Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny W3DZZ ,DELTA, FD 4WINDOM ,LONG WIRE teoria i praktyka

Alan 06 Lut 2007 12:57 10105 18
  • #1 06 Lut 2007 12:57
    Alan
    Poziom 27  

Witam koledzy.

Interesuje mnie Wasza opinia praktyczna na temat anten wielopasmowych 1.8 - 30 Mhz ;

W3DZZ ,DELTA, FD 4WINDOM ,LONG WIRE

LONG WIRE 20 m

LONG WIRE 41m

LONG WIRE 82m

Moje warunki odbioru - wioska , domek , brak zakladow pracy w poblizu ( zaklocenia). Mozliwa wysokosc zawieszenia do 15m.

Obecnie Icom IC - 718 :).

Jedna z nich chce wybrac i mam dylemat ktora.

Wszelkie opinie mile widziane.

Milego dnia.

• #2 06 Lut 2007 13:42
    Igor sq1fyi
    Poziom 13  

Używaliśmy w klubie najpierw W3DZZ a potem FD4.
    FD4 lepiej się sprawowała się na 3,5 MHz niż W3DZZ.Na reszcie pasm nie było zauważalnej różnicy.Obie były zainstalowane poziomo na wysokości 4 pietra w bloku.
    Po pewnym czasie powiesiliśmy "wielodipol" - kilka dipoli zasilanych z jednego koncentryka i to rozwiązanie jest na razie najlepsze.
    W domu mam też dipola na 3,5 pod nim jest dipol na 7 i jeszcze niżej na 14. Jeden koncentryk do zasilania. Bez skrzynek antenowych i też używam FT-897.
    Pozdrawiam Igor

• #3 07 Lut 2007 23:43
    Driver-
    Poziom 38  

Cześć. W3DZZ - poprawnie pracuje na dwóch pasmach, ciężka do zestrojenia na małej wysokości zysk podobny do dipola, wymaga baluna 1:1 (symetryzatora - jak wszystkie dipole). FD4WINDOM - jak wszystkie windomy i pochodne wymaga skrzynki antenowej, szerokopasmowa, asymetryczna, wymaga wysokości ponad 15m. Longwire - wszystkie wymagają bardzo dobrego uziemienia i skrzynki antenowej, asymetryczna, szerokopasmowa, zysk tym większy im dłuższa, można ją zawiesić już od 4m w zwyż, na niektórych pasmach w zależności od długości wysokie napięcia przy nadawaniu, więc w.cz. sączy się po kablach i wymagane jest odkłucanie pierścieniami ferrytowymi. Delta - antena zamknięta dla ładunków statycznych, łatwo się stroi na różnych wysokościach, można zasilać pomiędzy krótszymi i dłuższym bokiem bez baluna, oraz pomiędzy jednakowymi bokami przez balun 1:4, dużo większy zysk niż w przypadku dipoli, dobrze zestrojona pracuje nieźle na większości pasm, można ją powiesić poziomo lub pionowo. Wszystkie w zasadzie kompromisowe, inaczej mówiąc coś za coś. Osobiście preferuje deltę i używam pełnowymiarowej na 80m zawieszonej poziomo na wysokości 12,5m policzonej na 200Ω zailanej przez balun 1:4 na 80m SWR 1,1 (1,8 na skaju pasma), na pozostałych pasmach SWR 1,5-2,5. Miałem też inne anteny ale pozostałem przy delcie, do tej pory miałem dwie (wcześniej zasilaną bez baluna) najlepiej mi się na nich pracuje. Mieszkając na wsi pokusił bym się o deltę pracujacą od 160m, również pracuje dobrze na większości pasm harmonicznych, ale ma większy zysk, co nie jest bez znaczenia przy odbiorze. Zdecydowanie polecam deltę.
    VY 73!

• #4 09 Lut 2007 13:34
    dipol
    Poziom 33  

dreiwer-nie masz racji odnośnie w3dzz da się doskonale zestroić na wszystkich pasmach tylko wymaga to wiedzy praktyki i wykonania trapow lepiej niz fabrycznie mam w3dzz i wfs na wszystkich pasmach jes nie większy niż 1.3 na 80 i 40 m bliski 1.1

• #5 09 Lut 2007 15:57
    janik_89
    Poziom 21  

Kolego Igor sq1fyi jak podłączyłeś kilka dipoli do jednego koncentryka?? możesz narysować prosty rysunek??

