Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup wzmacniacza do kablówki

09 Lut 2007 13:56 8421 15
  • Poziom 10  
    Witam. Chciałbym zakupić wzmacniacz antenowy do kablówki bo po rozdzieleniu sygnału pasywnym rozgaleźnikiem obraz jest bardzo slaby. Czy ktoś z Was móglby mi pomóc w wyborze takiego zakupu, nie bardzo sie na tym znam, znalazlem kilka w sklepach internetowych ale niektore nie są zlaecane do kablówki i nie wiem na co zwracac uwage przy zakupie. Może ktoś z Was już kupowal i testowal taki wzmacniacz? Z góry dziękuje za kazda pomoc. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Witam.Proponuję,na początku dokonać pomiaru wartości sygnału dochodzącego do mieszkania, ( standartowa wartość to 65-72db/uV) w przypadku kiedy ta wartość jest mniejsza od minimalnej podanej.proszę powiadomić operatora kablówki o niewłaściwym sygnale.Jeżeli sygnał mieści się w podanych wartościach,proponuję sprawdzenie stanu okablowania od gniazda do telewizorów.Jeżeli natomiast okablowanie jest ok. a wartość sygnału zaniżona proponuję zastosować wzmacniacz f-my Telmor pracujący w zakresie do 860 mhz / 69kanał TV/ z regulacją wzmocnienia 30db i regulacją kąta nachylenia charakterystyki.dane można znależć na stronie producenta.Życzę powodzenia. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie i dziękuje za odpowiedzi(także te na PW). Do panów monterów z kabłowki już nie mam sily a i na telefony do nich już szkoda mi kasy. Dawno zalożyłbym talerz ale mieszkam na parterze po polnocnej stronie bloku i z tego co mi powiedziano w sklepie jest mała szansa na dzialanie chyba zeby antene ustawić po drugiej stronie bloku(kabel przez calą dlugosć bloku). Znalazlem z Waszą pomocą kilka wzmacniaczy tylko teraz na ktory się zdecydować?

http://www.awpol.pl/go/_info/?id=86
    http://www.cyfronika.com.pl/ivark1p4.htm ten o symbolu ara-01A
    http://www.dipol.com.pl/sklep/b1216.php?sid=cb0694ce666869f
    http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/19/1910.dat

Chyba najlepszy byłby ten pierwszy ale cena troszke wysoka
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam ponownie . Z pokazanych w info wzmacniaczy zastosowałbym wzm.f-my AWPOL FP DVB 2 ze względu na r egulację wzmocnienia. Wzmacniacz ten wystarczy do obsługi conamniej 6-ciu gniazd abonenckich, przy zachowaniu właściwego poziomu sygnału.Życzę powodzenia .M.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Minimalny sygnał na gniadku abonenckim to 57dB.
    Typowy rozgałęźnik indukcyjny 1/2 to jakieś 3,7dB tłumienia - jaki założyłeś? Jeżeli obraz na jednym tv przed podziałem jest dobry, po tłumieniu 4 dB nie może być sytuacji, że obraz masz bardzo słaby - chociaż to pojęcie względne - dla niektórych obraz zaśnieżony, czarnobiały jest słaby dla innych jakaś mała iskierka - jest problemem.

Czy obraz pogarsza się równocześnie na dwóch telewizorach?
    Jakie masz odcinki przewodów od rozg. do telewizorów, jaki masz założony rozgałęźnik?

Sprawdź w umowie - sygnał powinien Ci wystarczać na jedno gniazdo + rozgałęzienie na drugi tv.

Wzmacniacz to ostateczność i nie większy jak 15dB.

