Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chciałbym złożyć subwoofer...

09 Lut 2007 18:17 5099 57
  • Poziom 13  
    chciałbym złożyć subwoofer, i postanowiłem kupić sobie głośnik tonsila do regeneracji.. a że sprzedający miał 3 a paczka mniej więcej 1.5x tyle co za jeden to kupiłem 3 :D i moje pytanie. czy to możliwe żeby głośnik 20/60/3 był 15 ohm?
    chciałbym sprobować sam zregenerować głośniki czytałem już dużo o tym. jak mi nie wyjdzie to dam specjaliście..
    kolejne moje pytanie to polecilibyście mi obudowę BR czy closed? wiem że te glośniki były oryginalnie w closed...
    I jaką wielkość obudowy byście polecili? chcałbym aby była możliwie mała.
    z góry dziekuje za pomoc.
    oto linki do głośików
    http://www.allegro.pl/item163274111_tonsil_gdn_20_60_3_4om_z_malym_defektem.html
    http://www.allegro.pl/item163272444_tonsil_gdn_20_60_3_4om_z_malym_defektem.html
    http://www.allegro.pl/item163271018_tonsil_gdn_20_60_3_4om_z_malym_defektem.html
    post sprawdze dopiero jutro.
    ps. chodzi mi o to by bas był w miare mocny. i co sądzicie o tych membranach ?
    http://www.allegro.pl/item162494387_zawieszenie_pianka_membrana_gratis_20_cm_.html

z góry dzieki.
  • Poziom 13  
    Witam nie wiem czy sobie z tym poradzisz po takich zabiegach głośnik będzie miał inne parametry, które są potrzebne do prawidłowych obliczeń pudeł, w których się one znajdą. Jakim wzmacniaczem chcesz to zasilić?
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Cytat:
    czy to możliwe żeby głośnik 20/60/3 był 15 ohm?
    tak bo zapewne te głośniki są wyjęte z jakiejś kolumny Tonsila
    Cytat:
    kolejne moje pytanie to polecilibyście mi obudowę BR czy closed?
    co do obudowy
    Tremolo napisał:
    2xGDN 20/60/3 - Bandpass/izobaryk
    18-24 litry zamknięta,
    12-14 litrów otwarta @ 60Hz

GDN 20/60/3
    Closed 35-40 litrów

Cytat:
    ps. chodzi mi o to by bas był w miare mocny. i co sądzicie o tych membranach ?
    http://www.allegro.pl/item162494387_zawieszenie_pianka_membrana_gratis_20_cm_.html
    daruj sobie te membrany z aledrogo bo lepiej jest kupić same zawieszenie jeśli membrana nie jest uszkodzona wtedy parametry najmniej się zmienią jesli ewentualnie chciałbys kupowac membrany to kup je w www.pabel.pl lub www.umifon.pl tam maja oryginalne membrany do głośników firmy Tonsil
  • Poziom 13  
    -->sob jeszcze nie wiem narazie chce go zrobić. Kupiłem głośniki bo chce sprobować własnych sił. będzie to moja I konstrukcja. więc pewnie często będe potrzebował porad na diodzie :) może podepne pod amplituner sonego (stary i niezbyt mocny) pod którym teraz grają kolumny.z czasem myśle o jakimś pożądnym amplitunerze np. yamahy lub diorze ws704 (wtedy zrezygnuje z suba kolumny na tons gdn25/80/1 wystarczą)
    --> AVG dzieki za rade. Rzeczywiście nie warto. na pabel- nie ma teraz. Na umifonie są.. (to są Z 20 P ? tak mi się wydaje)
    rzeczywiście membrany ma ok więc kupię tylko zawieszenia.(będe napewno wiedział jak dojdą). Myślę że z regeneracją sobię poradzę. band pass lub izobarik. kurcze na razie to sprobuje na początek czegoś łatwego.... 1gdn 35-40l :)

Dodano po 18 [minuty]:

ps jesli chodzi o wzmacniacz to może kiedyś tda 7294 ceniony za możliwości (nie znam sie wogóle na tym więc musiałbym porozmawiać z kumplem) niestety jeśli chodzi o suby aktywne to wiem tyle co i nic... wiem że to pytanie was rozbroi ale: sub aktywny np. z wzmacniaczem tda 7294 potrzebuje oddzielnego zasilania z sieci?
  • Poziom 13  
    Witam no niestety każdy wzmacniacz potrzebuje zasilania z sieci mowa o wzmacniaczach domowych.Tda jest prosty do złożenia wiec sobie pewnie poradzisz poczytaj trochę jest tego typu informacji na elektrodzie mnóstwo
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    greg0rek - szczerze mówiąc to nie dokonałeś najbardziej optymalnego wyboru.
    No ale cóż - tda będzie za słaby do 15R głośnika,
    no chyba że mostek...

