Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WZMACNIACZ SAMOCHODOWY - LAMPKA PROTECT ... (POMOCYYY !!!)

07 Lut 2007 13:18 3453 9
  • Poziom 13  
    Witam !!
    Spalił mi się wzmacniacz samochodowy REM500S . Poprostu nagle pojawia się lampka protect a ze wzmaka poszedł dym. Poszedł jeden kondensator 2200µF 35V - wymieniłem ... poszedł cieniutki druczek obok pokrętła LEVEL - zrobiłem obejście kabelkiem. Sprawdziłem wszystkie większe tranzystory... jedna końcówka mocy była spalona (A1941 i C5198). W sklepie dostałem jedynie lekko mocniejsze więc wymieniłem wszystkie cztery tranzystory mocy ( z A1941 na C3907 i z C5198 na A1516). Po podłączeniu poszły malutkie rezystory 220 Ohm 1/8W przy obydwu końcówkach. Wymieniłem na 220 Ohm 1/4 W po podłączeniu głośnik zaszmerał leciutko i poszły końcówki ... zaświecił się protect. Teraz już chcę sprawdzić wszystko żeby nie naciągać się na koszta... jak narazie wymieniłem:

1. Jeszcze raz wszystkie końcówki (C3907 i A1516)
    2. 4 tranzystory z P60NF06 na IRFZ44N ( te cztery na zdjęciu na prawo od jednej z końcówek)
    3. Rezystory emiterowe z 2x 0,15 Ohm 5W (w jednej obudowie) na 2x 0,15 Ohm 5W (połączone dwie sztuki) - widać na zdjęciu
    4. Tranzystory te większe pod końcówkami ( C2073 i A940)
    5. Scalak TL494CN

WZMACNIACZ SAMOCHODOWY - LAMPKA PROTECT ... (POMOCYYY !!!)

Co jeszcze muszę sprawdzić przed włączeniem ?? . Uparłem się i muszę go zrobić ;) Czekam na jakieś podpowiedzi i pozdrawiam !!µµµµµµµµ

Post był raportowany.

(POMOCYYY !!!) – ozdobnik ? -- > REGULAMIN.
    Nie używaj dużych liter w tytule -- > REGULAMIN. [hefid]
  • Poziom 14  
    Witam
    Jeśli się nie pomyliłeś w opisie to popełniłeś błąd zamieniając tranzystory miejscami gdyż:
    2sa1516 i 2sa1541 sa to tranzystory PNP
    2sc3907 i 2sc5198 sa to tranzystory NPN
    nie wnikając w parametry
    a ty zrobiłeś "crosa" widać to nawet na fotce
    Jeśli to tylko chochlik postu to poponuję zająć się samą przetwornicą po odłączeniu końcówek ( dlaczego wylał się kondensator filtrujący?? prawdopodobnie za wysokie napięcie, lub padła dioda prostownicza)
    Jakie masz napięcie na tych kondensatorach? powinno być symetryczne około 25-30 V
  • Poziom 31  
    czy ja dobrze widze przy tej okrągłej cewce w przetwornicy na płytce jest czarny nalot czy tylko mi sie zdaje?? widze go od strony elemetow??
  • Spec od sprzętu Unitra
    To nie nalot tylko specjalny klej.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio
  • Poziom 13  
    Racja to czarne to specjalny klej. Co do końcówek to powiedział mi tak sprzedawca jak kupowałem ... nawet mi opisał na karteczce. Czułem ze coś jest nie tak. Sprawdzę te diody i dam znać. Dzięki za odpowiedź :) Pozdrawiam !!
  • Poziom 13  
    Dioda prostownicza jest OK. Zamieniłem tranzystory miejscami :) . Jak myślicie odpalać ??
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jeśli tego nie zrobiłeś to:
    1 odłącz zasilanie od końcówek mocy i sprawdź poprawność napięć tak jak pisałem wcześniej.
    2. przy wylutowanych tranzystorach końcowych odpal i sprawdź napięcia jakie panują w miejscu tranzystorów pamiętaj pomiędzy B-E około 0,7 wolta
    3. załóż tranzystory i odpalaj
    powodzenia
    to tak na skróty ale działa przy uruchamianiu wzm. mocy
    [/youtube]
  • Poziom 13  
    Podłączyłem wzmacniacz z rezystorem 100 Ohm zamiast bezpiecznika i protect się nie zapalił. Zaryzykowałem i włączyłem już bez rezystora i GRA :D ! Dzięki wszystkim za pomoc ! Temat można zamknąć :) Pozdrawiam