Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co łatwiejsze dipol czy GP na pasmo PKP 150,000 mhz do skane

grzegorz kk 08 Lut 2007 13:12 11421 42
  • #1 08 Lut 2007 13:12
    grzegorz kk
    Poziom 13  

Witam.
    Jak wykonac i co jest łatwiejsze do zbudowania dipol czy GP chce się zmiescic w granicach 10-15 zł ma to byc antena odbiorcza do skanera radioshack pro 94 ma wyjscie antenowe 75 omow ma chodzic w pasmie 2 metry z czego wykonac taki dipol lub GP ??.która lepsza będzie na pasmo 150,000 mhz (PKP).prosiłbym o jakieś rysunki schematy:| . chodzi mi o zasięg 10,15 km żeby był chociaz
    Pozdrawiam.
    To będzie pierwsza moja pierwsza antenka:D .
    Mieszkam dośc wysoko 8 piętro 12 pietrowego bloku:).

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 08 Lut 2007 13:36
    medicb
    Poziom 28  

Do GP wystarczy ci stary wtyk BNC i 5 kawałków drutu ... koszt zerowy. Charakterystyka dookólna.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Lut 2007 13:57
    grzegorz kk
    Poziom 13  

medicb napisał:
    Do GP wystarczy ci stary wtyk BNC i 5 kawałków drutu ... koszt zerowy. Charakterystyka dookólna.

Witam.
    A radioshack pro94 ma wtyk BNC czyli nie musze go kupic :) czy musze ??.
    Pytanie dlatego jestem laik w tej dziedzinie:) i jaka długośc drutu na pasmo PKP 150,000 mhz.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Lut 2007 14:35
    sp5wcx
    Poziom 33  

A najprościej to włóż około 50 cm kawałek drutu do gniazdka antenowego, ustawiając go pionowo. Prościej i taniej już nie można.

0
  • #5 08 Lut 2007 14:41
    grzegorz kk
    Poziom 13  

sp5wcx napisał:
    A najprościej to włóż około 50 cm kawałek drutu do gniazdka antenowego, ustawiając go pionowo. Prościej i taniej już nie można.

Witam.
    A takie nietypowe pytanie czy ze szprych od roweru da się zrobic antene a jesli sie da to w jaki sposob to wszystko polaczyc zeby zrobic GP:)?? czy wogole sie da .
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #7 08 Lut 2007 15:26
    242421
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 08 Lut 2007 15:48
    grzegorz kk
    Poziom 13  

janik_89 napisał:
    Powinno byc chyba tak jak na rysunku. Drukty każdy po 50cm, przeciwwagi powinny być nachylone pod jakimś kątem ale nie wiem dokładnie jakim

Witam.
    Chciałem zrobic ze szprych ale się okazało że są za krótkie mają zaledwie po 23 cm nici z tego:) będe musiał z czegoś innego zrobic.
    Pozdrawiam.

PS: mam kolejny problem z nagrywaniem :( nawet przy silnych sygnałach nic sie nie nagrywa a wczesniej i przy słabych działało kabel jest w porzadku.

0
  • #9 08 Lut 2007 15:55
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie musza... Sa rozne konstrukcje, a dla odbiornika nie ma to znaczenia. Najprostsza antena jest dipol otwarty.

Odpowiednia dlugosc kabla koncentrycznego; do goracej zyly (srodek) podlaczasz 50 cm np. drutu i do masy (ta zewnetrzna plecionka) kolejne 50 cm... Na drugim koncu kabla zakladasz wtyk do skanera i po klopocie.

0
  • #11 08 Lut 2007 18:09
    242421
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #12 08 Lut 2007 18:25
    yes2mike

Do wyboru, do koloru... No nie do konca ;) Tam sa tylko yagi, a te juz nie sa tak proste w budowie. I niekoniecznie dookolne ;)

0
  • #13 08 Lut 2007 19:03
    grzegorz kk
    Poziom 13  

janik_89 napisał:
    A kolega chce rozmowy nagrywać??

A to przestępstwo?? co do pytania to tak.:D nagrywanie nie jest karalne ale rozpowszechnianie podajże to tak:)
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #14 08 Lut 2007 20:36
    242421
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 08 Lut 2007 21:13
    grzegorz kk
    Poziom 13  

janik_89 napisał:
    Ja tylko z ciekawości pytałem. którą antenę wykonałeś?? i czy dobrze odbiera??

