Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojazd zdalnie sterowany. Moja pierwsza konstrukcja.

Saturas 08 Lut 2007 21:57 20745 57
  • Pojazd zdalnie sterowany. Moja pierwsza konstrukcja.

Jest to moja pierwsza konstrukcja DIY, mam 11 lat. Chcę przedstawić pojazd zdalnie sterowany. Jeździ na razie tylko do przodu i do tyłu, ale jest w wykonaniu mechanizm podnośnika oraz skrętu. Odbiornik i nadajnik z samochodu r/c. Część jeżdżącą wy montowałem z samochodzika(takie tanie modele po 5zł, zasilane na dwie baterie AA). Zasila go bateria 9V.
    Film jest spakowany. Uwaga do obejrzenia filmu potrzeba Quick Time Player!!

[color=red]
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Saturas
    Poziom 11  
    Specjalizuje się w: serwis komputerów
    Saturas napisał 36 postów o ocenie 3, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Sadowne. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    Tomek515
    Poziom 21  
    Części wyjęte z gotowego autka. Wogłóle to nie ma cie co rozgadywać to nawet nie skręca. Nie napracowałeś się za bardzo...
    wow
    Poziom 27  
    Tomek515 Ty pewnie w wieku 11 lat składaleś wzmacniacze 1000 W w RMS!

Może nie jest to hiper super samochodzik ale jak na początek to ładnie! Następne mam nadzieję będą wzbogacone o skręt i może jakieś inne funkcje!

Oby tak dalej! Czym skoorupka za młody nasiąknie czy jakoś tak nie wiem jak to szło!
    dymek
    Poziom 27  
    Bardzo porządna konstrukcja jak na 11 lat bardzo mnie cieszy ze tacy młodzi ludzie zaczynaja elektronika sie zajmowac:)
    marcinelektronik
    Poziom 27  
    Witam.
    Pojazd zrobiony dobrze, tanio i prosto, a oto przecież chodzi.
    Wielki plus za to że jest zdalno sterowany.
    Mnie w tym wieku przychodziło zaglądać do radia lampowego co było bardziej niebezpieczne ze względu na wysokie napięcie.
    Takie konstrukcje proste i tanie mogą przynieść więcej pożytku.
    Pozdrawiam
    Marcin.
    moskwa_bds
    Poziom 10  
    Siemano fajna zabaweczka 4/6
    Moge ci doradzic ze skretem dla ulatwienia
    nie baw sie w skretna przednia os tylko
    zrob cos w stylu czolgu
    czyli lewa strona do tylu a prawa do przodu
    chyba bedzie latwiej
    Pozdro
  • PCBway
    john_t
    Poziom 29  
    Nopisz coś więcej o aparaturze RC. Czy jest proporcjonalna i ile ma kanałów?
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Serdecznie gratuluje;-)
    Milo widziec mlodego zapalenca w naszych szeregach.
    Zwrocil bym uwage na jedna rzecz.Zasilanie.Moim zdaniem bateryjki 9V nie bardzo sie nadaja, maja zazwyczaj spora rezystancje wewnetrzna, mala pojemnosc i raczej nie nadaja sie do obciazania silnikami. Poprawcie mnie koledzy jak sie myle. Moze warto by pokombinowac tak takim ukladem silnik/zasilanie ktory pracowal by przy nizszym napieciu i mozna by zastosowac akumulatorki AA albo przynajmniej AAA?
    jeszcze raz gratuluje :D
    krzys-iek
    Poziom 20  
    Fajnie, nie przejmuj sie krytyką, ja od 11 latkow dostaje łańcuszki na GG albo "siemnakooo poklikaSH" (pisownia jak de*b-il) wiec widac ze nie jestes glupim dzieciakiem!! :) Oby tak dalej.
    BolzZ
    Poziom 26  
    a powiedz dlaczego wziales te czesci z innego samochodzika? popsul sie, czy tak poprostu, bo nie podobal cie sie ? ;)
    napewno jest jakims powodem do satysfakcji zlozenie czegos takiego w wieku lat 11 ale nie koniecznie jest co pokazywac w diy ;)
    tomgart
    Poziom 25  
    Masz rację krzys-iek. W obecnym zde*****ym świecie trzeba cenić ze chłopak chce coś robić innego niż wysyłać smsy i gapić sie w TV. Dlatego nie rozumiem "napadaczy" typu "ja w twoim wieku", "czym tu sie chwalić" itp.
    Następna konstrukcja na pewno będzie bardziej zaawansowana, a i ta na pierwszy raz jest OK
    matejkoo
    Poziom 11  
    może masz a może nie masz 11 lat bo nie oto tutaj chodzi:D

Ale konstrukcja fajna nie powiem, bo jednak przeciętny człowiek nie ma pojęcia jak to działa.. pomyśl nad obudową, i uporządkowaniem kabli a tak to git;D oby tak dalej;D
    Tojtas
    Poziom 20  
    Cycu67 - myślisz że ktoś dorosły montowałby samodzik na zdalne sterowanie który jezdzi w przód i w tył, i chciałby się tym chwalić? nie sądze....