Pzdr
  • Poziom 10  
    Kablówke mam rozdzieloną na 3 telewizory, sporadycznie używam też tunera TV w komputerze. W tym jest jeden LCD na ktorym obraz jest fatalny, na pozostałych obraz śnieży, da sie ogladać ale moim zdaniem nie jest taki jak powinien byc. Przy decyzji o zakupie wzmacniacza sugeruje sie tym, że jak podłącze antene przez magnetowid to obraz polepsza się, dodatkowo w szereg jak podlacze magnetowid + nagrywarka DVD to jest jeszcze lepiej, ale nie będe do każdego TV kupował takiego zestawu. A tak na marginesie to ile dB może wymnosić mniej więcej wzmocnienie na jednym urządzeniu np. magnetowidzie? Rozgaleźnik jaki teraz mam to jakiś najtańszy, kupiony za pare groszy i nie mam pojęcia jakie ma parametry i jaka firma. Moje poszukiwania zawezilem do tych urządzeń:
    http://www.gzz.pl/index.php?p=productsMore&iProduct=1699
    http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/19/1957.dat
    http://www.awpol.pl/go/_info/?id=86
    http://www.sklepdioda.pl/go/_info/?id=324
    Przy czym chyba zdecyduje sie na ten pierwszy(cena i wzmocnienie 8-12 dB) Warto wypróbować?
    Dlaczego maxymalnie 15 dB? Czy nie im wiecej tym lepiej?
    Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie
    Acha jeszcze długosci kabli: od rozgałezienia:1 Tel~ 2m, 2 tel~ 6 m, 3 tel.~6m
  • Specjalista elektryk
    Witam

Zakup rozgałęźnik 1/3 trateca, multiline, czy telmora na "efki".

Jeżeli sygnał na jednym tv bez rozgałęzienia jest dobry, to wzmacniacz dobiera się tak, żeby zrekompensować straty powstałe w rozgałęxniku, łączeniach i przewodach.
    rozg 1/3 tłumi około 6 dB do tego przewód, wtyki - to jakieś 10dB, nie można przesadzać ze wzmocnieniem ponieważ ma to także swoje minusy, może nawet pogorszyć odbiór.
    Na twoim miejscu (o ile sam "dobry rozg" nie wystarczy) zakupiłbym wzmacniacz: http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=90&deal=Telmor
    ma osobną regulację dla vhf i uhf, co w przypadku dużej korekcji w sieci (czyli różnicy w poziomie sygnałów między dolnym a górnym pasmem) jest bardzo przydatne.
    Inna sprawa to telewizor LCD - nawet najdroższy wzmacniacz może nie pomóc w "dobrym odbiorze" na tych telewizorach.

Pzdr
  • Poziom 23  
    witam, wzmacniacz WSS-100 - Odpada ... z prostej przyczyny , nie ma pełnego pasma :) ten wzmacniacz jest idealny ale do instalacji TV naziemnej , do Telewizji kablowej idealne są wzmacniacz/rozgałęźniki Telmor RTA-140 dostępne na allegro w granicach 30 złotych , i wg. mnie to jest najlepsze rozwiaznie . Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam. No to jestem w kropce:)Chcialbym dzisiaj najpoźniej jutro zamowić. Jeśli dobrze rozumie to powinienem szukać wzmacniacza na pasmo 47-860MHz? Prosilbym jeszcze o opinie na temat rozgaleźnika ARA 1/2 (pierwszy link w poprzednim poście). Odnosnie RTA-140 wyczytalem w sklepie - w komplecie bez zasilacza i separatora. Czy musialbym zamówić także separator? Zasilanie tego rozgaleźnika przez gniazdo antenowe, czyli potrzebny jest dodatkowy zasilacz? Mam zasilacz który zasila switcha w wewnętrznej sieci (12V) czy jest możliwe żeby ten zasliacz zasilil mi oba te urządzenia? Myśle o dorobieniu obok wtyczki switcha wtyczki do wzmacniacza, zadziala cos takiego?
    Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie.
  • Specjalista elektryk
    Marcin91 napisał:
    witam, wzmacniacz WSS-100 - Odpada ...

Witam

Faktycznie - nie zwróciłem uwagi - nie przenosi S-ów.
    Ile masz kanałów tv w swojej sieci?
    Co do zasilacza - nie kombinuj w ten sposób (musiałbyś zliczyć obciążenie prądowe) w sklepie zakupisz zasilacz z separatorem za 12zł.

Pzdr
  • Poziom 36  
    Tanie wzmacniacze opisane "od 47MHz" bez opcji kanału zwrotnego
    w praktyce prawie zawsze wzmacniają od 0.1...5MHz !
    Czyli wzmacniają np. CB 27MHz...
    Nie powinno to mieć znaczenia, ale w naszych realiach tanich pseudo-kabli
    z zanikającym ekranem i braku połączeń elementów sieci CATV z siecią
    masy budynków, sygnały niepożądane się przedostają.
    Dla zmniejszenia zakłóceń zewnętrznych i ew. kanału zwrotnego w sieci,
    wzmacniacze takie należy je poprzedzić filtrem górnoprzepustowym
    >87MHz, który wytłumi zakłócenia z pasm 0...65MHz.
    Tanie wzmacniacze mają małe max. U wyjściowe np. 108dBuV dla
    jednego programu, czyli 101dBuV dla 10 programów
    i 93dBuV dla 64 programów.
    Przy kaskadzie wzmacniaczy (a wzmacniacz mieszkaniowy będzie jej
    ostatnim ogniwem jako 2/ 3 / 4 z kolei) poziom max, U wyjściowego
    obniża się dodatkowo o 3, 4, 6 dB, czyli z 93 do 90/88/87dBuV
    Przy wzmocnieniu 30dB oznacza to, że na wejście można podać komplet
    64 programów CATV o poziomie 60/58/57dBuV czyli bardzo małym.
    Aby nie przesterować wzmacniacza, należy zastosować model o
    mniejszym wzmocnieniu i/lub o większym maksymalnym poziomie
    wyjściowym np. 116...120dBuV (a więc droższy).
    Tłumik regulowany na wejściu wzmacniacza nie zmniejsza jego
    wzmocnienia, może tylko zapobiec przesterowaniu wzmacniacza,
    kosztem pogorszenia odstępu sygnału do szumu.
    PS. Przy wzmacniaczach z zewnętrznym zasilaczem koleją drogą
    wchodzenia i wychodzenia zakłóceń jest separator zasilania, zazwyczaj
    składający się z jednego kondensatora i jednego dławika (tanio !) ...

Ponieważ tłumienie sieci pod-zbiorczej w mieszkaniu wynosić powinno
    10-20dB (np. odgałęźniki 3x16dB, 3x12dB, 2x8dB), wzmocnienie większe
    o ponad 3dB od tłumienia tej sieci dla wzmacniacza mieszkaniowego
    nie jest potrzebne, a wręcz szkodliwe.
  • Poziom 10  
    Czyli najlepszy będzei RTA-140. Zakres 47-860 MHZ + wzmocnienie 10dB powinno wystarczyć z tego co wyczytalem. U mnie pierwszy kanal jest na 119MHZ ostatni na 693MHZ czyli o to chodziło jeśli chodzi o parametry zakresu? Znalazlem 3 szt zasilaczy 12V , 150mA, 200mA i 1 A, czy da sie je wykorzystać do zasilania tego rozgałeźnika? Czy potrzbowal bede separatora (znalazlem w sklepie separator ZZ3 cena 15 zł to wiecej niz caly zasilacz z separatorem). I jeszcze jedno pytanie. Mam internet z kablówki, sygnal wchodzi kablem do rozgałeźiacza multimedialnego(tak nazwal to technik z kablówki) jeden przewód idzie do modemu, drugi to antena , czy taki wzmacniacz nie zaszkodzi modemowi, jest to bezpieczne?
    Podejrzewam ze nie powinno bo sygnaly idą osobnymi kablami ale wole zapytać
    Pozdrawiam i prosze o porade odnosnie zasilacza
  • Poziom 10  
    Zakupilem rozgalęźnik RTA 140 wraz z zasilaczem, obraz nieco lepszyale nie na wszystkich programach (np. polsat można uznać za bardzo dobry) , na telewizorze LCD nadal bardzo kiepski, podobnie na tunerze TV w komputerze. Mam możliwosc wymiany tego rozgalęźnika na RTA 120, ma mniej gniazd ale mocniejsze wzmocnienie o jakieś 4 dB. Jest sens jeszcze zawracać sobie tym glowe czy to większe wzmocnienie o 4dB nie na wiele się zda? Co ciekawe teraz mam lepszy odbiór z samej anteny a gorszy przez magnetowid.
    Pzdr.
  • Poziom 23  
    Wymiana na RTA-120 nic nie da wzmocnienie jest jednakowe . Ale jest jeszcze jedna rzecz , w tym RTA-140 są wyjścia które są mocniejsze o 4 db od innych ale to chyba już niewiele pomoże wzmocnienie 10 dB , jest wystarczające do tego typu instalacji . a co do Gniazda multimedialnego ( GMF - pewnie Telmor ) to jeżli robisz to za gniazdem to mozesz smiało robić . Sygnał na LCD i kartach TV w kablówkach nigdy nie będzie super z prostej przyczyny ... sygnał jest analogowy ...
    A tak na marginesie gdzie można kupić sprzet Telmor-u w warszawie bo sam jestem ciekawy ?
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Tak jak wyjaśnił to kolega "kondensator" - instalacja antenowa (kablowa) nie jest prosta i często bez pomiaru sygnału i odpowiedniego sprzętu cięzko uzyskać zadawalające efekty.

