przepisów i oceny czy jest to tańsze i czy się komuś opłaca. Jak kogoś prąd zabije, albo stanie mu rozrusznik serca, to poza "szkodą człowieka" pozostanie prokuratura i tłumaczenie kto i dlaczego tak instalacje spaprał, nie mówiąc o tym, że "zapomnij o odszkodowaniu", bo ubezpieczenie na pewno sprawdzi przyczynę zgonu.

Dokładnie myślimy to samo tylko, że nieco inaczej próbujemy to przelać na papier - bardziej lub mniej komunikatywnie :)
    Gdybyś przeczytał moje wszystkie wypowiedzi to za pewne doszedł byś do tego wniosku :)))
    A co do transformatorów - to nie ma problemów ze stosowaniem sieci ochronnej TNJ-C, TN-S czy TN-C-S ponieważ wszystkie transformatory posiadają uziemiony punkt neutralny, poza jedynym rodzajem sieci IT, którą to można jeszcze spotkać sporadycznie tylko i wyłącznie w zakładach przemysłowych. Dlatego też wykonując sieć ochronną typu TN-C-S możemy się kierować tylko i wyłącznie normą, gdyż to ona wymusza uziemianie punktów neutralnych transformatorów oraz wykonywanie instalacji ochronnych w domach mieszkalnych typu TN-S lub TN-C-S

Jacek "Plumpi"

Dodano po 12 [minuty]:

forniceps napisał:
    Nie sadzilem ze jest to az tak dyskusyjne zagadnienie. Sugerujecie ze elektryk bylby najlepszy, a ja dodam ze od poczatku sklanialem sie ku temu. Skoro wybor padl na elektryka to teraz nasuwa sie kolejne a mianowicie, skad mam miec pewnosc ze pierwszy z ogloszenia jest kompetentny? Czy elektrownie lub zaklady energetyczne ktore dostarczaja mi napiecie posiadaja "swoich" sprawdzonych fachowcow, a moze w spoldzielni mieszkaniowej znajde kogos kto w koncu kolokwialnie mowiac "uziemi mi komputer"?

Dokładnie jak piszesz - Elektrownia, Spółdzielnia
    I do tego pytaj o uprawnienia. Poza typowymi eksploatacyjnymi pytaj o uprawnienia do pomiarów ochrony przeciwporażeniowej, bo nie każdy elektryk to posiada. No i dobrze, żeby jeszcze miał dozorowe "D"
    Większość elektryków posiadajacych tylko "E" - ci sa tylko od "czarnej" roboty i naprawiania istniejących instalacji.
    Natomiast posiadający "D" oraz pomiarówki znają się na przepisach. Choć zasadniczo im nie wolno projektować nowych instalacji to posiadają wiedzę taką jak ci z uprawnieniami budowlanymi do projektowania.
    Zaś do projektowania sieci potrzebne są specajalne uprawnienia budowlane.

• Sklep HeluKabel
  • #32 09 Lut 2007 01:13
    shulc
    Poziom 22  

Cytat:
    Skoro wybor padl na elektryka to teraz nasuwa sie kolejne a mianowicie, skad mam miec pewnosc ze pierwszy z ogloszenia jest kompetentny?

kompetentny:
    -wykona gniazdko do kompa
    -zrobi pomiary skuteczności
    -wystawi protokół pomiarów

• #33 09 Lut 2007 14:53
    sq3evp
    Poziom 21  

forniceps napisał:
    Czy elektrownie lub zaklady energetyczne ktore dostarczaja mi napiecie posiadaja "swoich" sprawdzonych fachowcow, a moze w spoldzielni mieszkaniowej znajde kogos kto w koncu kolokwialnie mowiac "uziemi mi komputer"?

Co do elektrowni, to raczej bezpośrednio do domu nie dostarczają. A elektryk to chyba z uprawnieniami, z odpowiednią wiedzą i praktyką może być?

• Sklep HeluKabel
  • #34 10 Lut 2007 14:24
    jack260
    Poziom 10  

Kup nowe gniazdo z uziemieniem,a następnie zrób przepinkę(jeżeli nie ma trzeciej żyły w kablach)do minusa(sprawdz kontrolką czy nie świeci).
    I po problemie

• #35 10 Lut 2007 15:52
    Romek_xx
    Poziom 24  

jack260 napisał:
    Kup nowe gniazdo z uziemieniem,a następnie zrób przepinkę(jeżeli nie ma trzeciej żyły w kablach)do minusa(sprawdz kontrolką czy nie świeci).
    I po problemie

Szkoda było mojego pisania, żeby kolega jack260 pisał po tym wszystkim takie rady. Zabieram zabawki i idę na swoje podwórko. Kolega jack260 oczywiście daje gwarancję i bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie nieprzewidziane skutki?
    Proszę o wyłożenie kolego gdzie znajduje się ów minus w przewodzie z napięciem przemiennym. Jeśli kolega nie rozróżnia tak podstawowych pojęć i nie potrafi konkretnie tego nazwać.... to radzę dalekim łukiem omijać wszelkie prace związane z prądem. O poradach dla kogoś już nie wspomnę, dziękuję za uwagę.

• #36 10 Lut 2007 22:10
    shulc
    Poziom 22  

popieram wypowiedz kolegi Romek_xx
    I czekam na wypowiedzi elektryków co ufają tak zwanym kontrolką (neonówką)

• #37 27 Kwi 2007 22:32
    kortyleski
    Poziom 41  

od zawsze wiem że "neonówka=śrubokręt" zawsze pokaże napięcie ale nigdy nie pokaże jego braku a "elektrycy" potrafią takie rzeczy w kablach wyczyniać że inżynier elektronik do ładu nie dojdzie...
    z doświadczenia nie polecam nikomu bez dostatecznej wiedzy( rzetelnych uprawnień) grzebac w instalacji elektroenergetycznej budynku... 230 V NAPRAWDE POTRAFI ZABIĆ!!!!!

• #38 28 Kwi 2007 20:50
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temat zamarł 10 lutego, więc go zamykam.