Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobic przekładnik napieciowy ???

06 Lut 2007 21:08 3609 17
  • Poziom 9  
    Prosze o podpowiedz jak moge zrobic przekładnik napieciowy z 24V na 100V-110V
  • Poziom 23  
    wez stare trafo z centarlki telefonicznej (220/48) i podlacz \od tylu\
  • Poziom 43  
    Witam,
    jedyna rozsądna odpowiedź: zaprojektować i nawinąć.
    Napięcia są nietypowe, więc nie będzie łatwo znaleźć coś gotowego.
    Jest jeszcze rozwiązanie zastępcze; weź transformator 230V48V i o mocy przenoszonej dwa razy większej od potrzebnej (połowa napięcia zasilania) i odwróć zasilanie.
    Przekładnia będzie mniej więcej zgadzać się.
    Najlepszym byłby tu odpowiedniej mocy transformatorek toroidalny, a to z powodu małego rozproszenia magnetycznego i małych strat w rdzeniu (ale w tych porządnych transformatorach, a nie w podróbkach - ławo poznać, ponieważ te porządne mają prąd biegu jałowego do najwyżej 2% prądu nominalnego przy nominalnym napięciu zasilania).
    Praca przy obniżonym napięciu zasilania tylko wyjdzie na plus, ponieważ do "kolana" charakterystyki magnesowania będzie daleko.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Ten przekładnik potrzebuje do samochodu ciezarowego. Posiadam laptop Hp nx6310 i ten laptop ma bardzo nietypowy zasilacz, dlatego nigdzie nie moge dostac zasilacza samochodowego.
    Przez chwile pracowałem z przetwornica z 12V na 230V i do tej przetwornicy podlaczylem nastepnie zasilacz -laptop. To rozwiazanie jest bardzo nieefektywne poniewaz po dłuzszej chwili uzywania komputera na postoju bardzo rozładowywyje akumulatory.

Pomyslałem ze najlepiej bedzie zrobic przetwornice z 24 na 100-110V bo takie napiecie tez moze dzialac ten zasilacz komputerowy. I mam własnie jeszcze jedno pytanie z tym zwiazane bo przedtem przez przetwornice z 12 na 230 mialem na wyjsciu 230 AC a jak bede mial przetwornice z 24 na 110 to bede mial 110 DC bo w samochodzie oczywiste jest ze mam napiecie stałe. Nie bedzie to przeszkadzac jak podlacze do tej przetwornicy ze stałym napieciem ten zasilacz??
    Prosze równiez o jakis schemat jak mam to zrobic ten przetwornik.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    rzeczy należy nazywać po imieniu stosując nazewnictwo ogólnie przyjęte.
    Powstało z tego powodu kosmiczne nieporozumienie.
    Napisz więc (odpisz z lapka), jakie parametry (napięcie i prąd) ma mieć ten zasilacz po stronie prądu stałego i potwierdź jakie masz napięcie stałe w samochodzie z akumulatora.
    Tu potrzebna jest przetwornica z napięcia stałego na napięcie stałe, bez pośrednictwa tego oryginalnego i na nietypowe napięcie przemienne zasilacza.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    W samochodzie mam 24V napiecia stałego. Ja potrzebuje zrobic z tego napiecia 100-110V napiecia zmiennego. Do wyjsciu tego przetwornika podłacze oryginalny zasilacz do laptopa.
    Prosze o podpowiedz jak mam to zrobic
  • Poziom 43  
    Witam,
    wojtek122 napisał:
    W samochodzie mam 24V napiecia stałego. Ja potrzebuje zrobic z tego napiecia 100-110V napiecia zmiennego.
    Do wyjsciu tego przetwornika podłacze oryginalny zasilacz do laptopa.

ale to nie jest rozwiązanie optymalne, ponieważ będzie zamiana z napięcia stałego na przemienne (falownik), a potem w oryginalnym zasilaczu, która chyba jest zewnętrznym i odłączalnym, ponownie na napięcie stałe o innych parametrach.
    Można to załatwić jedną przetwornicą napięcia stałego na stałe (DC/DC).
    Sprawność energetyczna jednej przetwornicy impulsowej DC/DC na pewno będzie większa od tandemu; falownik - zasilacz (z 110 V~ na odpowiednie napięcie stałego).

