Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał audio symetryczny i nie symetryczny-HELP!!

DJ STARY 06 Lut 2007 12:26 11175 2
 • #1 06 Lut 2007 12:26
  DJ STARY
  Poziom 9  

  Witam.
  Porsze o pomoc. Co to jest sygmał symetrzyczny i nie symetryczny audio?? Czy to to samo co zbalansowany i nie zbalansowany?? Czy przy wejsciu symetrycznym wykorzystuje się wszystkie tzry piny złącza XLR lub "duzego" jacka stereo?? Mam wzmacniacz DAP Audio pallandium 1600. Sygnał audio podłączam poprzez złącza XRL wykorzystuje dwa piny, trzeci jest zwarty z masą. We wszystkich opisach jest mowa o podlączeniu symetrzycznym i nie symetrycznym, zbalansowanym i nie zbalansowanym... Nie wiem o co w tym chodzi. Help! Bardzo dziękuje za wszystkie wyjaśnienia tego zagadnienia.
  Serdecznie pozdrawiam...

  0 2
 • #2 06 Lut 2007 13:56
  Artur k.
  Admin grupy audio

  Agencik15 napisał:
  Symetryczne wykorzystuje sie do polaczenia mostkowego.


  Totalna bzdura !!

  Symetryczne to to samo co Zbalansowane (ang. balanced) - charakteryzuje się większą odpornością na zakłócenia. w układzie symetrycznym sygnał transmitowany jest "różnicowo" za pomocą pary przewodów podłączonych do pinów 2 oraz 3 złącza XLR. Na wejściu urządzenia (w tym wypadku wzmacniacza) znajduje się wzmacniacz różnicowy, który wzmacnia różnicę sygnałów pomiędzy dwoma żyłami przewodu. Do takiego połączenia używamy przewodu mikrofonowego - 2 żyły +ekran)

  Połączenie niesymetryczne - nie zbalansowane (ang. unbalanced) jest mniej odporne na zakłócenia, nie nadaje się do przesyłania sygnału na większe odległości. Do takiego połączenia wykorzystujemy przewód z jedną żyłą + ekran, często nazywany "instrumentalnym".

  Oczywiście połączenie symetryczne można zdesymetryzować (nie wiem czy to dobre słowo) łącząc ze sobą ekran i 3 nóżkę złącza XLR.

  Pozdrawiam

  0
 • #3 06 Lut 2007 14:35
  irekr
  Moderator

  Cały sprzet profesjonalny jest robiony na połączeniach symetrycznych. Żaden szanujący sie radiowiec nie użyje połaczenia dłuższego niz kilka metrów innego niz symetryczne, najlepiej oddzielone transformatorem separującym.
  W zlączu XLR pin 1 to zawsze masa, 2 to zawsze +. 3 to zawsze -. Można do połaczeń symetrycznych wykorzystywac zlącza JACK Stereo ale wówczas końcówka (tip) to jest plusem, obrączka (ring) jest minusem a reszta wtyku jest masą. W tym miejscu jedna uwaga: niektórzy producencji zamieniaja biegunowość w przypadku kiedy jest tzw gniazdo zespolone XLR/JACK gdyz końcówka JACK-a w takich gniazdach jest połączona z pinem 3 gniazda XLR i w przypadki włozenia "rozsymetryzowanego" XLRa jest kłopot.
  Generalnie: jeżlei wzmacniacz ma wejście symetryczne i źródło sygnału jest symetryczne to nie podłączajmy tego niesymtrycznym, zwykłym kablem. Zemści się wcześniej czy później. A potem walka z przydźwiękami może byc długa......[/i]

  irek
  RDST

  0