• #6 09 Lut 2007 16:19
    dipol
    Poziom 33  

to też dobry sposób ale uważać trzeba na promieniowanie lini zasilającej,konieczny symetryzator,połączyć w jednym pkt i też doskonała antena wielopasmowa
    Pozdrawiam fb dx 73!

• #7 09 Lut 2007 18:01
    gimof
    Poziom 27  

janik_89 - poprostu robisz kilka dipoli i podłączasz do jednego koncentryka, oczywiście musisz użyć skrzynkę antenową, aby przełączać dipole bo się nigdy nie zestroisz...

• #8 09 Lut 2007 18:52
    Driver-
    Poziom 38  

dipol napisał:
    dreiwer-nie masz racji odnośnie w3dzz da się doskonale zestroić na wszystkich pasmach tylko wymaga to wiedzy praktyki i wykonania trapow lepiej niz fabrycznie mam w3dzz i wfs na wszystkich pasmach jes nie większy niż 1.3 na 80 i 40 m bliski 1.1
    Tobie się udało, gratuluję, ale to nie znaczy że w innym miejscu i komu innemu się uda zestroić W3DZZ. Trudna do zestrojenia na dwóch pasmach, a o reszcie już nie wspomnę. Jak ktoś ma wiedze i paktykę wszystko mu idzie jak po maśle, gdyby autor ową wiedze i praktykę posiadał zapewne nie pytał by o anteny, zrobił by taką jaka by mu pasowała. Napisz mu jak zestroiłeś i po sprawie :)

A wracając do fabrycznych anten drutowych, to tylko nieliczne pracują dobrze w każdym miejscu, większość trzeba stroić tam gdzie się je instaluje. Pół biedy jak wystarcza skrócenie gorzej jak trzeba wydłużyć czy coś innego zmienić. Dlatego uważam że antenę drutową lepiej samemu zrobić, oszczędza się pieniądze i zdobywa doświadczenie.

• #9 10 Lut 2007 10:05
    sp8gsc
    Poziom 26  

Kupowanie anten drutowych jest bez sensu - szkoda pieniedzy, no chyba ze cena z kablem jest nizsza od ceny drutu i kabla kupionego w sklepie.
    Kolega tez ma delte 86m w poziomie i bardzo sobie chwali prace na wielu pasmach - przy uzyciu skrzyki antenowej stroi sie praktycznie wszedzie.
    Ja preferuje GP wielopasmowy, a na niskie pasma dipole, bo nie mam miejsca na delte. (moim zdaniem GP majacy ponizej 13m nie ma prawa dobrez pracowac na 80m, dlatego GP wielopasmowe majace taka "opcje" nie uwazam za dobre anteny na to pasmo(80m) - owszem stoja sie, ale skutecznosc jest zadna).

• #10 19 Lut 2007 21:05
    Igor sq1fyi
    Poziom 13  

Witam ponownie.
    Kilka osób prosiło mnie na PW abym zamieścił zdjęcia układu zasilania jednym koncentrykiem kilku dipoli.Dzisiaj akurat zmieniałem kabel na PKL (to za sprawą kolegi SP5IT, który już kilka razy go zachwalał), więc odrazu zrobiłem fotkę.
    Antena jest kompletną prowizorą, więc jej wykonanie nie jest zbyt profesjonalne, ale chodzi o sam sposób zasilania.
    Antena jest zasilana bezpośrednio beż żadnych skrzynek antenowych, ani symetryzatorów. jest zawieszona jako inverted V,a koniec dipola na 80m jest na wysokości 2m nad ziemią.
    SWR na 3,7MHz - 1.3 ; 7,1MHz - 1.1; 14,2 - 1.5. Takie są wstępne pomiary, ale jutro znowu będę antenkę musiał zdjąć i zmienić fidera bo z tego zauważyłem, że wewnątrz kabla po oplocie spływa woda 8-O.
    Pozdrawiam Igor

• #11 20 Lut 2007 00:23
    Driver-
    Poziom 38  

Klasyczny trzypasmowy inverted V. Trzy dipole, których ramiona rozstawione są co 60°, korzystnie jest zawiesić dipol na 80m poziomo, a ramiona dipoli na wyższe pasma nachylić pod kątem 60° w dół. Zasilanie tej anteny, jak i wszystkich anten symetrycznych, bez symetryzacji jest błędem, ponieważ cześć w.cz. wypromieniowywana jest przez ekran kabla koncentrycznego, ekran staje się niejako częścią anteny i charakterystyka anteny zostaje zniekształcona.