wojtek122 napisał:
    Prosze o podpowiedz jak mam to zrobic

Patrz wyżej, oraz proszę o odpowiedź na moje zapytanie z poprzedniego postu (wartość napięcia i pobór prądu, który podany jest na obudowie lapka).
    Można kupić gotowe modułowe przetwornice (z izolacją wejścia od wyjścia) DC/DC, tylko muszę znać parametry odbiornika.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Moj laptop potrzebuje 18.5 V 3.5A 65W
  • Poziom 43  
    Witam,
    zobacz np. tam: http://www.elektronik.ropla.eu/data/278_pl.php typ: VKA75LS15 i to: http://www.elektronik.ropla.eu/pdf/stock/c&d/vka75d.pdf
    należy wybrać na napięcie nominalne 15V i doregulować zewnętrznym rezystorem (poczytaj w PDFie).
    Lub u Tatarka: http://www.tatarek.com.pl/index.php?site=nietypowe zadać zapytanie, podając potrzebne parametry; napięcie i prąd oraz rodzaj wtyku (zmierz zewnętrzną i wewnątrzną średnicę w Twoim wtyku od zasilacza).

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam
    Widze ze nie całkiem mnie Pan zrozumial ale wiem co Pan mial namysli. Ja nie moge zrobic do tego typu laptopa zasilacza, poniewaz ten laptop posiada taki zasilacz bez którego zadna inna ladowarka nie naladuje tego komputera. Musi byc ten zasilacz.
    Dlatego chce zrobic przetwornik z 24V na 110V a do tego podłaczyc ten zasilacz a do tego zasilacza laptop. Mogłbym kupic zwykly przetwornik z 12 na 230 ale jak juz wspomnialem jednym z postow to powoduje bardzo duze straty w energii (szybko wyladowywyja sie akumulatory).
    Przegladalem te strony co mi Pan podal i tam nie ma takiego przetwornika ktory z 24 daje 110v
  • Poziom 43  
    wojtek122 napisał:
    Witam
    Widze ze nie całkiem mnie Pan zrozumial ale wiem co Pan mial namysli. Ja nie moge zrobic do tego typu laptopa zasilacza, poniewaz ten laptop posiada taki zasilacz bez którego zadna inna ladowarka nie naladuje tego komputera. Musi byc ten zasilacz.

eee... jak to nie możliwe, jeśli inny zasilacz będzie mieć taką wydajność prądową jak oryginalny i właściwe napięcie.

wojtek122 napisał:
    Dlatego chce zrobic przetwornik z 24V na 110V a do tego podłaczyc ten zasilacz a do tego zasilacza laptop. Mogłbym kupic zwykly przetwornik z 12 na 230 ale jak juz wspomnialem jednym z postow to powoduje bardzo duze straty w energii (szybko wyladowywyja sie akumulatory).

Dlatego też zaproponowałem przetwornicę DC/DC, by bezpośrednio zasilać z akumulatora.

wojtek122 napisał:
    Przegladalem te strony co mi Pan podal i tam nie ma takiego przetwornika ktory z 24 daje 110v

