Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pentium 4 co sie z nim dzieje ?

werebeaver 06 Feb 2007 20:20 2005 22
    werebeaver
    Level 13  
    witam !
    Sytuacja przedstawia sie tak - chce zamienic Celerona 2,13 na p4 2,4
    Problem polega na tym ze ten procek pochodzi ze spalonego kompa
    znajomy powiedzial ze na poczatku sie jego komp nie chcial starowac i musial go resetowac zeby sie podniosl bo nie dochodzil nawet do biosu
    Jak na moje oko to symptom uszkodzenia procka
    ktoregos dnia padl mu na dobre popalilp wszystko za wyjatkiem ramu i procka (tak stwierdzili w sklepie ze procek dziala) plyta glowna jaka sie spalila to jakis asrock a kondensatory na niej nabrzmialy jak by mialy wybuchnac

i teraz pytanie do Was drodzy forumowicze czy moge bezpiecznie wsadzic do siebie ten p4 ?

nie chce ryzykowac rozwalenie czegokolwiek w swoim kompie ze wzgledow finansowych

czy jest mozliwosc ze dzialo sie tak jak wyzej opisalem prze procesor ?
    ktory zostal sprawdzony w sklepie i dziala

Dodano po 1 [minuty]:

aha dodam jeszcze ze moja plyta to asus p4v800d-x wiec obsluzyla by tego pentiuma
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    mk20
    Level 26  
    Procka zawsze sprawdzisz w jakimś serwisie- kwestia tylko ceny. Usterka jaką podałeś sugeruje wadliwe kondensatory na płycie kolegi i kiepski zasilacz. P4 sporadycznie padają.
    werebeaver
    Level 13  
    no panowie troche mnie ucieszyliscie ;]

W starej padnietej plycie nie spalily sie ramy ! znajomy uzywa ich do dzis
    MOge wymienic kondensatory ale nie chce takiej plyty wolal bym swojego asusa mam na niego gwarancje i wogole

a wlasnie na p4 nie ma gwarancji i dlatego mam obawy ze jak to byla wina procka ...
    Jutro zaniose do serwisu zeby mi go spradzili jak mowicie
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Marcin_1972
    Level 18  
    Od kilku lat pracuję z procesorami Intela. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, że uszkodzony procesor Intela uszkodził sprawną płytę. Co najwyżej nie wystartował komputer. Usterki procesorów Intel to rodzynek. Spotkałem się z uszkodzeniem samoistnym 1szt. P200MMX, 1 szt. PII350 oraz ze spaleniem kompletu Celeron400 + płyta Atc7460 przez zasilacz LC-235. Osobiście nie miałbym żadnych oporów aby zamontować ten procesor i uruchomić. No ale zawsze jest ryzyko.

Swoją drogą to jak ta płyta wymaga tylko wymiany elektrolitów to może się nadać do wymontowanego Celerona 2,13. Można zaryzykować naprawę.
    werebeaver
    Level 13  
    zasilacz na jakim pracowala spalona plyta to jakis tracer 350W

i sie nie spalil jest uzywany do dzis !

jesli to wina zasilacza to dlaczego pracuje nadal ?...

Co Wy nato ?
    Marcin_1972
    Level 18  
    Może tak być, że płyta "spuchła" zasilacz działa nadal, procesor jest sprawny itp. Z informacji zgromadzonych wynika, że wymiana kondensatorów w płycie Asrock'a załatwi temat. Ale jeśli kondensatory spuchły na płycie od strony zasilacza to ja takiego zasilacza bym nie trzymał.
    werebeaver
    Level 13  
    procek sprawdzony i wszystko gra !

mam pytanie do Marcin_1972 napisales ze znasz te procki

celeron w stanie spoczynku ma temp 43-44 stopnie a w stresie 56 st

pentim 44-45 ale slyszalem ze p4 bardziej sie grzeja wiec pytam do jakiej temp sie nie uszkodzi jest to wazne bo chlodze procesor prawie pasywnie i temp jest dla mnie wazny

pozatym plyte faktycznie bede reperowal wiec dzieki za pomoc jakies punkty poleca ;]
    Marcin_1972
    Level 18  
    Testowałem kiedyś PIV 3.0 suszarką. Wniosek mam taki: przy osiągnięciu temperatury 104°C (monitorowane przez oprogramowanie Intel Active Monitor albo jakoś tak podobnie - płyta Intel średnia klasa) przez procesor komputer zaczął się ciąć. Włączyła się ochrona termiczna procesora. Wyłączyłem suszarkę. I wszystko znormalniało. Praktycznie od PIII Intel zabezpiecza termicznie procesory. W PIV procesor jest zwalniany, aż się schłodzi. PIII jest jakby wyłączane (komp się trwale zawiesza i trzeba zresetować). Zabezpieczenia (według mojej wiedzy) są wewnątrz procesora, a więc nie są zależne od modelu płyty.
    Jednak z tym zwalnianiem to byłbym ostrożny, może zachowanie zależeć od konkretnej sztuki/serii. Ostrożnie traktowałbym wskazania czujników płyt głównych. Jeśłi chodzi o PIV to do 70°C nie bałbym się o procesor, a raczej o schnięcie kondensatorów przy jego radiatorze.

