Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor EGA, karta VGA - jak to polaczyc? ;]

13 Sie 2002 16:01 4498 5
  • Poziom 12  
    Spialem razem Primary i Secondary dla kanalow R,G,B, masa prowadzona raz, H,V synchronizacja podlaczona.
    W poziomie obraz jest rozjechany, w pionie "plynie" w gore.
    Czy ma ktos jakis pomysl jak to dalej zmeczyc?

pozdrawiam Qba
  • Serwisant
    Z tego co wiem, to nie da się podpiąć monitora EGA bez poważnych przeróbek, ponieważ EGA ma częstotliwość odchylania poziomego 16 kHz, a karty VGA potrzebują 32 kHz i więcej, ponadto typowa transmisja kolorów RGB w EGA odbywa się cyfrowo.
  • Poziom 12  
    Okazuje sie, ze nie jest to jakies kosmiczne ingerowanie... do kupienia sa przejsciowki, najtansza to bodajze http://www.gadgetpros.com/vgamonto9pin.html, ale nie jest to przeciez rozwiazanie oplacalne. Nie mowiac juz o fakcie, ze wole ot wykonac samemu :]]

Pozdrawiam...
  • Poziom 30  
    zapomnij o przejsciowce - to jest przejsciowka do bardzo starych monitorow VGA ktore mialy wtyczke 9 pin . Sam dawno tenu mialem taka karte ega/vga ( tryb pracy karty wybieralo sie dipswitchami) ktora miala 9 pin wyjscie .Przejsciowka z ega na vga nie istnieje z powodow ktore opisal TOMI - inna czestotliwosc odswiezania ( ale nie taka jak napisal TOMI- w ega jest dwadziescia pare khz 18khz mial hercules i ega mono),
    i kolory sterowane cyfrowo ( albo 0 albo 5V) (kazda skladowa 2 przewodami co daje 4 odcienie x 3 kolory = 64 mozliwe do wyswietlenia barwy). W vga kolory sa analogowe (liczba kolorow praktycznie nieograniczona przez monitor , zalezy tylko od karty)o sredniej warto 0.7 V.Napisz mi teraz jak sobie wyobrazasz upchniecie elektroniki umozliwiajacej taka konwersje sygnalu w przejsciowce .Problem jest jeszcze bardziej skomplikowany niz przy konwersji VGA-TV , bo na przeszkodzie staje ten nieszczesny cyfrowy kolor. I nawet jesli zrobiono by taki konwerter to rezultat na ekranie bylby kiepski- ci co pamietaja wyswietlane na ega zdjecia wiedza o co chodzi - efekt przypomina drukowane na drukarce o malej rozdzielczosci kolorowe zdjecie -taki
    dithering.
  • Poziom 30  
    Jeszcze jedno - to co napisalem dotyczy monitorow cga/ega ;byly robione miedzy innymi przez NECa monitory ktore pracowaly zarowno w EGA jak i VGA (sprzedawano je z przejsciowka) - ale kazdy kto cos takiego widzial w srodku wie ile tam bylo elektroniki.
  • Poziom 12  
    0__0 napisał:
    zapomnij o przejsciowce - to jest przejsciowka do bardzo starych monitorow VGA ktore mialy wtyczke 9 pin . Sam dawno tenu mialem taka karte ega/vga ( tryb pracy karty wybieralo sie dipswitchami) ktora miala 9 pin wyjscie .

No ja wlasnie mam taki monitor w bardzo dobrym stanie i zalezy mi na jego uruchomieniu...

0__0 napisał:
    Przejsciowka z ega na vga nie istnieje z powodow ktore opisal TOMI - inna czestotliwosc odswiezania ( ale nie taka jak napisal TOMI- w ega jest dwadziescia pare khz 18khz mial hercules i ega mono),
    i kolory sterowane cyfrowo ( albo 0 albo 5V) (kazda skladowa 2 przewodami co daje 4 odcienie x 3 kolory = 64 mozliwe do wyswietlenia barwy).
    W vga kolory sa analogowe (liczba kolorow praktycznie nieograniczona przez monitor , zalezy tylko od karty)o sredniej warto 0.7 V.Napisz mi teraz jak sobie wyobrazasz upchniecie elektroniki umozliwiajacej taka konwersje sygnalu w przejsciowce.

Wyobrazac sobie zbytnio nie musze - wystarczy spojrzec na zdjecie... A przjesciowek do kupienia znalazlem kilkanascie :)

0__0 napisał:
    Problem jest jeszcze bardziej skomplikowany niz przy konwersji VGA-TV , bo na przeszkodzie staje ten nieszczesny cyfrowy kolor. I nawet jesli zrobiono by taki konwerter to rezultat na ekranie bylby kiepski- ci co pamietaja wyswietlane na ega zdjecia wiedza o co chodzi - efekt przypomina drukowane na drukarce o malej rozdzielczosci kolorowe zdjecie -taki
    dithering.

Mi nie jest potrzebne nic lepszego. W ogole kolor mi nie jest potrzebny :) moze byc mono bez zadnych problemow...
    Do grafiki to mam niezlego CTX'a a ten jest mi potrzebny do terminala znakowego.

pz Qba