Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie fazowe tyrystorów - elementy układu sterującego.

05 Lut 2007 23:47 6938 4
 • Poziom 2  
  W ramach zadania mam wykonać układ sterujący tyrystorami w streowniku fazowym. Dostałem za zadanie, aby kupić układ scalony - regulator kąta załączania oraz drugi układ scalony - driver do tyrystorów. Czym jest ten driver? Jaki regulator kąta załączanie proponują Państwo zakupić? A jaki regulator kąta załączania? Proszę o pomoc, to dla mnie bardzo ważne! Dziękuję!
 • Poziom 25  
  Czym ma sterować ten układ?Urządzenie grzejne czy silnik.Czyli odbiornik rezystancyjny,czy indukcyjny a może pojemnościowy.Od dawna są stosowane specjalistyczne układy do sterowania tyrystorami, triakami.Można zrobić prościej.Wystarczy kilka oporników,kondensator,potencjometr.Driver steruje bezpośrednio bramką.Robi to się z reguły na optotriaku.Niekiedy wykorzystuje się specjalny transformator.Chodzi o odpowiednie wysterowanie bramki,odpowiedni sygnał i oddzielenie np. galwaniczne tyrystora od reszty układu.
 • Poziom 2  
  No wlasnie potrzebuje wiedziec czym jest ten wspomniany driver? Czy to układ, który poprostu wzmaznia wytworzone w nastawniku kąta załączenia impulsy a poźniej podaje je np. poprez transformator impulsowy na bramke tyrystora? Czy mozna takie scalaki kupic gotowe? Prosze o przyklady?

  PS> Ma byc to uklad do sterwoania fazowego odbiornikow RL
 • Poziom 2  
  Pomocy! Jestem zdesperowany!!
 • Poziom 25  
  Dobrze myślisz.Wysterowanie tyrystora jest znacznie łatwiejsze niż tranzystora bipolarnego.Tyrystor zacznie przewodzić,dopiero wtedy,gdy dołączymy do bramki napięcie dodatnie i spowodujemy przepływ prądu sterowania często oznaczany Igt.Tyrystor będzie przewodził nawet ,gdy prąd Igt=0.Wyłączyć go można przez_zmniejszenie prądu anodowego do wartości mniejszej od prądu podtrzymania Ih(-wartość danego typu),albo zostanie przerwany prąd anodowy.Wartości Igt są niewielkie jak na półprzewodnik mocy(nie myślę o mosfetach i podobnych) zaczynają się od ok 3 mA ,średnio dla najpopularniejszych to 35 mA.Dla tyrystorów mocy to ok.150 mA.Napięcie Ugt od 1.5 do 2 V.Masz konkretny typ to sprawdź w katalogu

  Dodano po 14 [minuty]:

  Z układami do sterowania to juz problem.Z reguły są to specjalistyczne układy produkowane na potrzeby przemysłu AGD ,narzędzia.Sterują one najczęściej silnikiem elektrycznym,dzięki czemu jest płynność obrotów.W sklepach są pod różnymi oznaczeniami.Najlepiej idź tam i spytaj się co mają ,a potem w internecie szukaj aplikacji.Podawanie konkretnego typu oznacza,że się go raczej nie kupi.Ja podam przykłady z katalogu elfy- SLB 0587 fazowy.UAA2016,UAA1016 ,są tam aplikacje.

  Dodano po 20 [minuty]:

  W sumie tyrystor nie potrzebuje dużo.Driverem może być najzwyklejszy tranzystor.W układach na 220V dąży się do odseparowania bramki tyrystora od reszty układu elektronicznego.Aby w przypadku przebicia nie został zniszczony układ i aby niebezpieczne napięcie nie pojawiło się tam gdzie nie może.Dlatego stosuje się np. optotriaki.które można zaliczyć do driverów.Oprócz tego że chronią przez "optoizolację" to zapewniają dobre sterowanie ,oraz posiadają dobrą funkcję załączania w zerze.Są to układy elektroniczne łatwo dostępne np.MOC 3020/21 ,MOC 3041 itd z zależności co mają w sklepie.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Obecnie tylko do sterowania tyrystorami mocy używa się transformatora- przykład spawarka TIG.EP 10-11/2006 na elektrodzie też znajdziesz.Zasada sterowania triakami jest podobna.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Konkretne przykłady schematów znajdziesz w nowych i starych pismach elektronicznych.Zdecydowanie więcej w pismach przed 20 lat.Zapoznaj się z zasadą działania i dobierz coś do własnych potrzeb.Raczej nie szukaj w sklepie układu scalonego tam podanego.