Niestety nie wiem, czy częste zadziałanie zabezpieczenia wpływa na ewentualną awaryjność. Nie sprawdzałem Celeronów na zadziałanie zabezpieczenia. Jak szef gdzieś wyjedzie to pogrzeję suszarką Celerona i dam znać :-)
    werebeaver
    Level 13  
    no teraz rozumie

do sprawdzanie temp uzywam "speedfan" czy taki program potrafi podac realna temp ? czy oszukuje ?
    badboy84
    Level 42  
    lepszy niz speedfan jest MBM (motherboard monitor), pokazuje dokładnie, porównywałem jego odczyty z biosem i z ipanelem (panel 5,25" do płyt Asus), jakby ktoś potrzebował to jest do niego nawet spolszczenie
    werebeaver
    Level 13  
    ok mam juz ta plyte asrocka w sumie widze 4 kondensatory spuchniete

http://img65.imageshack.us/img65/3083/img0011lk5.jpg

zanaczylem na zielono

zalozmy ze plyta jest po wymienie
    jakie jest ryzyko na uszkodzenie procka
    jak mozna ja zabezpieczyc zeby sytuacja sie nie powtorzyla
    jakie zamienniki kupic zeby nie zpaprac roboty z tego co widze wszystkie maja 1000mikro faradow
    Marcin_1972
    Level 18  
    Należałoby wymienić wszystkie kondensatory takie jak te spuchnięte. Ale można do celów diagnostyki wymienić tylko te 4szt. Jak płyta zadziała dobrze to można wymieniać resztę (tylko czy warto). Osobiście to szukałbym Teapo. Ale mogą być też inne. Nie należy kupować starych. Góra 2 lata od daty produkcji. Co do czujników na płytach.... Jak mamy 20°C w pokoju, włączamy komputer, wchodzimy do biosu i widzimy, że procesor ma 16°C to jest coś nie tak. Najlepiej porównać z jakimś termometrem elektronicznym, a czujnik między żeberka radiatora.

A ryzyko jest zawsze. Te kondensatory nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na procesor. Raczej siedzą w zasilaniu pamięci/mostka.
    werebeaver
    Level 13  
    plyta dziala dzieki za pomoc wszystkim... zamykam temat
    Pozdrawiam
    werebeaver
    Level 13  
    witam jakis czas temu zalozylem temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic687405.html

nie wiem jak odblokowac temat wiec zakladam nowy

nie sprawdzilem plyty do konca ! dzisiaj zabralem sie za skladanie kompa na niej i okazalo sie ze odpalaja sie tylko wentylatory a monitor sie nie podnosi :(
    kondensatory sa po wymianie
    Co jeszcze proponujecie aby ja wskrzesic ?

Dodano po 8 [minuty]:

no i wlasnie rozmawialem z bylym wlascicielem plyty i mowi ze tak wlasnie bylo - wiatrak sie krecil a monitor sie czasem wlaczal tzn musial resetowac z 20 razy kompa i w koncu za ktoras proba zalapal
    lex00
    Level 26  
    Sprawdzałeś na innym zasilaczu? Jak możesz to spisz w takim skrócie wszystko z tamtego tematu bo nie każdemu chce się klikać i czytać a tak będzie w jednym miejscu.
    TONI_2003
    Moderator
    satan666 wrote:
    plyta dziala dzieki za pomoc wszystkim... zamykam temat
    Pozdrawiam

Wystarczyło napisać do mnie lub innego moderatora .
    Tematy zostaly scalone !
    Nadmienię Byś zaczął dbać o swe posty:
    Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy!
    Proponuję Byś przestał między innymi pisać ęłęóposty bez polskich znaków, interpunkcji i z niezrozumiałymi skrótami na dodatek napisany slangiem.
    werebeaver
    Level 13  
    Tak sprawdziłem na innym zasilaczu

W skrócie wyglada to tak :

Płyta po okolo 1.5 roku przestała normalnie działac tzn komputer włączał się ale dopiero po okolo 10 reseatach .Pewnego dnia komputer mimo wielu prób nie uruchomił się . Napuchnięte kondensatory zostały wymienione ale Komputer dalej się nie włącza

Czy jest sens wymieniać wszystkie kondensatory na płycie ? czy problem tkwi w innym miejscu ?
    User removed account
    User removed account  
    Robert B
    Level 43  
    Przy wymianie kondensatorów wymienia się WSZYSTKIE w danej gałęzi a nie tylko spuchnięte. Czyżbyś tego nie zrobił?
    werebeaver
    Level 13  
    no nie
    Ktoś wcześniej napisał "ale czy jest sens"

ok więc jutro zabieram sie za wymiane reszty