"wiem że to pytanie was rozbroi ale: sub aktywny np. z wzmacniaczem tda 7294 potrzebuje oddzielnego zasilania z sieci? "
    tak

"band pass lub izobarik"
    jedno nie wyklucza drugiego :)
  • Poziom 13  
    czytałem że mostkowany tda 7294 może osiągnąć nawet 140 W rms więc pomyślałem że może coś takiego przydałoby mi się. i gdybym polączył te głośnki równolegle miałyby ook 7.5 ohm (do suba który chciałbym złożyć kiedyś jak dobęde troche doświadczeń) narazie chcę złożyć z jednego gdn tego 4ohm. takero jeszcze długa droga przede mną. zanim zabiore się za konstrucję tego typu. (zainteresował mnie pewien rysunek poglądowy tylko że skrzynia miała tam 100l https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic507999.html
    ale narazie jak mówie chce złożyć z jednego głośnika. Właśnie a jak jest z tym tda? bo jak czytam to trochę mnie przeraża... znalazłem kiedyś link do sklepu w lubliie i tam za gotowy tda (mocy nie pamiętam) chcieli 60zł. ściągnąłem schematy itp. będe studiował. może mi się uda. moglibyście podać link do jakiejś strony gdzie mogę kupić komponenty? lub cały kit? (kompletny)

Dodano po 2 [minuty]:

ps. jeszcze jedno pytanie co to jest regulacja fazy ? albo coś w tym stylu. czemu to służy?
  • Poziom 31  
    "czytałem że mostkowany tda 7294 może osiągnąć nawet 140 W rms "
    Realnie to ze 120w i to przy 8R,
    przy 15R będziesz miał z 80w pewnie.

"znalazłem kiedyś link do sklepu w lubliie i tam za gotowy tda (mocy nie pamiętam) chcieli 60zł. ściągnąłem schematy itp. będe studiował. może mi się uda. moglibyście podać link do jakiejś strony gdzie mogę kupić komponenty? lub cały kit? (kompletny) "
    Jeśli chcesz to mam do sprzedania moduly na tda - pojedynczych i mostkach, razem z radiatorami.
    Podłaczasz i gra :)
    nawet trafa mam - kontakt gg - 6474782 :)

"ps. jeszcze jedno pytanie co to jest regulacja fazy ? albo coś w tym stylu. czemu to służy?"
    używa się w subach, sluży możliwie najlepszemu zgraniu suba z resztą głośników w systemie.
    Jeśli pamiętasz drgania z liceum to mialeś tam :
    sin (omega t + fi)
    zmiana fi przesuwa wykres sinusa w lewo lub w prawo - tak właśnie obrazowo i możliwie najprościej mówiąc działa przesuwnik fazy :)
  • Poziom 13  
    pisałem na gg ale sie powtórze. mam na myśli cały czas głośnik 4 ohm.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    do tego 20 60 jeden tda styknie,
    tym bardziej że szukasz budżetowego rozwiązania :)
  • Poziom 13  
    dzieki takero za pomoc. narazie zregeneruje głośniki potem sie odeawe na gg.

Dodano po 1 [minuty]:

mam prośbe jeszcze. mógłby mi ktoś przesłać lub podać linki do zdjątek wnętrza suba w izobaryku?
  • Poziom 31  
    "mam prośbe jeszcze. mógłby mi ktoś przesłać lub podać linki do zdjątek wnętrza suba w izobaryku? "
    a co Cię konkretnie interesuje ?
  • Poziom 13  
    pisząc wnętrze mam na myśli sposób zamontowania głośników. [nie było mnie bo dochodziłem do siebie po urodzinach :) (moich)] więc prosze o takie zdjęcia.
  • Poziom 31  
    głośniki montujesz membranami do siebie.
  • Poziom 13  
    no już wiem szukałem ostro po necie i znalazłem troche informacji. to jest system push-pull nie wiem tylko bo coś po angielsku pisało że coś trzeba ustawić chodzi o głośniki ale nie mam pojęcia co... dziś skrzynkę wymiaruje jutro może już w nomi płyte kupie. ps 18zł za m^2 to dużo? (cena z docięciem) głośniki powinny przyjść w tym tygodniu. ale że w piątek mam straszny egzamin to za budowę skrzyni i regenerację głośnika zabiorę się dopiero w nast. tygodniu. ;] już nie moge sie doczekać efektu...