Co do projektu: Model nie jest zabardzo rozbudowny i ma mało funkcji, ale biorąc pod uwage to że jego autor ma tylko 11lat to jest on zaawansowany jak na juego wiek (ja w tym wieku robiłem też pojazdy które jezdziły w przód i w tył ale na kabel :) )

To dobrze że osoba mająca 11lat już zaczyna swoją przygode z elektroniką. Jeśli tylko niestarci chęci do nauki to kto wie czy nie będe kiedyś dobrym elektronikiem.

Pozdrawiam
    Saturas
    Poziom 11  
    Bolzz - samochód poprzedni nie mógł jeździć po piachu, śniegu.
    Calineczka* - planuję rozbudowę tego pojazdu. Znalazłem w pudełku akumulatorki wraz z ładowarką. Jest ich 6, każdy po 1,2 V. Układ, który jest w samochodzie, był zasilany przez 6 baterii AA, ale gdybym zrobił tak w tym przypadku to samochodzik by się nie przewracał. Daję nowy film. Ten i poprzedni, aby osoby bez punktów mogły obejrzeć wrzucam na serwer.
    Obydwa można pobrać pod adresem:
    http://www.dinazaury.republika.pl/film/p2090487.zip
    john_t - jest to aparatura 2 kanałowa. Pozostał mi jeszcze jeden kanał, więc zastosuje napęd tak jak w czołgu.
    mlody91
    Poziom 20  
    Jak na wiek 11 lat to gratuluje, większość osób w tym wieku nie wiedziałoby jak i co podłączyc aby działało. Nie można wymagać od 11-latka aby odrazu wiedział wszystko. Wiedza przychodzi stopniowo wraz z kolejnymi konstrukcjami. Wiem napewno że następna konstrukcja będzie lepsza od poprzedniej.
    Obyś nie przerwał swojej przygody z elektroniką :)
    baranek
    Poziom 2  
    Mnie Electrit pogonił za artykuł o zdjęciu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic686983.html.

Wiek nie ma znaczenia i tak już są w DIY artykuły o tym że ktoś złożył własnoręcznie kit z norda albo jabela.

Dzisiejsze dzieciaki są upośledzone, ja od podstawówki (miałem 7lat) chodziłem do osiedlowego klubu modelarskiego, a potem dodatkowo na fotografię, póżniej na elektronikę do pałacu młodzieży. Teraz chyba brak takich instytucji, za kilka lat będziemy mieć dumnych nastolatków, którzy samodzielnie wiążą buty.

Mój 4 letni syn robi podobne konstrukcje z LEGO TECHNIC - czy jego dzieła też należy publikować na elektrodzie ?

