Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena TV, teren górzysty. Jaka antena i wzmacniacz?

oliver77 07 Lut 2007 09:34 2417 5
  • #1 07 Lut 2007 09:34
    oliver77
    Poziom 9  

Witam,

Mam taki oto problem....

Mam domek na wsi na terenie gorzystym i mam duzy problem z odbiorem TV. Chcialm prosic o porade jaka mam kupic antene i jaki wzmacniacz do niej aby moc swobodnie odbierac TV bez wiekszych zaklocen?

Antena musi byc pokojowa lub w ostatecznosci taka ktora mozna zamontowac na budynku (umieszczenie jej na dachu odpada poniewaz jest on z blachodachowki)...

Bardzo prosze o jakas rade bo w temacie anten TV wogole sie nie wyznaje a sprzedawcy doradzaja tylko to co maja na polce - kazdy cos innego....

0 5
  • #2 07 Lut 2007 10:01
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ciekawy przypadek: mieszkasz na wsi w terenie górzystym, o nazwie Katowice.
    Podaj dokładną lokalizację, lub jaki i w jakiej odległości nadajnik masz najbliżej.

0
  • #3 07 Lut 2007 11:51
    oliver77
    Poziom 9  

Nie mieszkam na wasi ale mam tzw wakacyjny caloroczny domek na wsi o nazwie Bielewo na trasie Kościan Gostyń w WLKP. Nadajnik jest w Śremie ale jest tam teren gorzysty. Do tej pory mialem zwykla antene na struchu, stara 20 letnia. Lezala na podlodze i obraz byl jaki byl ale lepszego nie dalo sie zrobic.

teraz po remoncie dachu kiedy wymienilem zwykla cementowa dachowke na blachodachowke nie potrafie miec obrazu na ktory mozna normalnie patrzec w zwiazku z tym jestem zmuszony zakupic nowa antene. Wychodze z zalozenia ze jak juz mam cos kupic nowego to cos porzadnego a nie jakies badziewie.

Doswiadczony tym ze najlepiej pytac/prosic o pomoc na forach internetowych a nie sprzedawcow wlasnie tu kieruje swoje slowa o pomoc.

Telewizor mam zwykly z demobilu ale na pilota :) odbieram tam TVP1, TVP2 oraz POLSAT - wiecej stacji tam nie lapalem. Sasiad ma jakas zwykla antene ale na bardzo dluuuugim maszcie wychodzacym z dachu - jakies 6metrow w gore. Ja wolalbym kupic antene tak by nie musiec ja montowac na maszcie bo ten musi byc bardzo masywny i bardzo dobrze zabezpieczony skoro musi byc az tak wysoki. Domek a w zasadzie cala czesc wioski lezy w dolinie i jest problem nie tylko z sygnalem TV ale rowniez z komorkowym - ledwo co jest jedna antena na komorce a czesto traci zasieg sam lezac na parapecie okna. Antena wzmacniajaca sygnal komorki u sasiada zamontowana na dachu daje taki efekt ze telefon ma ta jedna gora 2 anteny ale nie traci zasiegu. Ale jest uziemiony bo jak wyjdzie na podworze to juz ciezko sie rozmawia - przerywa.... A od pogody zasieg komorkowy tez zalezy bo w nieladna pogode to jest makabre.

Ale nie o komorce mialo byc tylko o antenie TV. Jesli jeszcze jakies info potrzebne to chetnie odpowiem.

Od tej mojej wioski do stacji w Śremie jest jakies 12-15km chyba wiec nie tak daleko.

http://www.odleglosci.pl/odleglosci.php

0
  • #4 10 Lut 2007 13:06
    oliver77
    Poziom 9  

@forestx

Nic nie poradzisz w tej sytuacji lub ktos inny?

Bardzo prosze choc o kilka slow rady...

0
  • #5 10 Lut 2007 14:57
    wmalczewski
    Poziom 14  

Najlepszym rozwiązaniem byłaby antena umieszczona możliwie jak najwyżej,zastosowacanie wzmaczniacz antenowego i możliwie jak najkrótszy przewód antenowy.[10m przewodu to strata ok. połowy mocy sygnału.]
    Antena pokojowa raczej nie wchodzi w grę ,a silny wzmacniacz będzie jeszcze pogarszał zaśnieżony i zniekształcony sygnł .
    Spróbuj zastosować antenę kierunkową [wieloelementową o dużym wzmocnieniu] i poszukaj sygnału nie koniecznie z kierunku nadajnika,często sygnał tzw. odbity od góry,wysokigo budynku,lasu bywa lepszy w takim terenie.
    Anteny płaskie siatkowe mają szeroki kąt widzenia i w twoich warunkach mogą chwytać dużo odbić sygnału.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 10 Lut 2007 17:17
    oliver77
    Poziom 9  

ok, dziekuje za ta wskazowke...

0