Dodano po 11 [minuty]:

ps. na początek chce zbudować GDN 20/60/3 Closed 35 litrów. potem spróbuje zbudować coś z 2 takich gdnów. chyba coś takiego jak termolo narysował w temacie do którego link podałem wcześniej. dzieki takero za pomoc.
  • Poziom 31  
    "no już wiem szukałem ostro po necie i znalazłem troche informacji. to jest system push-pull nie wiem tylko bo coś po angielsku pisało że coś trzeba ustawić chodzi o głośniki ale nie mam pojęcia co... "
    pewnie przeciwną faze :)

" ps 18zł za m^2 to dużo? (cena z docięciem) "
    zwykła cena w obi czy castoramie - imho spoko
  • Poziom 13  
    taker onapisałem na gg ale nie odpisujesz więc może przez forum szybciej bedzie: wymiaruje ścianki do obudowy, grubośćscianki to 18mm... i stąd moje pytanie jak odejme 2 sćianki po 18 mm to wychodzi mi np 53.4 cm i stąd moje pytanie: z jaką dokładnością oni je wycinają?
  • Poziom 31  
    odpisałem na gg przeca ;]
    mówisz że chcesz z dokładnością +-1mm to i tak wytną , tyle że proponuje sprawdzić przy odbiorze czy się zgadza i reklamować w razie czego.
  • Poziom 12  
    jesli uzbierasz troche wiecej srodków proponuje ci zastosowac gdn20/80, orginalna konstrukcja ze suba 2.2.
  • Poziom 13  
    ten sub ma być tak żeby spróbować swoich sił. jak mi wyjdzie to zbuduje drugi band pass z 2 takich głośników. narazie jest ok skrzynia już złożona tzn nie wyciąłem jeszcze otworu na głośnik bo wciążna niego czekam(głośnik oczywiście). ps 20 80 to fajny głośnik leon ale drogi.. mam w kolumnach gdny 25 80 1 i jestem z nich zadowolony. narazie bedzie przestój w budowie bo będe musiał głośniki zregenerować i zaliczyć egzamin ciężki. no i oklejenie go to chyba bedzie najtrudniejsze.... bo jedną ściankę okleiłem al strasznie to wyszło. jak zrobię całość to powrzucam zdjęcia. pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Leon-poznań - coś się tak uparł na to 2.2 ? :P

zamiast dwóch 20 80 z tonsila wolalbym kupić jednego MDSa 08 który by zjadł tą parke tonsili pod każdym względem niestety...
  • Poziom 12  
    Na nic sie nie uparłem, wręcz przeciwnie..jestem otwarty na głosy innych oraz ich cenne doswiadczenie ( a nie ideologie..jakięs tam).
    Stawiam MISSION przeciw twemu MDS'OWI.
    Przepusciłem kiedys MAESTRO II 130 watt do których zamiast orginalnych tonsilkow władowałem MISSION z limitowanej serii, zrobiłem pomiar charakterystyki zwrotnicy, lekko ulepszyłem a efekt był taki że ludzie szukali suba w mym pomieszczeniu!:) i wszystko z 2x13 cm , gdzie maestro II 130 w orginale nie porazały basem<lol>
  • Poziom 13  
    o jakigo mds'a chodzi? może link? skrzynka już jest składana niestety poooooowoli bo nie mam czasu i tak "z doskoku" :) składam. płyty wycięli równo.. mam pytanie odnośnie wytłumienia... czego użyć? wiem że używa się watoliny ale na allegro droga jest a chciałbym pominąć pocztę polską i czekanie... bo na głośniki już 4dzień czekam a priorytetem poszły... czy gąpka taka od tapiecera nada się? czy będzie jakaś różnica?