• #12 20 Lut 2007 07:41
    sp8gsc
    Poziom 26  

Igor sq1fyi napisał:
    będę antenkę musiał zdjąć i zmienić fidera bo z tego zauważyłem, że wewnątrz kabla po oplocie spływa woda

No bo kto tak robi? Trzeba bylo zaizolowac tasma miejsce gdzie oplot wchodzi do wnetrza kabla. Tak jak napisal Driver przydalby sie szerokopasmowy baloon 1:1 czyli symtryzator.
    Co prawda promieniujacy pionowy kabel zasilajacy zwieksza skutecznosc anteny na dx, ale niewiele, a jego promieniowanie moze byc zrodlem zaklocen tvi.

• #13 20 Lut 2007 12:22
    Driver-
    Poziom 38  

Igor sq1fyi napisał:
    będę antenkę musiał zdjąć i zmienić fidera bo z tego zauważyłem, że wewnątrz kabla po oplocie spływa woda
    Uszelnij też PKL-ke, bo jak woda dostanie się pod izolację to stalowe żyły bardzo szybko skorodują i antena spadnie.

• #14 20 Lut 2007 12:28
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Plastelina jest dobra.
    Michał

• #15 21 Lut 2007 14:08
    dipol
    Poziom 33  

sp5it skąd znasz mój sposob od 30 lat stosuję hi sposób na uszczelnienie doskonały
    panowie powtarzam w3dzz daje się doskonale zestroić ,jak każda antena drutowa trzeba ją stroić indywiduanie w danej lokalizacji, powtarzam!!!!!problem jest wtrapach jak je się wykona lepiej niż fabrycznie problem jest z głowy,używalem do
    strojenia TDO i mostka do pomiaru impedancji hm, jak będzie cieplej to rozbiorę trap iwykonam zdjęcia to kolegom nieco przybliże sposób jego wykonania,na 3.5 i 7 mhz nie ma z tym problemu ale pozostale pasma to żmudna zabawa trwająca niejednokrotnie wiele dni- pojemnośc wykonana z laminatu dwustronnego jednocześnie stanowi szkielet trapa na ktorym nawinięta jest cewka sręrzanką z odstępemok1.5mm przy 10 trapie trafiłem w pkt hihi! ,symetryzator skraca dlugość ramion im grubszy drut (nie użwam nigdy linki) ok 3mm tym antena bardziej "szeroko" się stroi ,trapy są polakierowane i umieszczone w tulejach winidurowuch od wody strojenie trapa jest dość proste w szereg w wejście antenowe odbiornika i na minimum sygnalu lub oscylskopie ,generator sygnałowy b.lużno sprzęgnięyty z trapem i ipodobnie oscyloskop istroimy na max amplitudy na ekranie przez ściskanie lub rozciąganie zwojów ,antena powieszona jako V odwr.
    pozdrawiam i udanych konstrukcji i fb dx
    Andrzej vy73!

• #18 21 Lut 2007 17:07
    gimof
    Poziom 27  

sp8gsc masz jakies większe znajomosci z tą anteną?
    Czy zasilanie musi być (że się tak wyraże) dziwne? Nie można z rogu? Co musi być do fidera dołączone, jakiś balun coś?

• #19 22 Lut 2007 03:11
    fortynski
    Poziom 12  

Witam! Wszystkie anteny jakie wymieniono w temacie to zawsze jest kompromis. Oczywiście delta ma przewagę nad dipolem jednopasmowym, a więc także nad antenami wielopasmowymi. Sposób jej zawieszenia (pion lub poziom) to również kompromis. Przy zasilaniu z boku i pionowym zawieszeniu główna wiązka promieniowania będzie ukształtowania pod kątem 15-30 stopni, co sprzyja łącznością DX-owym.
    W przypadku kolegi Alana, jego warunki zamieszkania są wręcz idealne do zainstalowania delty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME