Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu ładowarki na lm317t

DocentX 07 Lut 2007 10:58 1186 6
  • #2 07 Lut 2007 11:39
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    możesz wyjaśnić mi w jakim celu umieściłeś tę diodę i rezystor?
    Schemat dobrze mi znamy (bez poprawek) i działający według niego układ, więc nie rozumiem Twego zamysłu.

Pozdrawiam

0
  • #4 07 Lut 2007 12:00
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    nie tędy droga, należy w takim przypadku zwiększyć wartość rezystora R4 (na schemacie 1Ω/5W).
    Napisz w jakim zakresie chcesz mieć możliwość regulacji ustawiania prądu ładowania, a policzę właściwą wartość.
    To jest typowy układ do ładowania akumulatorów stałą wartością prądu (regulacja P2) i z ograniczeniem maksymalnego napięcia (regulacja P1) na zaciskach wyjściowych (napięcia ładowania).
    Jak już, to przydałby się dodatkowy rezystor w szereg z P1 od strony węzła; R1, ADJ, kolektor T1, ponieważ tak duży zakres ustawiania napięcia, jest małoprecyzyjny, więc lepiej dostosować zakres do konkretnego akumalotora.

Pozdrawiam

0
  • #5 07 Lut 2007 12:24
    DocentX
    Poziom 10  

Sprawa wygląda następująco, ładowarka ma słurzyc do ładowania pakietów modelarskich (7,2v i 8,4v) mam jeden pakiet 2500mah(7,2v), czekam na drugi ktory bedzie mial 3500mah(7,2v) i mam jeszcze jeden nie wiem jakiej pojemnosci (prawdopodobnie niedużej - 1000mah(8,4v)). Wszystkie pakiety sa wysokopradowe i moga byc ladowane duzym pradem. Chcialbym miec duzy zakres regulacji pradu ladowania zebym mogl sobie wybrac czy chce bardzo szybko naladowac pakiet czy wrecz konserwacyjnie 100mA np.

Wiec jak powinna wygladac ta ladowarka?

a i jeszcze jedno, w opisie ladowarki bylo napisane ze prad ladowania maleje wraz ze wzrostem napiecia akumulatora, to prawda?

0
  • #6 07 Lut 2007 12:43
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    wobec tego, sprawę krańcowo różnych wartości prądu ładowania można rozwiązać za pomocą dwóch rezystorów (R4) ograniczających prąd; o większej wartości włączonego na stałe i drugiego o mniejszej (znacznie) dołączanego równolegle.
    Tylko w takim przypadku przydałby się amperomierz do kontroli wartości prądu ładowania, lub też skala (przybliżona) na potencjometrze.
    Policzę wartość tego dodatkowego rezystora o którym napisałem wcześniej przyjmując minimalne napięcie do ustawienia 7,0V.
    Natomiast by policzyć rezystory ograniczenia prądowego potrzeba mi informacji o maksymalnej wartości prądu, choć tu można przyjąć to, co można uzyskać ze stabilazatora LM317T, czyli 1,5A, ale ile na mniejszym zakresie?

Pozdrawiam

0
  • #7 07 Lut 2007 12:54
    DocentX
    Poziom 10  

Musze poprostu zbudowac ta ladowarke i poeksperymentować. Prosze mi tylko powiedziec czy ten schemat ktory zamiescilem na gorze zgadza sie z tym ktory jest w linku(z dodatkowymi elemetami na niebiesko). Czytalem ze ludzie robili wlasnie wg tego schematu i dzialala bez zarzutu a regulacja byla prawie od 0.

Pozdrawiam.

0