Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenosny kalendarz, zegar i termometr

GL4DI470R 09 Lut 2007 10:51 2322 5
  • #1 09 Lut 2007 10:51
    GL4DI470R
    Poziom 10  

Witam !
    Ostatnio zrobilem uklad ktory na wyswietlaczu 4x20 wyswietla czas date i temperature. Sercem urzadzenia jest ATMEGA8L.
    Chciałbym aby było to urządzenie zasilane bateriami. W przyszłości myślałem żeby zastosować jakieś ogniwo od nokii i doładowywać je zwykłą ładowarką tej firmy jednakże narazie nie wiem jaki to ma sens. Układ do prawidłowego działania potrzebuje około 5V Atmega8L startuje chyba od 3,6V ale wyświetlacz potrzebuje 5V, wszystko pobiera prąd 13mA. Czy wie ktoś jakimi bateriami to zasilić i ile urządzenie na nich będzie działać ?

Załączam zdjęcie, proszę nie komentować bo to projekt w fazie bardziej alfa niż beta. Pozdrawiam

0 5
  • #2 09 Lut 2007 11:34
    miwi
    Poziom 27  

Witam.

Najprostszym rozwiązaniem było by zastosowanie czterech szeregowo połączonych akumulatorków NiMh 1,2V. Przy tym rozwiązaniu wyszło by teoretycznie około 4 dni pracy.Ale ja zamiast ładowarki pokombinował bym z ogniwami słonecznymi.
    Tak swoją ścieżką mógłbyś udostępnić dokumentację do tego zegara ??

0
  • #3 09 Lut 2007 19:02
    GL4DI470R
    Poziom 10  

Ogniwa słoneczne raczej odpadaja choć jest to napewno pomysłowe rozwiązanie z tym, że urządzenie będzie głównie w pomieszczeniu. Mikrokontroler programowany w Bascomie, jestem początkującym więc nie wiem czy jest sens dawać niedopracowany program. Jak sie uprzesz to wyśle na maila. Czy jest jakiś sposób żeby wydłużyć czas conajmniej do 2-3 tygodni ?
    Pozdrawiam

0
  • #4 09 Lut 2007 20:06
    madart
    Poziom 25  

Mozna zastosowac przetwornice podwyzszajaca na jednym scalaku MAX756, taka jak tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=525741&highlight=usb+booster
    To rozwiazanie optymalne zwazajac na wyską sprawność.
    Co do czasu to na 2ch paluszkach 2200mAh powinno to pociągnąć jakieś 4 dni niestety.
    Bateria od nokii to tez nieduzo, jakies 600-800mAh wiec starczy na 1 dobe.
    Zeby to pociągneło 2 tygodnie to potrzebujesz źródła np akumlator 12V 3Ah.

0
  • #5 09 Lut 2007 20:37
    markosik20
    Poziom 33  

A może na czas "nie korzystania" z zegara poprostu włączyć go w tryb PowerDown. "Wybudzić" by go można albo przyciskiem albo czujnikiem fotooptycznym . Wszystko zależy w jakich warunkach będzie przebywał.

0
  • #6 16 Lut 2007 22:46
    bruno4
    Poziom 13  

Super - podoba mi się bardzo ten zegar. Czy możesz umieścić o nim trochę więcej informacji - schemat, program itd...
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów