Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie największe głośniki mogę podłączyć? UNITRA amator 2.

lukas_sa 07 Feb 2007 17:32 2168 15
    lukas_sa
    Level 16  
    hm.. nie wiem od czego zacząć. Może najlepiej od początku.
    Mam (cudowne) radio UNITRA amator 2. Nad wyjściem głośnikowym widnieje napis:
    Code:
    8 Ω 10VA

(oczywiście są 2 wyjścia gł.)
    Przy kablu sieciowym napisano:
    Code:
    ~220V 50Hz 60W

Pytanie brzmi jakie max. głośniki mogę podłączyć?
    Obecnie są dwie oryginalne kolumny TONSIL 15W 8Ω niskotonowy i wysokotonowy, ale wiem o nim tyle,że sygnał idzie przez kondenstator 2,2µF
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    AVG
    Level 30  
    głośnik możesz podłączyć jakie chcesz nawet 1000w ale pamiętaj ze muszą one być min 8Ω zbyt dużych kolumn do tego radia nie podłaczaj bo nie zapewni ono wystarczającej kontroli nad głośnikami
    lukas_sa
    Level 16  
    myślałem żeby wymienić 15W na 20W 8ohm obecne bassy to gnd 16/15 na jakie tonsile mam je zamienić??
    SzokalML
    Level 36  
    Jesli tonsile sa w dobrym stanie, to nie ma sensu ich wymieniac,zmiana na mocniejszy przetwornik raczej nic tu nie polepszy, moc idzie ze wzmacniacza, a moc glosnikow okresla tylko ile moga przyjac, w tym wypadku masz do dyspozycji 2x10 watt z Amatora wiec i kolumny powinny byc podobnej mocy lub niewiele mocniejsze.
    lukas_sa
    Level 16  
    jeden tonsil sie zwalił i gra cicho a ze odłorzy łem troche kasiory to kupie nowy
    takero
    Level 32  
    sprzedaj to co masz na allegro - zawsze pare zł to będzie na coś nowego,
    potem w zależności ile będziesz miał kasy pomożemy :)
    Szkoda że masz takiego nieco lipnego wzmaka :/
    Przydałoby się coś choćby na LMach...
    lukas_sa
    Level 16  
    Quote:
    Szkoda że masz takiego nieco lipnego wzmaka

no niestety

ale jeżeli przetrzymał 2x15 to czy przetrzyma 2x20W??
    Kuczus
    Level 19  
    "AVG:głośnik możesz podłączyć jakie chcesz nawet 1000w ale pamiętaj ze muszą one być min 8Ω" a więc odpowiedział Ci już że przetrzyma! pozdrawiam
    koyotee_pw
    Level 16  
    Jeśli chcesz głośniej przy tym wzmacniaczu to musisz zainwestować w głośniki o maxymalnie wysokiej efektywności (z tonsli to będzie chyba GDN 16/40/4, z tego co pamiętam ma ponad 90dB).dzięki temu zagra głośniej przy małej mocy.
    takero
    Level 32  
    lukas_sa - jaki masz wogóle budżet ?
    takero
    Level 32  
    arn 150 + stx gdwk PJ.
    myślę że w tej kwocie nic lepszego...
    koyotee_pw
    Level 16  
    z tym że 2x20 wat nie pociągnie zbyt fajnie ARNa z SPL 84dB. moim skromnym zdaniem coś bardziej sprawnego i później ewentualna przebudowa (przy nagłym przypływie gotówki)
    takero
    Level 32  
    koyotee_pw - nie przesadzaj ;]
    pozatym nic nie masz za darmo - sprawność na tym poziomie $$ otrzymasz kosztem dołu.
    musicbas1
    Level 16  
    Witam. Drogi kolego, jak mnie pamięć nie myli, to w Amatorze 2 końcówki pracują na GML 026,a więc to co pisze na tylnej ściance radia jest prawdą.Konstruktorzy tego sprzętu, mając wówczas taką elektronikę, wykorzystali optymalnie to co mieli.Proponuję doprowadzić do porządku kolumny fabryczne,a jeżeli chcesz, to zakup kolumny o mocy do 20 W 8 om, i spokojnie słuchaj.Konstrukcja orginalnych kolumn nie przewidywała układu połączeń głośników przez zwrotnicę.Powodzenia. M.
    koyotee_pw
    Level 16  
    ?
    a co ma do rzeczy zwrotnica? wystarczy przecież zachować impedancję całego zestawu powyżej 8Ohm i będzie w porządku.