W Twoim przypadku celowo chciałem wzmacniacz z regulacją VHF i UHF w przypadku złej korekcji w sieci (stosunku wysokich kanałów do niskich) konieczna jest taka regulacja.

Możliwe, że sygnał po wzmocnieniu, jest na tyle wysoki iż nie radzi sobie z tym głowica (modulator) magnetowidu.

Co do odbioru na kartach telewizyjnych czy telewizorach LCD - nie rozchodzi się o sygnal analogowy - tylko o klasę i wykonanie danego sprzętu - karty telewizyjne - często potrzebują wysokiego sygnału, ich wykonanie (za pewne są drogie lepsze karty) nie dorównuje w połowie średniej klasie telewizorowi - stąd obraz jest jaki jest.

Co do LCD - sytuacja jest identyczna - jednak sprzęt ten jest coraz wyższej klasy - kiedyś było mówione, że do kablówki - tylko telewizor plazmowy - LCD nie- i to była prawda, uruchamiałem rózne tv lcd i często była to porażka, obecnie produkowane LCD są dużo lepsze i mogę pokazać obraz z tunera cyfrowego i prosto z kabla - na wielu programach nie zauważy się różnicy. (piszę o mojej sieci).

Oto zrzut z mojej karty tv (kosztowała coś koło 80zł): sygnał obecny 50db - przedtem na 70dB obraz prawie idealny.

Zakup wzmacniacza do kablówki

Musiałbym u Ciebie na miejscu dkonać pomiarów, zobaczyć obecny obraz i podstawić odpowiedni wzmacniacz, wydaje mi się, że możesz ten który masz oddać, poprosić kogoś z miernikiem, (albo panów z kablówki) dogadać się do ceny i mieć mniej problemów na głowie ;).
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Chyba rzeczywiscie pozostaje mi wezwanie panów z kablówki, teraz przynajmniej nie beda marudzić że moze to wina rozgalęźnika. W sumie wyszlo tak , ze obraz mam zaśnieżony na niektórych programach (np. TVP1, TVN troche mniej ale widoczne, TVN 7, TV4) Bliski ideału na pr 2 i Polsacie. Dodam jeszcze ze najlepiej to wygląda przy polączeniu przez nagrywarke DVD (antena wchodzi do DVD i przez euro do telewizora).
    Jeszcze raz dziękuje wszystkim którzy mi pomogli. I jeszcze male pytanko, czy rzeczywiscie jeśli mieszkam na parterze po pólnocnej stronie bloku to są male szanse na zainstalowanie talerza?
    Pozdrawiam