Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Grundig R2000-2 - padł lewy kanał.

El_liero 09 Lut 2007 18:04 4168 17
  • #1 09 Lut 2007 18:04
    El_liero
    Poziom 24  

sprzęt - Grundig R2000-2 ( amplituner )

co mogło sie uszkodzić jeżeli na wyjsciu wzmacniacza ( tam gdzie podpinam głośniki ) zwarły się kable ( + i - )

Dodam że prawy kanał gra dobrze, lewy charczy i gra cicho nawet jak podkręce gałką, jak wszystko działało to radiator od końcówek we wzmaczniaczu grzał się dosyć, teraz o wiele zimniejszy i tylko połowa się grzeje ( prawa :) )

pytania:

1. Czy na końcówki poczło? one się spaliły?
    czy im nic nie jest a coś innego mogło pójść.

2. Czy mogę wylutować tranzystor mocy końcowej lewego kanału i właczyć wzmacniacz? nic się nie uszkodzi ?

3. Jak sprawdzić czy to aby napewno tranzysoty wzmacniające padły?

myślałem nad tym aby zmienić poprostu tranzystory Prawego kanału na Lewego, tylko nie wiem czy te uszkodzone końcówki lewego nie uszkodzą mi czegoś tam w miejscach prawego kanału, czyli czy bezpieczna jest taka zamiana.

0 17
  • Pomocny post
    #2 09 Lut 2007 18:19
    monjan5
    Poziom 20  

Padła końcówka mocy lewego kanału.Tylko wymiana tranzystorów mocy.Podmiana z drugiego kanału nic Ci nie da,a tylko upewni że tranzystory są be...Nie masz zabezpieczenia przeciwzwarciowego? pozdrawiam.mon

0
  • #3 09 Lut 2007 18:23
    El_liero
    Poziom 24  

a mogę taką podmianę zrobić dla pewności ze to tlyko końcówki mocy? Nie uszkodzi się nic dodatkowo ?

no widocznie nie ma takiego zabezpieczenia ten wzmacniacz ;)

druga sprawa:
    te końcówki mocy to:
    8108 GP145 ( lub 6P 145 )

potrzebuję zamiennik bo takich nie dostanę już

0
  • #5 09 Lut 2007 21:14
    El_liero
    Poziom 24  

michu71 napisał:
    i napisz jaki to wzmacniacz (producent i model)

Dodano po 3 [minuty]:

Zajzyj tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=gp+145&sid=3e1b56ed8044f6b49bf5b75522390085

sprzęt - Grundig R2000-2 ( amplituner ) - lata 80

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

michu71 napisał:
    Sprawdz miernikiem tranzystory i bedziesz mial pewnosc
    Zajzyj tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=gp+145&sid=3e1b56ed8044f6b49bf5b75522390085

jak sie je mierzy tranzystory ( koncowki mocy )?? gdzie mam dać + miernika a gdzie - ? Podawajcie w wyprowadzeniach B, C, E.
    Aha - czy podczas sprawdzania puścić sygnał i wysterować na maxa wzmacniacz?
    a tym linku co mi podałeś to urzytkownik stwierdził ze napiecie zasilania tej koncówki GP145 wynosi 45V... czy może on miec rację, gdy te główne kondensatory filtrujące we wzmacniaczu są na 35V ?

0
  • Pomocny post
    #6 09 Lut 2007 23:42
    michu71
    Poziom 17  

Sprawdz czy nie maja zwarcia miedzy wyprowadzeniami BAZA>EMITER, BAZA>KOLEKTOR, EMITER>KOLEKTOR sprawdz tranztstory bez podlaczonego napiecia zasilania

mysle ze producent dobral odpowiednie kondensatory do napiecia zasilania

Dodano po 2 [minuty]:

a na elektrodzie jest tylko to jesli chodzi o schematy do grundiga op stmbolu przyblizonym do twojego

http://schematy.elektroda.net/indx25,,Audio,,Grundig.html

0
  • Pomocny post
    #7 10 Lut 2007 01:50
    Athloneq
    Poziom 11  

Proponuje najpierw sprawdzić bezpieczniki. Potem tranzystory.

0
  • #8 10 Lut 2007 13:50
    El_liero
    Poziom 24  

michu71 napisał:

patrzyłem w tym linku... nic tam nie ma nawet w podobie do mojego amplitunera

zanim zabiore sie za sprawdzanie mue jeszcze wiedzieć taką rzecz:

we wzmacniaczu są 4 końcówki mocy
    2x GP145 oraz 2x GP140

i 2 tranzystory bipolarne
    2x BD135

mozecie mi powiedzieć, które z nich są NPN a które PNP ? Jak tego nie można od tak sobie wiedzieć to powiedzcie mi:
    Jest GP140 i GP145 , jeden z nich jest NPN a drugi PNP tak ? Czy oba są np: NPN ?

Dodano po 2 [godziny] 53 [minuty]:

AthlonPL napisał:
    Proponuje najpierw sprawdzić bezpieczniki. Potem tranzystory.

nie wiem czemu bezpieczniki moga mieć coś wspólnego ale sprawdziłem je i sa dobre.

sprawdziłem końcówki mocy GPXXX ... jeżeli 2 z nich to PNP a pozsotałe 2 to NPN to są sprawne ! Dodam jeszcze że gdzie niegdzie jak sprawdzałem to były zwarcia ale tak na 0,5sek. Czy to znaczy zę sa zepsute?

kolejny Edit:
    padły wszystkie tranzystory średniej mocy 3x BD135
    czy mogły coś pociągnąc ze sobą?

