Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat programowalny Euroster 2000 a PT21

07 Lut 2007 00:22 9212 7
  • Spec od monitorów
    Mam piec gazowy Viessmanna Vitopend 100. Muszę podłączyć do niego regulator temperatury.
    Wpadły mi w oko dwa, ale...mają wady i zalety.
    1) Euroster 2000 (Auraton 2005)
    zalety: wygląd, opóźnienie 5min (istotne przy jakimś przeciągu itp.)
    wady: minimalny program czasowy 1 godz.
    tylko dwa poziomy temperatur.
    podobno przy sterowaniu ręcznym jest kłopot z obniżeniem
    temperatury, regulacja jest tylko na "+" i trzeba przejechać całą skalę. Nie wiem czy to prawda.
    2) PT21
    zalety: 6 poziomów temperatur
    regulowana histereza od 0,1°C do 1,5°C
    minimalny program czasowy 10 minut
    wady: kiepska jakość wykonania - wygląd, po otwarciu klawiatury widoczna bateria
    słabe przyciski- kłopotliwe w programowaniu.

Proszę o opinię na temat w/w regulatorów. Czy to co wyłuskałem jest zgodne z prawdą? Jakie to ma przełożenie w praktyce? Chodzi mi przede wszystkim o ilość poziomów temperatur, histerezę, opóźnienie i wszystko co Wam sie podoba bądź nie w w/w.
    Poszperałem trochę w necie, ale mało jest opinii użytkowników lub instalatorów.
    Może poszukać jeszcze inny termostat? Viessmana nie wchodzi w grę, kosztuje ok 450zł.
  • Poziom 33  
    Euroster 2000- histereza 0,5st.
    Euroster 2005 histereza 0,25st.
    Z programam czasowym można sobie poradzić przestawiając zegarek do przodu lub do tyły i już mamy załączanie o nie pełnej godzinie.
    Moim zdaniem przestawianie temperatury tylko na "plus" nie jest problemem ponieważ w praktyce tego się nie zmienia.
    Są praktycznie bez awaryjne, ja jestem bardzo z nich zadowolony a zamontowałem ich już setki.
    Tego drugiego nie znam, niestety.
    Pozdrawiam.
  • Spec od monitorów
    Program czasowy min 1h nie jest problemem, ale zmiana temperatury tylko na "+" może być kłopotliwa przy potrzebie chwilowego obniżenia temperatury. Przelecieć cały zakres co 0,25 °C, w zakresie 5-30°C, może wkurzyć.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Może wkurzyć, sposobem na to jest przełączanie w dzień na tryb nocny.
    A w nocy....?
    Trzeba dookoła.

Wiesz, twoja decyzja.
    Ja po prostu nigdy się na nich nie sparzyłem i dlatego je montuję.
  • Spec od monitorów
    Fakt faktem, tryb nocny jest tu jakimś rozwiązaniem.
    Niestety, tylko "jakimś".
    Dlatego ciekawi mnie opinia użytkowników PT21.
  • Poziom 12  
    Używam PT 21 jest dobry nie miałem jeszcze z nimi problemów. Mają lepsze możliwości od eurostera 2000.
  • Poziom 10  
    Jestem użytkownikiem termostatu PT21 od ponad 3 lat. Oto jego zalety i wady:

Zalety:
    1. Możliwość ustawienia 6 dowolnych temperatur z dokładnością do 10 minut w każdym z 7 dni z rozdzielczością 0,5 stopnia.
    2. Możliwość ustawienia histerezy na poziomie 0,1; 0,2; 0,3; 0,4; 0,5; 1,0; 1,5 stopnia. Ustawienie histerezy działa globalnie (nie ważne czy program czy sterowanie ręczne).
    3. Łatwość przestawienia urządzenia na sterowanie ręczne. To znaczy zmiana nastawy temperatury na dowolną w każdej chwili z rozdzielczością 0,5 stopnia.
    4. Licznik czasu pracy kotła.

Wady:
    1. Czasochłonne i kłopotliwe programowanie - każdy z 6 programów w każdym z 7 dni (jest możliwość kopiowania na następny dzień). Programy można zmieniać tylko w przód i dni też tylko w przód.
    2. Brak pamięci nieulotnej - przy zmianie baterii trzeba programować od nowa.
    3. Zmiana nastawy temperatury z rozdzielczością 0,5 stopnia - wolałbym co 0,1 stopnia.
    4. Niezbyt atrakcyjny wygląd.

Dodatkowo mam od jakiegoś roku problemy z tym sterownikiem. Kiedy bateria jest już trochę zużyta sterownik potrafi się zawiesić. Ostatnio też zegar późni się 2 minuty na dobę co jest nie do zaakceptowania (to nie zegar z wahadłem tylko z rezonatorem kwarcowym). BTW czy ktoś może wie jaki kwarc jest zainstalowany w tym sterowniku? W środku widziałem 2: jeden 5MHz (chyba od procesora), a drugi w cylindrycznej obudowie bez oznaczeń podobny jak w starych zegarkach - pewnie odpowiada za odmierzanie czasu rzeczywistego.
  • Poziom 14  
    A może TYBOX 710?
    Cytat:
    Opis produktu
    TYBOX 710 jest termostatem elektronicznym dwustanowym (on/off) z możliwością programowania tygodniowego. Posiada możliwość ustawienia 3 niezależnych poziomów temperatur: komfort (dzienny), ekonomiczny (nocny) oraz przeciwzamarzaniowy. Programowanie może być tygodniowe lub dzienne, według skoków godzinnego, półgodzinnego lub kwadransowego. Możliwe jest również ustawienie trybu „wakacje” czyli utrzymania obniżonej temperatury w pomieszczeniu przez czas dłuższej nieobecności użytkownika (od 1 do 365 dni). Czytelny wyświetlacz pozwala na łatwy odczyt temperatury otoczenia.