Ano takiej nie ma, przecież proponowałem przetwornicę DC/DC (z 24V stałego - nominalnie, na 18,5V stałego).
    I jestem przekonany, iż u Tatarka jest taka przetwornica do zdobycia (zrobią na pewno na zamówienie).
    Nie jeden nietypowy zasilacz (przetwornicę impulsową) tam zamawiałem.
    Proszę wypełnić formularz tam:
    http://www.tatarek.com.pl/index.php?site=nietypowe
    Ja tego nie zrobię, ponieważ należy podać również swoje dane osobowe.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam
    Napisałem ten formularz a pozniej jeszcze zadzwonilem i nie zrobia mi takiego zasilacza.
    Dlatego dalej prosze o podpowiedz jak moge zrobic przetwornik z 24 na 100V
  • Poziom 36  
    Jeżeli potrzebne jest DC 18.5V/3.5A a jest do dyspozycji DC 24V,
    to czemu po prostu nie zrobić liniowego stabilizatora napięcia z 24 na 18.5V,
    z zabezpieczeniem nadprądowym (ew. też nadnapięciowym, termicznym)
    Taniej, prościej, Kolega może sam zmontować, nie trzeba nic nawijać...
    Nie zawsze (chyba ?) musi być zasilacz impulsowy...
    Również do zasilania radia na 12V w samochodzie z 24V, do 1...2A można
    zrobić stabilizator liniowy.
    Ilość wytwarzanego ciepła (10...20W) do opanowania bez wentylatorów,
    a odpada potencjalne źródło zakłóceń.
  • Poziom 9  
    Witam
    Panowie macie wszyscy racje ze najlepiej byloby zrobic zasilacz z 24 na 18.5V. Ale ja to musze zrobic inaczej przez oryginalny zasilacz prosze poczytajcie sobie o laptopie nx6310 lub nx7400 nie mowie o procesorze pamieci itp. tylko o zasilaniu. Ten model ma tak zrobine ze oprocz minusa i plusa ma jeszcze bolec ID jesli ten bolec nie bedzie podlaczony to nie naladuje mi komputera. W domu mam trzy zasilacze samochodowe i wszystkie odpowiadaja parametrom ale co z tego jesli po podlaczeniu nie laduje laptopa. Nie chce kupowac przetwornika z 12 na 230 tylko chcialbym zrobic przetwornik z 24 na 100-110V i do tego podlaczyc oryginalny zasilacz.
    Mozecie równiez posledzic strony internetowe z zasilaczami samochodowymi i jestem pewien ze wiele znajdziecie ale nie do tego modelu chociaz bedzie 18.5 V i 3.5A to i tak na nim nie bedzie pisac ze jest do HP COMPAQ nx6310.
    Prosze o pomoc jak to moge zrobic oraz schemat przetwornika z 24VDC na 110VDC
  • Poziom 43  
    Witam,
    skoro nie chcą Tobie zrobić odpowiedniego zasilacza samochodowego u Tatarka, to jest skazany na zakup oryginalnego, zobacz tam:
    http://www.sklep.hp.com.pl/sklep/template_main.aspx?pid=category_relationship&ctid=12387546&bcn=Business%20Notebook%20PCs%20catalog#Power%20catalog i to:
    Zasilacz samochodowy/lotniczy AC Smart Adapter - 65 W, czyli tam:
    http://www.sklep.hp.com.pl/sklep/template_main.aspx?pid=product_relationship&ptid=74521121&bcn=Power%20catalog&om=0&v=a
    Najprawdopodobniej jest na napięcie +12V (nie ma tam dokładnego opisu, więc pytaj sobie sam), ale to nie problem, by takie napięcie z jednego akumulatora wyprowadzić do wtyku zapalniczki (albo już takie w gnieździe zapalniczki jest).

Jak widzisz, mnie wystarczyła informacja o modelu Twego lapka (która Tobie była wiadomą od samego początku), by rozwiązać ten problem, ale jak napiszesz tu, iż ów zasilacz tam jest dla Ciebie za drogi, to dostaniesz ode mnie stosowną do tego ripostę...

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam
    Ja o tym zasilaczu wiem ale strasznie drogo kosztuje jakies 450zł to jest troche za duzo jak na zasilacz samochodowy
  • Poziom 43  
    Witam,
    wojtek122 napisał:
    Witam
    Ja o tym zasilaczu wiem ale strasznie drogo kosztuje jakies 450zł to jest troche za duzo jak na zasilacz samochodowy

i tego się spodziewałem, ale teraz "piwo" którego sobie nawarzyłeś wypijesz sobie sam.
    Stać Ciebie na drogi (bo HP to również High Price) laptop, ale na zasilacz samachodowy już nie.
    Mało tego, pisząc o przekładniku napięciowym wprowadziłeś, m. in, mnie w błąd.
    Teraz przyznajesz się, iż wiedziałeś o owym zasilaczu samochodowym, a więc po raz drugi skłamałeś.
    Nie po ja chcę tu pomać innym, by mnie w ten sposób traktowano.
    Cały ten Twój temat wysyłam do raportowania.

Quarz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: Wojtek122
    Ale namieszałeś... :D:D:D

Masz laptop z amerykańskim zasilaczem 110V - tak?