Dodano po 2 [minuty]:

ps. mam już zdjęcia z budowy ale zamieszcze je jak już wszystko skończe..
    pps. jak oklejacie skrzynki? podgrzewacie butapren? jak nakładać okleinę? nie miałem z tym nigdy styczności więc proszę o rady... :) z góry oczywiście dziękuje :)
  • Poziom 31  
    "Stawiam MISSION przeciw twemu MDS'OWI. "
    dobra - trzymam za słowo.
    tyle że sobie możesz tak stawiać - z poznania jesteś ;]
    btw tak z ciekawości - jest jakiś powód dla którego polecasz tylko tonsile ? jakimś ich przedstawicielem jesteś czy nie wiem co ? :D
    może ciężko w to uwierzyć, ale tonsile to nie szczyt możliwości współczesnej elektroakustyki ;)
  • Poziom 13  
    ponawiam pytania....
  • Poziom 31  
    greg0rek - Intertechnik mds 08
    www.google.pl

"pps. jak oklejacie skrzynki? podgrzewacie butapren? jak nakładać okleinę? nie miałem z tym nigdy styczności więc proszę o rady... z góry oczywiście dziękuje "
    nie podgrzewaj butaprenu tylko ;]
    okleina czy fornir ?
  • Poziom 12  
    Zgadzam sie ze tonsil to nei szczyt współczesnej mysli technologicznej.Ale na swoją cenę przynajmniej graja porządnie, i wiadomix ze robota tez konkretna, tymczasem wiele firm np.HECO, HERTZ, robi niby swe głosniki jakie robi..a tak naprawde mierzą je dosłownie linijką. Pojedż kiedyś do laboratorium Hertza-jesli wiesz gdzie to i jesli cie wpuszcza i zobaczysz jak wygladaja ich testy oraz Heco.Podejrzewam ze wiele innych firm tez tak robi.Są firmy którę są o neibo lepsze od tonsila-to na bank, ake kosztuja konkretne sianko:).
    Chińszczyzne pomijam...chyba ze dalej promujesz alpharda-dostajesz w łapę za promocję czy jak???

Dodano po 59 [sekundy]:

Wogole pytanie akustyk z praktyki, czy samozwaniec z nazwy??? praktyka czy tylko teoria...???

Dodano po 5 [minuty]:

Odpowiadając na pytanie kolegi to generalnie wolna amerykanka. Nie mam (nie znam) jakiejś uniwerslanej metody na kładzenie oklein, nigdy tego nie robiłem -nie potrzebowałem;)nie taka jest moja rola poprostu:).Wszystko zlaezy chyba od okleiny.pozdro
  • Poziom 13  
    - takero... fajny głośnik tylko cena troche wysoka.. ale za jakość w końcu trzeba zapłacić.. okleina... kupiłem samoprzylepną w nomi bo była przeceniona z 6.90 na 2.40 za m cienka troche jest ale w niektórych miejscach ładnie mi to wyszło... w innych się pomarszczyła :/ a jeszcze odnoście tego wytłumienia? czy jest różnica między watoliną a np. gąbką od tapicera? niebardzo mam gdzie kupić tą watolinę... (a przez net nie chce)..
  • Poziom 13  
    sub już powiedzmy prawie zrobiony. Pozostało przykręcić gniazdo konektorów okleić całość, wsadzić głośnik.... no i właśnie zacząłem oczyszczać go ze starego zawieszenia górnego... mam pytania:

1. czy wystarczy wyczyścić go tak jak na zdjęciach? chodzi mo o stronę wewnętrzną membrany bo zewnętrzną (kosz) głośnika jeszcze doczyszcze.
    2. zawieszenie przykleić najpierw do membrany czy do kosza? oto zdjęcia.
    3. czy trudno usunąć kopułkę z membany i potem przykleić nową?
    proszę o pomoc...
  • Poziom 30  
    Cytat:
    1. czy wystarczy wyczyścić go tak jak na zdjęciach? chodzi mo o stronę wewnętrzną membrany bo zewnętrzną (kosz) głośnika jeszcze doczyszczę.
    jeśli są tam jeszcze jakie resztki zawieszenia to je usuń i powinno być dobrze
    Cytat:
    2. zawieszenie przykleić najpierw do membrany czy do kosza?
    no raczej do membrany bo musi się one wpsaowac w ten rowek od spodu (oczywiście jeżeli używasz do regeneracji oryginalnego zawieszenia od Tonsila)
    Cytat:
    czy trudno usunąć kopułkę z membrany i potem przykleić nową?
    nie kopułki trudno sie nie usuwa możesz ja spróbować oddzielić od membrany delikatnie nożykiem