Witam.
    Ok rozumiem ciekawośc :D,a co do anteny pochwale się jakie osiągi najpierw musze się wybrac do sklepu po wszystko co mi jest potrzebne:D. I wtedy zbuduje antenke i się pochwale:) jak z odbiorem.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #16 09 Lut 2007 10:51
    Markbur
    Poziom 15  

Przy antenie odbiorczej jej parametry nie mają takiego krytycznego znaczenia, natomiast ważne jest aby była umieszczona jak najwyżej i na zewnątrz budynku. Warto też oddalić antenę od źródła zakłóceń z wnętrza budynku - ja mam np. spore zakłócenia od telewizora który jest oddalony o kilka metrów od anteny - po jego włączeniu gwałtownie rośnie poziom szumów w odbiorniku.

0
  • #17 09 Lut 2007 12:05
    yes2mike

Na nastawniach PKP stoja anteny tzw. "pałki" ktore sa niczym innym jak wlasnie DIPOLEM.
    Starsze to dwie grubsze rury polaczone ze soba cienszym izolatorem. Jest to zwykly dipol otwarty 50 Ohm. Taka impedancje uzyskano dzieki sporej srednicy promiennika.
    Nowszy typ, to taka czarna (jak nowa) lub szara a nawet kremowa (niestety slonce te anteny bardzo lubi, szczegolnie ich plastikowe rury) z wiekszej srednicy zatyczka na gorze.
    To tez dipol, ale nieco inaczej zasilany i w inny sposob dopasowany.

Jaki z tego moral ? Dipol jest bardzo dobra antena. O jakimkolwiek zysku nie ma mowy, ale starsze wersje "pałek" stoja od ponad TRZYDZIESTU lat i nic im nie dolega ;)
    Ja mam na dachu z 1980 roku a wyglada, jakby moze 2 lata temu wyszla z fabryki...

0
  • #18 09 Lut 2007 14:52
    grzegorz kk
    Poziom 13  

yes2mike napisał:
    Na nastawniach PKP stoja anteny tzw. "pałki" ktore sa niczym innym jak wlasnie DIPOLEM.
    Starsze to dwie grubsze rury polaczone ze soba cienszym izolatorem. Jest to zwykly dipol otwarty 50 Ohm. Taka impedancje uzyskano dzieki sporej srednicy promiennika.
    Nowszy typ, to taka czarna (jak nowa) lub szara a nawet kremowa (niestety slonce te anteny bardzo lubi, szczegolnie ich plastikowe rury) z wiekszej srednicy zatyczka na gorze.
    To tez dipol, ale nieco inaczej zasilany i w inny sposob dopasowany.

Jaki z tego moral ? Dipol jest bardzo dobra antena. O jakimkolwiek zysku nie ma mowy, ale starsze wersje "pałek" stoja od ponad TRZYDZIESTU lat i nic im nie dolega ;)
    Ja mam na dachu z 1980 roku a wyglada, jakby moze 2 lata temu wyszla z fabryki...

A jak wykonac taki dipol na pasmo PKP (może troche szerzej chodzic:) w domowych warunkach co jest potrzebne z czego najlepiej zbudowac jak to mówią "na kolanie" żeby można było szybko zbudowac no i żeby był efekt chociaż te 20 km:) jak by była taka możliwośc.
    Pozdrawiam.
    I proszę o szybką odpowiedź.

0
  • #19 09 Lut 2007 14:59
    sp5wcx
    Poziom 33  

Odpowiedź masz parę odpowiedzi wyżej. Poza tym czyżbyś zapomniał o schemacie tej anteny co ją można na kolanie zbudować co Ci mejlem przesłałem? Nie wspomnę o linkach do stron z opisami takich prowizorycznych, acz skutecznych anten. Aż tak duże masz kłaopoty z pamięcią? Trzeba więcej ryb jeść albo tran pić. Ostatecznie Bilobil czy jakoś tak.

0
  • #20 09 Lut 2007 15:13
    grzegorz kk
    Poziom 13  

sp5wcx napisał:
    Odpowiedź masz parę odpowiedzi wyżej. Poza tym czyżbyś zapomniał o schemacie tej anteny co ją można na kolanie zbudować co Ci mejlem przesłałem? Nie wspomnę o linkach do stron z opisami takich prowizorycznych, acz skutecznych anten. Aż tak duże masz kłaopoty z pamięcią? Trzeba więcej ryb jeść albo tran pić. Ostatecznie Bilobil czy jakoś tak.

Czy taka antena może byc i czy rzeczywiście jest na 2 metry????
    Pozdrawiam.

