Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gracja - awaria kondensatora

mej 06 Feb 2007 15:37 1795 2
    mej
    Level 2  
    Podczas dzisiejszego prania-na szczęscie gdy miało się już ku końcowi-usłyszałam jakiś "stuk" a po jakims czasie zapach spalenizny. Pralka wirowała na zwolnionych obrotach i nie odprowadziła całej wody (prałam pościel..).
    Szybciutko weszłam na stronkę i okazało sie że prawdopodobnie przyczyną jest kondensator - ten na dole - spalił się i przy okazji troszkę nadpalił izolację kabelków(tylko tych 2 łączących kondensator) i teraz mam pytania:
    1. dlaczego doszło do czegoś takiego,
    2. jaki jest koszt zakupu nowego (stary to: MIFLEX MKSP-2, 16µF)
    i oczywiście po raz kolejny mam zamiar zrobić to sama- narazie tylko drobiazgi-naprawa drzwiczek i wymiana elektrozaworu.
  • Helpful post
    5bkera
    Level 18  
    Witam.Kondensatory rozruchowe mają to do siebie że wystrzeliwują(jest to ich cecha charakterystyczna)bez przyczyny zewnętrznej.Koszt około 15 zł.Pozdrawiam.
    scalak83
    Level 12  
    Witam

Co chodzi o wymianę kondensatora to nie jest skomplikowana czynność ale należy przy pierwszym uruchomieniu kontrolować po w tym modelu pralki bardzo łatwo leci przy tym silnik.

W Gracjach przynajmniej w pewnej partii tych pralek izolacja uzwojeń silnika nie była za dobrej jakości dlatego należy kontrolować pierwsze uruchomienie czy silnik przypadkiem nie przegrzewa się i czy nie bierze za duży prąd.

W warunkach domowych co prawda prądy ciężko stwierdzić ale wystarczy po praniu sprawdzić czy silnik nie jest gorący.

Miłego prania :D