Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny, problem z zadaniem

08 Lut 2007 16:17 966 3
  • Poziom 10  
    Witam!

Mam taki problem miałem niedawno kartkówkę na której było takie zadanie:

Wzmacniacz operacyjny, problem z zadaniem

trzeba było obliczyć napięcie wyjściowe, więc najpierw bez problemów obliczyłem napięcie "Ub":

Kub=1+(R/a)/R=1,5
    Ub=Kub*1V=1,5 V

nie wiedziałem natomiast w jaki sposób policzyć wzmocnienie tego drugiego wzmacniacza, pomyślałem, że mogę go uznać za 2 osobne wzmacniacze i potem zsumować napięcia które mi wyjdą aby otrzymać napięcie wyjściowe.

Uwy=Uc+Ud
    Kuc=1+(a*R)/R=3
    Uc=3*(-2V)=-6 V

Kud=-(a*R)/R=-2
    Ud=-2*Ub=-3V

Uwy=-9 V

Wynik miał wyjść właśnie taki, ale nauczyciel powiedział mi że tak tego nie można rozwiązać tylko trzeba było sobie rozpisać z Kirchhoff'a. Chciałem wiedziec czy na pewno nie można liczyć tak jak ja liczyłem i jeśli nie można to dlaczego? Z góry dziękuję.
  • Spec od Falowników
    Ciekawy problem. Wzmacniacz operacyjny to element LINIOWY i odpowiedź na sumę dwóch sygnałów będzie sumą odpowiedzi na te dwa osobne sygnały. Więc masz rację abo ci się "udało". Natomiast takie dwie osobne odpowiedzi nie mają fizycznej interpretacji, one nie istnieją równolegle i się nie sumują. Rozwiązanie nauczyciela jest bardziej ogólne i uniwersalne, i nie trzeba założeń na temat liniowości układu.
    Bzdury wyjdą, gdyby na schemaciku była dioda zwykła albo np. Zenera, bo to już absolutnie nie będą liniowe elementy.
  • Poziom 21  
    To jest tzw. "zasada superpozycji" od kazdego źródła z osobna liczysz słuszna gdym masz tylko elementy liniowe. A w Twoim przypadku tak jest. Mozesz to liczyc tak jak to zrobiłes.
    Pozdro
  • Poziom 43  
    Witam,
    chce Twój nauczyciel za pomocą Praw Kirchhoffa i słusznie, zawsze ab ovo jest pewne... :D
    Wobec tego dla lewego wzmacniacza można zapisać:
    (Ub - 1V)/(R/a) = 1V/R ===> Ub = 1V•[(R/a)/R] -1V = 1V•(1/a +1), czyli
    Ub =1,5V
    Natomiast dla prawego:
    (-2V - Ub)/R = [Uwy - (-2V)]/(R•a) ===> (-2V - Ub)•a = Uwy + 2V, czyli
    Uwy = (-2V - Ub)•a - 2V = -[(2V + Ub)•a + 2V] , czyli
    Uwy =-[(2V + 1,5V)•2 + 2V]=-9V.

Pozdrawiam