Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik UT70A. Pomiar indukcyjności i pojemności.

sadamb 06 Feb 2007 19:30 3669 7
 • #1
  sadamb
  Level 21  
  Witam!
  Mam pytanie odnośnie pomiaru indukcyjności i pojemności wyżej wymienionego miernika. Jak przekracza zakres pokazuje OL ale co ma pokazywac jak np. daje cewke 100 uH na zakresie najwyższym lub kondesator 620 pF tez na najwyzszym zakresie. Mi pokazuje jakas wartość ujemną wogole nie związana z tym co mierze. Czy to jest normalny objaw czy nie w tym modelu. Teoretycznie powinien pokazac zero. Dodam ze miernik jest nówka takze moge go zamienic. pozdrawiam
 • #2
  volt1
  Level 30  
  Miernik powinien automatycznie się kalibrować, aby wyświetlał zero. Najwyraźniej ten kalibruje się błędnie.
 • #3
  sadamb
  Level 21  
  Moze troche zle napisałem. Dla kondensatora 620p na zakresie 20nF pokazuje 0.65nF ok, ale na zakresie 2uF i 100uF jakas ujemna liczbe czyli na zakresach gdzie powinien zero pokazac. Natomiast dla kondensatora 100uF na niższych zakresach pokazuje OL (przekroczenia zakresu) a na zakresie 100uF pokazuje 96 uF (dobrze). Tak samo zachowuje się przy pomiarze indukcyjności. Jakby była zła kalibracja na wyższych zakresach to chyba zawsze zle pokazywałby na tych zakresach. Moze bede mogł poprobowac inne mierniki tego typu potestować.
  Rozumiem ze bez ingerencji w srodek miernika nie obeszłoby sie takze wymiana tak.
  Pozdro
 • #4
  volt1
  Level 30  
  Sam mam podobny miernik tej samej firmy i też nie grzeszy on dokładnością. Ten sam element mierzony na różnych zakresach daje inny wynik.
  Inna sprawa, to że wartości powinny być mierzone na najmniejszym możliwym zakresie (np. kondensator 620p na zakresie 20n). W każdym mierniku, im wyższy zakres, tym gorsza dokładność, co jest przyczyną zafałszowań. Więc w ekstremalnych przypadkach mogą się pojawić liczby ujemne.
 • #5
  sadamb
  Level 21  
  Dzieki za info. Kurcze nie pytałbym sie ale dosc zaciekawiło mnie to ze ujemny wynik wystepuje i to wcale nie bliski zeru tylko jakies -16uF dla 620pF (pewnie tak wykalibrowany juz jest i koniec). Dla kondensatorów problem ten pojawia sie dla pojemności mniejszych od 1nF czyli gdy zakres 2uF juz nie chwyta. U mnie na róznych zakresach całkiem przyzwoite wyniki daje. Bałem sie ze cos tam jest zje...e, a ze moge go wymienic to wolałbym tak uczynic.Powiedz mi jescze odnosnie pomiaru oporności na zakresie 2GigaOhmy od razu 10MOhm od siebie miernik dodaje czy masz podobnie. Chodziło mi własnie o zdanie osób które pracowały z tym miernikiem. Miałeś volt1 z tym miernikiem jakies problemy i czy ogólnie znośny jest ten miernik?
  Pozdro
 • #6
  volt1
  Level 30  
  Ja mam UT55 i maksymalny zakres rezystancji 200M Ohm. Ale i tak na tym zakresie błędy są dość duże. Aby zmierzyć bardzo dokładnie tak duże rezystancję, miernik musi mieć naprawdę za... dokładność. A nawet jeśli niema to kilka M Ohm w tą, czy w tą dla rezystancji np. 1G Ohm to nic.
  Dlatego też błąd pomiaru podaje się w %. Tak więc jeśli na zakresie 200 Ohm błąd wynosi 2%, czyli 1 Ohm (dla przykładu) to na zakresie 2G Ohm będzie to 10M Ohm.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Miernik jest dość znośny. Przy normalnej pracy nie jest potrzebna jakaś kosmiczna dokładność.
 • #7
  sadamb
  Level 21  
  Ok dzieki wielkie. Głownie go kupiłem ze wzgledu na pomiar indukcyjności. Ogolnie miernik to kombajn duzo funkcji tylko mam nadzieje ze nie kosztem jakosci.
  Pozdrawiami nie przeszkadzam
 • #8
  sadamb
  Level 21  
  Dzisiaj byłem w sklepie i potestowałem troche te mierniki. One wszystkie są tak skalibrowane ze nie pokazuje zera na wyzszych zakresach przy pomiarze małych warotsci.Troche to nie fajnie rozwiązane zostało ale trza sie do tego przywyknac.