0
  • #22 09 Lut 2007 15:58
    dmneuro
    Poziom 21  

Gp ma impedancje znamionowa 50om jeśli ustawisz promiennik główny w stosunku do przeciwwag pod kątem 135 stopni (można próbować zmieniać ten kąt w niewielkich granicach aby uzyskać jak najmniejszy WFS). Jeśli chcesz mieć większy zasięg odbioru to lepszy jest GP ze względu na większą skuteczność w stosunku do dipola. Ja GP montuje z 5 antenek teleskopowych - wygodne w strojeniu, koszt ok 20 zł da się przeżyć. Pamiętaj tylko o kablu o takiej samej impedancji falowej jak antena.

0
  • #23 09 Lut 2007 16:02
    grzegorz kk
    Poziom 13  

janik_89 napisał:
    Tak! Ten dipol jest na 2m(150mhz) ale można zrobić prostszy.

A będzie różnica?? z zasięgiem z tym dipolem co mi podałeś a ten co ja wruzciłem na forum:)??/
    Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

dmneuro napisał:
    Gp ma impedancje znamionowa 50om jeśli ustawisz promiennik główny w stosunku do przeciwwag pod kątem 135 stopni (można próbować zmieniać ten kąt w niewielkich granicach aby uzyskać jak najmniejszy WFS). Jeśli chcesz mieć większy zasięg odbioru to lepszy jest GP ze względu na większą skuteczność w stosunku do dipola. Ja GP montuje z 5 antenek teleskopowych - wygodne w strojeniu, koszt ok 20 zł da się przeżyć. Pamiętaj tylko o kablu o takiej samej impedancji falowej jak antena.

Witam.
    A jak wykonac go w domowych warunkach bo tam będzie trzeba coś gwintowac podajże ktoś mi mówił i co będzie potrzebne do zbudowania tej GP?? i najważniejsze czy da się ją wykonac w domowych warunkach.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 09 Lut 2007 16:02
    242421
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 09 Lut 2007 16:03
    grzegorz kk
    Poziom 13  

janik_89 napisał:
    Tego to ja niestety nie wiem bo nigdy takich anten nie robiłem

Witam.
    No nic może ktoś inny się wypowie kto się orientuje w tym:).
    Pozdrawiam.

0
  • #26 09 Lut 2007 16:59
    SITO79
    Poziom 27  

grzesiek.
    orientują się wszyscy! bo to jest przecież forum na którym są krótkofalowcy,CB-ści, miłośnicy innych środków łączności np:PMR446 i nasłuchowcy. dostałeś kilka porad odnośnie budowy najprostrzych anten na pasmo 2m.
    a ty zadajesz pytania typu: "czy ta antena jest rzeczywiście na 2m?"
    ręce opadają. nie stosujesz się do porad i wskazówek.

myślę ,że najlepiej będzie jak śmigniesz się do księgarni i kupisz Poradnik antenowy kol.SP2MBE. przeczytasz go od deski do deski i dopiero później weźmiesz się za zrobienie jakiejś anteny.

pozdrawiam. i życze udanej lektury

0
  • Pomocny post
    #27 09 Lut 2007 17:12
    dmneuro
    Poziom 21  

Witam.
    A jak wykonac go w domowych warunkach bo tam będzie trzeba coś gwintowac podajże ktoś mi mówił i co będzie potrzebne do zbudowania tej GP?? i najważniejsze czy da się ją wykonac w domowych warunkach.
    Pozdrawiam.

Jasne ze sie da wykonać w warunkach domowych. Kup sobie gniazdo BNC na panel (takie z 4 otworami) do tych 4 otworów mocujesz przeciwwagi np. przykracasz odpowiednimi śrubami a do "gorącej" końcówki tego gniazda mocujesz promiennik. Warto sobie przygotować także klocek drzewiany o odpowiednich wymiarach do którego następnie przykracasz gniazdo BNC.
    szczegóły poniżej:

0
  • #28 09 Lut 2007 18:18
    grzegorz kk
    Poziom 13  

sp5wcx napisał:

Witam.
    Dzisiaj spróbuje własnie takim patentem a jutro może zabiore się za antene jeśli czas pozwoli:).
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #30 09 Lut 2007 19:59
    SITO79
    Poziom 27  

dipolek wg. rysunku co do którego miałeś wątpliwości:
    rurka-przeciwwaga ma średnice 8mm, idealnie pasuje do jej wnętrza kabel RG58.
    promiennik to drut spawalniczy,ale jeśli obierzesz z ekranu przewód antenowy na długości 50cm, to zyła "gorąca" stanie się promiennikiem.
    całość wkładasz w rurke PVC,zaślepiasz od góry i gotowe.

1