0
  • Pomocny post
    #9 10 Lut 2007 15:29
    AdioElektronik
    Poziom 14  

Wiatm.
    Wymień te tranzystory i sprawdzaj reakcje(tzn czy są zwarcia) z kanałem prawym. Raczej powinno działać.

0
  • #10 10 Lut 2007 16:02
    El_liero
    Poziom 24  

czy jest różnica czy przy sprawdzaniu zwarcia pomiędzy np: BAZA > KOLEKTOR ,że raz do BAZY przyłożę "+" miernika a raz do BAZY "-" miernika ?

Edit:
    Dobra sam zauważyłem, że jest różnica, którą pałeczką się przyłoży... bo jak zmieniam to raz jest zwarcie a raz nie.

Czy jeżeli jest 1 sekundowe zwarcie pomiędzy tymi wyprowadzeniami, którymi nie powinno być to znaczy, że tranzystor jest uszkodzony ? Czy 1 sekunda to normalne?

0
  • Pomocny post
    #11 10 Lut 2007 17:00
    KaW
    Poziom 34  

mozna sprawdzać bez wylutowywania -wtedy zwarcie jest od razu widoczne -jesli to mierzenie z buzerem to ginący dzwiek mowi o obecności na nózkach elektrolit. kondensatorów .........

Taki pomiar to b. przybliżony.
    Konkretnie trzeba wylutowac wszystko -opisac co i gdzie bylo -z ktorej strony .Badanie musi byc staranne i dokładne .A wnioskowanie ostrozne .

0
  • #12 11 Lut 2007 18:23
    El_liero
    Poziom 24  

w srodku mam 2 główne kondensatory filtrujące 2x15000uF/35V
    chcę je wymienić bo jeden jest wylany.
    Każdy ma po 4 nózki... jak wlutować poprawnie kondensator co ma tylko dwie nóżki ? Chyba, że bez takich nowych co również mają 4 nóżki się nie obejdzie.

0
  • Pomocny post
    #13 12 Lut 2007 00:43
    zibomax
    Poziom 12  

Tej pojemności są zarówno 4 i 2 nóżkowe... więc kup identyczny, a jeżeli takowego nie kupisz, to jak usuniesz uszkodzony elektrolit, na płytce od strony elementów masz zaznaczone + i -..

Pozdrawiam

0
  • #14 12 Lut 2007 15:46
    El_liero
    Poziom 24  

UWAGA UWAGA!

na początku nie umiałem mierzyć tranzystorów
    i dodam, przyznając się do błedu, ze BD135 wszystkie były sprawne :)

wkurzyłem się, wylutowałem i posprawdzałem wszystkie podejrzane tranzystory.

Znalazłem uszkodzony tranzystor mocy końcowej GP145 ( w żadnym kiedynku nie przewodzi! )

Dla upewnienia się włożyłem na jego miejsce GP145 z prawego kanału ( sprawny ) i Lewy kanał zaczoł działać... to mamy wynowajce :)

Model:
    Aplituner Grundig R2000-2
    Usterka:
    Prawdopodobnie nastapiło spięcie przy wyjsciu końcówki mocy Lewego kanału. Efekt - Lewy kanał gra cicho i charczy.
    Naprawa:
    Zbadanie tranzystorów mocy końcowej Lewego kanału. Uszkodzenie tranzystora GP145.
    Wymiana GP145 i wszystko wraca do normy :)

PS: Czy kotś wie gdzie mogę dostać taki tranzystor - GP145 ( napisane jest na nim jeszcze "8108 ITALY" ) To moja ostatnia proźba do was. I dziękuję wszystkim za pomoc... jak widzicie udało nam się znaleść winowajcę.
    Jak nie kupię go to zacznę rozglądać się za zamiennikiem.

PS: to była moja pierwsza w życiu naprawa urządzenia elektronicznego.

0
  • #15 12 Lut 2007 21:18
    x98pl
    Poziom 15  

Idz do pobliskiego elektronicznego a jak takiego nie znajdziesz, to popros o zamiennik. Ewentualnie sam sprawdz w katalogu jaki jest zamiennik do niego.

0
  • #16 12 Lut 2007 21:55
    El_liero
    Poziom 24  

znalazłem na CHIŃSKIM forum takie dane:

GP145 - 100V/15A/150W Si-P+Darlington
    GP140 - 100V/15A/150W Si-N+Darlington

powiedzcie mi co oznacza 100V/15A/150W Si-P+Darlington a dalej sobie sam poradzę ;)

0
  • Pomocny post
    #17 13 Lut 2007 01:14
    Aronauta
    Poziom 9  

GP145 - obudowa: TOP3; polaryzacja: PNP-Si; Ic=15A; Vcb=100V; Vce=100V; Veb=5V; Tj=150°C; Cob=-; Ptot=150W; hFE=750

masz wszystko,niestety nie znam zamiennika.

0
  • #18 13 Lut 2007 17:59
    El_liero
    Poziom 24  

no i dzięki danym Aronauty znalazłem zamiennik:

( PNP ) GP140 = BDV67A = BDW83C - ( lub D, ale B nie kupujcie )
    ( NPN ) GP145 = GDV64A = BDW84C - ( lub D, ale B nie kupujcie )

problem w całości rozwiązany
    dzięki wszystkim i pozdro

0