Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ze wstępnym stabilizatorem impulsowym

luka_z 06 Lut 2007 16:22 1958 11
 • #1 06 Lut 2007 16:22
  luka_z
  Poziom 12  

  Ponieważ mój zasilacz regulowany ostatnio wyzionął ducha postanowiłem zrobić mu godnego następce (o lepszych parametrach prostocie itd). W moje głowie narodził się pomysł zaprojektowania i zbudowania od podstaw zasilacza laboratoryjnego sterowanego mikroprocesorowo. W celu zminimalizowania strat mocy (przy zachowaniu małej bezwładności małych "szumów" ) postanowiłem zrealizować stabilizator dwuczłonowy. Pierwszy człon jest stabilizatorem impulsowym sterowanym PWM z uC, obniża on napięcie do napięcia o 3-4V większego od napięcia porządnego na wyjściu. Ostatecznej regulacji dokonuje stabilizator liniowy zbudowany na tranzystorze Q3. Oczywiście uC będzie nieustanie monitorował prąd i napięcie wyjściowe.

  Co sądzicie o moim pomyśle? Czy jest sens zamienić tranzystor Q1 na MOSFET'a? jeśli tak to jak tego dokonać?

  Za wszystkie sugestie i uwagi będę wdzięczny.
  Ps
  Zapomniałem napisać o oczekiwanych parametrach itp. Napięcie regulowane Najlepiej od 0 do 40V prąd 0-4A Moc ciągła w granicach 100-150W.

  PSS
  Proszę nie sugerować się napięciem 30V stabilizator będzie zasilany z troida 2x46DCV 300W

  0 11
 • Sklep HeluKabel
 • #2 06 Lut 2007 17:44
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  PWM musi być zsynchronizowany z napięciem sieci i tranzystor jest otwierany z pewnym opóźnieniem, tak aby nie naładować kondensatorów za wysoko. Praktycznie regulacja jest na tylnym zboczu sinusoidy, czyli 180° to 0V a 0° do 90° to napięcie max a regulacja odbywa się od 180° do 90°.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 06 Lut 2007 18:50
  luka_z
  Poziom 12  

  Dar.El mógłbyś rozwinąć trochę swoją wypowiedź? Nie rozumie czemu miałbym synchronizować kluczowanie napięcia stałego z przebiegiem sinusa sieci. Przed tymi stabilizatorami będzie prostownik i duża bateria kondensatorów (w uszkodzonym moim poprzednim zasilaczu było 20mF które prawdopodobnie przełożę do nowego,jeśli nie wyschły) wiec myślę że nie ma potrzeby martwić się o tętnienia 50Hz, ale oczywiście mogę się mylić.

  0
 • #4 06 Lut 2007 19:11
  -RoMan-
  Poziom 42  

  luka_z napisał:
  Nie rozumie czemu miałbym synchronizować kluczowanie napięcia stałego z przebiegiem sinusa sieci.


  Dlatego, że użyłeś układu bez dławika a tylko z kondensatorem na wyjściu. Takiego układu nie da się w praktyce zastosować.

  0
 • #5 06 Lut 2007 19:34
  luka_z
  Poziom 12  

  Nie wiem czy dobrze rozumiem chodzi o to że powinienem zamiast kondensatora C5 zastosować filtr LC znaczy dołączyć szeregowo cewkę? Czy tą cewkę/dławik zastosować na samym wyjściu(szeregowo z obciążeniem)?
  Jaką wartość zastosować? Chodzi mi o to czy wyliczyć po prostu filtr dolnoprzepustowy LC o Fgr << Fpwm czy trzeba jakoś inaczej?

  Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem.

  0
 • #6 06 Lut 2007 21:55
  Dar.El
  Poziom 40  

  Robisz zamiast mostka prostowniczego na 4 diodach, mostek na dwóch tyrystorach i dwóch diodach a jak masz odczep w środku trafa to tylko dwa tyrystory. Układ ma działać jak ściemniacz do żarówek, ale ma ładować kondensatory do odpowiedniego napięcia i działa to na zboczu opadającym sinusoidy.
  A jeżeli chcesz zrobić wstępną regulację na zasilaczu impulsowym, to zastosuj prawidłowy schemat, razem z dławikiem gromadzącym energię.

  0
 • #7 06 Lut 2007 23:07
  luka_z
  Poziom 12  

  Dziękuje za wyjaśnienie. Projektując układ który jest w pierwszym poście miałem na myśli to żeby zrobić "wysoko prądowy i wysoko napięciowy" PWM a potem na wyjście takiego PWM założyć odpowiedni filtr dolnoprzepustowy i podłączyć wyjście tego filtra do stab. liniowego w celu dalszej stabilizacji. Teraz muszę przemyśleć cały projekt od początku.

  Tylko ciągle nie umiem sobie wytłumaczyć czemu to nie działa. (Wiem że nie działa bo zrobiłem symulacje w PSpice i wyszło że samo modulowanie wysoko prądowego PWM z podłączonym tylko rezystorem do wyjścia działa bez problemu ale z dołączonym filtrem niestety nie - pojawia się pełne napięcie zasilnia zamiast napięcia zależnego od wypełnienie). Mógłby któryś z kolegów mi to wyjaśnić bo ja nie umiem pojąć to swoim ograniczonym umysłem.

  Jeszcze raz dziękuje ze zainteresowanie.

  0
 • #8 06 Lut 2007 23:17
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  Filtr na wyjściu jest też układem magazynującym energię a raczej kondensator w nim. Dlatego PWM, bez względu na wypełnienie, robił na wyjściu maksymalne napięcie. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest układ który opisałem, inne są dużo droższe i wcale nie lepsze.

  0
 • Pomocny post
  #9 06 Lut 2007 23:19
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Pytania o to, dlaczego kondensator łączony kluczem ze źródłem napięciowym ładuje się do pełnego napięcia raczej nie w tym dziale - Początkujący laborki.

  To, co próbujesz uzyskać należy zrobić porządnie i bez udziwnień - czyli stosując najnormalniejszą w świecie przetwornicę step-down sterowaną z wyjścia całego układu w taki sposób, żeby dawała napięcie o kilka V wyższe od napięcia wyjściowego. Takie sterowanie zapewnia bezpieczeństwo całości w przypadku zwarcia.

  0
 • Pomocny post
  #10 06 Lut 2007 23:22
  elektron1
  Poziom 15  

  To nie ograniczenie umysłowe tylko próbujesz do wanny wlać wielkie krople wody , a odpływ jest zamknięty. PWM bez wzmacniacza błędu będzie zachowywał się jak normalne źródło prądowe. Musisz mierzyć spadek napięcia na tranzystorze stabilizatora liniowego i zmniejszać lub zwiększać wypełnienie .
  Wtedy uzyskasz stabilizację.

  0
 • Pomocny post
  #11 06 Lut 2007 23:36
  Dar.El
  Poziom 40  

  Robiłem już układy na tyrystorach do wstępnego ustalania napięcia i wszystko działało. Przetwornica też może być, ale dochodzi ten nielubiany dławik i problemy natury W.CZ. Stosowanie w takim układzie PWM bez dławika, spowoduje pobór mega impulsów prądu z kondensatorów wejściowych, które będą powodować zakłócenia oraz wzrost napięcia na wejściu. Już coś takiego przerabiałem.

  0
 • #12 06 Lut 2007 23:47
  luka_z
  Poziom 12  

  Wszystko wyjaśnione dziękuje wam wszystkim Temat można zamknąć albo usunąć bo nic nie wnosi dla potomnych.

  0