Pozdrawiam
    Piotr
    moskwa_bds
    Poziom 10  
    Kiedys tez sie bawilem rc ale jakos nigdy nie mialem takich pomocy jak na elektrodzie(brak internetu)
    wiec szybko moje pomysly sie konczyly
    a szkoda bo jak tak patrze to pobawil bym sie w cos takiego
    Pozdro pracuj i nie przejmuj sie co pisza pokazuj wszystkie modernizacje
    scal12
    Poziom 19  
    Bardzo ładna konstrukcja,trzymaj tak dalej a z uplywem czasu napewno pojawia sie nowe super konstrukcje.
    Saturas
    Poziom 11  
    Razem za wszystko zapłaciłem jakies 15 zł. Naprawdę mam 11 lat, umiem posługiwać się lutownicą, dzięki za wszystkie komentarze. Proszę jeszcze o jakieś linki, rady, sugestie dzięki, którym ulepszyłbym go. Mam problem z mechanizmem czołgowym. Niestety w rachubę to nie wchodzi, bo jest to samochód 4x4 - jeden silnik. Więc co mam zrobić? Co wybrać akumulator z ładowarką za 30 zł, czy baterię nieładowalną za 4 zł?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Jarko1988
    Poziom 9  
    no całkiem ciekawie jest to zrobione :D :) to teraz pozostaje Ci zrobić zdalnie sterowane na silniczek spalinowy :D :)
    grzesiek_re
    Poziom 14  
    ja uważam ze rozebrac samochod i zrobic zniego drugi to zadna sztuka... ale ze masz 11 lat to gratuluje początków... każdy od czegos zaczynał tez kiedys próbowałem robic rózne takie rzeczy ale niestety potem byłem głupi i moim hobby zaczeła byc chemia. ale mniejsza omnie. Uważam że niepowinno się pisać o takich projektach raczej zwłych rzeczy (no chyabże ktoś ma sporo wiecej lat i jest to nieadekwatne do wieku) bo tylko moze sie zneichęcić W MŁODYM wieku.
    podsumówując projekt rzadna rewelka ale na 11 lat super trzymaj tak dalej!!
    maczo1232
    Poziom 11  
    Jak na 11 lat to nie takie złe
    iMacOSX
    Poziom 12  
    Świetny początek.
    W twoim wieku robiłem podobne gadźety.
    Mając koło 12-13 lat złożyłem pierwszy zestaw nordelectronic w którym miała się mrugać strzałka ale scalaka przepaliłem i paliła sie na stałe w sumie i tak byłem zadowolony że co kolwiek chodziło:D
    Proponuje abyś sobie zakupił na początek z nord electronic zestaw do odstraszania komarów bardzo prosty i nie skomplikowany układzik a sadysfakcja nie mała jak złożysz.:)
    Gratuluje i oby tak dalej.:)
    krzys-iek
    Poziom 20  
    Post do skasowania (ten moj ktory teraz czytacie:) ) ale zauwazycie ze 11letni kolega pisze bardzo ladnym jezykiem (przynajmniej ja bledow nie widze). Stawia kropki czesciej niz ja itd. Jak mu wszyscy "pojada" ze wystawia bzdety to sie zalamie i pojdzie dlubac w nosie na boisku albo ogladac pokemony. Czego nikt chyba nie chce. Mlody ;) zacznij sobie czytac stare numery EdW (pewnie sa na p2p) i kombinuj. Ja zaczalem w okolicach 8klasy podstawowki wlasnie od EdW i kursu elektroniki (nie pamietam nazwy ale kazdy wie o co chodzi, kazdy odcinek mial zdjecie klockow lego na poczatku, chodzi o budowanie z modulow elektornicznych). Teraz nie mam czasu na rozwijanie pieknego hobby (np nauka AVR, choc robilem pierdoly na FPGA juz ale to na politechnice) i troche zaluje. Docencie chlopaka, mowie wam ze nie wielu takich jest chyba obecnie. TV, MTV jackassy i inne pierdy ala big brother robia im kibel z glowy. W porywach potrafia sciagnac jakies durne logo na komorke za 10zl (zamiast wyslac tyle na fundacje TVN i pomoc komus) a tutaj umie pisac ladnie, zrobil cos sam :). Moze forum DIY junior otworzyc i byloby miejsce dla takich malych DIY :)
    murzyn_ropa
    Poziom 10  
    Gosciu jak na te lata (11)to ja mam 16 i jak dotad pracuje nad 2 autkiem i wiem jakie to trudne.I trzymaj tak dalej, kazdy wie ze czlowiek uczy sie na blendach.:D
    maziu
    Poziom 18  
    bardzo fajne oponki :D jak bym miał takie to reszta już by sama przyszła :) w końcu od czegoś trzeba zacząć :D . zamiast skręcania możesz wykonać układ jak w czołgu (prawe koła sprzężone ze sobą w parze i lewe tak samo)

pozdroffka
    DanielzaplatA
    Poziom 16  
    Nie no fajna konstrukcja :) Ja jak miałem 12-13 lat pamiętam że zrobiłem kiedyś samochodzik na pilota (ale na kabel) z 2x silniczków i rame i karoserie z klocków lego :D ;) heh no i działał jak czołg.
    Jak na 11 lat to jest wpożądeczku! Nie jeden nie umiałby rozebrać samochodzika a co dopiero dalej :) POZDRAWIAM
    Saturas
    Poziom 11  
    Opony są bardzo dobre w terenie, jak i w domu. Udało mu się nawet przejechać przez 3 schodki - wspaniała przyczepność. Nie kopie się w piachu, śniegu. Narazie nie miałem czasu, aby go ulepszyć, ponieważ zasypało mi całe podwórko i muszę pomagać rodzicom odwalać śnieg. Karoserii zrobić nie mogę, zobaczycie dlaczego w filmie. Daję parę zdjęć.

Załączniki:
    Cichy666
    Poziom 20  
    No fajna zabawka, ale punkty za transfer to chyba nieporozumienie? A może się mylę?? Chyba , że jesteś zbieraczem punktów... Żenada... Pozdrawiam