Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy moge zasilic CB-radio z prostownika??

darek014 09 Feb 2007 18:22 5333 21
 • #1
  darek014
  Level 11  
  Czy moge zasilic CB-radio z prostownika?? nie jestem elektronikiem dlatego pytam dla upewnienia
 • #3
  hos7433
  Level 22  
  Możesz pod warunkiem, że:
  1.Wiesz jak rozpoznać polaryzację (+ -) obydwu urządzeń,
  2.Prostownik jest stabilizowany, posiada zapas mocy i odpowiednie napięcie wyjściowe.
 • #4
  BOGUSS4
  Level 16  
  Witam

  Można zasilić CB radio z prostownika, pod warunkiem , że posiada on filtrację napięcia zmiennego i przede wszystkim stabilizację napięcia o wartości ok. 13,8 V prąd dostarczany powinien być w granicach 3 A.

  Bogdan
 • #6
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  CB-radio można zasilić tylko z akumulatora 12V, lub zasilacza stabilizowanego (zalecane: 13,5V/ i np. 2A). Prostownik, który daje napięcie niestabilizowane, a często również tętniące, nie nadaje się do tego celu, zarówno Ty będziesz miał odbiór zakłócony buczeniem, jak i Twoi korespondenci dostaną od Ciebie porcję warkotu, ponadto - jeżeli napięcie chwilowe z prostownika będzie wyższe niż ok. 16V to istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia CB-radia.
  Tam, gdzie kupiłeś radio CB, pewnie Ci też mogą zaoferować odpowiedni zasilacz.
 • #7
  Dykus
  Level 27  
  Prostownik to chyba nie dostarczy stabilizowanego napięcia 13,8V, nie? :) Do ładowania akumulatora potrzebne ono nie jest... Przynajmniej te, które ja widziałem i używałem czegoś takiego nie miały... Poza tym, końcowe napięcie ładowania wynosi ponad 14V, a nawet ok. 16V i takie napięcie ładowarka powinna dostarczyć. Oznaczać to może, że przy małym obciążeniu napięcie wyjściowe może wzrosnąć właśnie do ok. 16V. Po dołożeniu kondensatora na wyjściu warto więc sprawdzić jakie jest napięcie bez obciążenia.
 • #8
  darek014
  Level 11  
  "2.Prostownik jest stabilizowany, posiada zapas mocy"

  jak nie bedzie tego to co moze sie stac??

  Dodano po 3 [minuty]:

  a znacie moze jakis schemat takiego zasilacza?? zeby sobie samemu złozyc? bo widziałem na allegro ze taki zasilacz do CB kosztuje 100zł chyba ze bede je zasilał akumulatorem od wózka inwalickiego bo mam takie dwa wiec miałbym na zmiane :D
 • Helpful post
  #9
  dammos
  Level 15  
  będą skoki napięcia i walnie radio ale prostownik musi być stabilizowany bo inaczej nie byłby ładowany akumulator.Powatarzam!!Wystarczy dołączyś wilkopojemny kondensator ki to wszystko!!

  Dodano po 1 [minuty]:

  na elektrodzie wpisz nazwę "Zasilacz Stabilizowany 13,8V"i poszukaj
 • #10
  miwi
  Level 28  
  dammos nie wypisuj tu takich farmazonów w stylu "prostownik musi być stabilizowany bo inaczej nie naładujesz akumulatora". Sam sobie zaprzeczasz, ponieważ gdyby był stabilizowany to nie trzeb by było do niego dokładać kondensatorów o których piszesz. Na upartego do naładowanania akumulatora kwasowego wystarczył by transformator i dioda prostownicza.
  A co do zasilania radia CB to zgadzam się z kolegą Jerzy Węglorz.

  pozdrawiam
  mirek
 • #11
  darkonel
  Level 19  
  Jeżeli chodzi o prostownik, to zasilać można ale tylko z podłączonym akumulatorem samochodowym (filtracja). Kondensatory rozwiązałyby problem, ale napięcie może okazać się za wysokie i uszkodzi CB radio. Bez nich natomiast nie będzie można go normalnie eksploatować ze względu na przydźwięk.
 • #12
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Odpowiedź jednoznaczna - NIE MOŻESZ ZASILIĆ CB RADIA Z PROSTOWNIKA DO ŁADOWANIA AKUMULATORóW. Typowy prostownik daje na wyjściu przebieg tętniący, niestabilizowany ( o przypadkowej wartości) i nie wygładzony. Podłączenie CB do prostownika, oprócz tego że może skończyć się eksplozją w radiu z powodu przekroczenia dopuszczalnego napięcia zasilania, to wiąże się z wysyłaniem w eter sygnału nie spełniającego jakichkolwiek norm (burczenie, brzęczenie, niestabilność częstotliwości i mocy nadajnika), a także z faktem że ten prostownik będzie słychać w głośniku.
 • #14
  darek014
  Level 11  
  a gdybym zakupił zasilacz stabilizowany (taki do gniazdka) o wyjsciu 2A 12V ??oczywiscie na wyjsciu prad stały
 • #15
  ho-ho
  Level 11  
  A czy nadaje się do tego zasilacz od komputera?
 • #16
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zasilacz komputerowy daje napięcie stałej o stabilnej wartości 12V, tak że nadaje się lepiej do zasilania CB niż prostownik do ładowania akumulatorów. W przypadku zasilacza "wtyczkowego" może być problem z jego wydajnością, radia pobierają prąd przy nadawaniu >1,5A.
 • #17
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Też nie za bardzo, bo choć jest do dyspozycji 12V, to jest to jednak zasilacz impulsowy, który "sieje" harmonicznymi z przetwornicy. Nie wiadomo, jak to się da odfiltrować, ale może się okazać, że z zasilaczem z komputera odbiór będzie prawie niemożliwy (no, może za wyjatkiem korespondenta z sasiedniej ulicy ...).
  Masz zasilacz z komputera? Weź jakiekolwiek radio bateryjne i zasil go z 5V, włącz krótkie fale i posłuchaj, a potem daj bateryjki i posłuchaj jeszcze raz, będziesz wiedział.
 • #18
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Do Jerzy Węglorz : jeszcze do niedawna można było spotkać zasilacze impulsowe 12V, 20A do zastosowań w radiokomunikacji. Producentem była jakaś polska firma, niestety nie mogę znaleźć w tej chwili żadnych materiałów.
 • #19
  darek014
  Level 11  
  Dzieki wszystkim juz wszystko wiem :) dlatego nalepiej kupie zasilacz do CB na allegro i bedzie wszystko dobrze :) POZDRAWIAM
 • #20
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Robokop!
  Tak, pamietam, ze była taka oferta, ale nie miałem do czynienia z tym modelem, a z kolei - ponieważ ta oferta zniknęła z rynku - więc chyba nie odniosła sukcesu (z powodów technicznych czy handlowych? - nie wiem ...).
  Tak, czy inaczej, ale impulsowe do urządzeń radiowych o dużej czułości są kłopotliwe z powodu poziomu generowanych zkłóceń.
 • #22
  darek014
  Level 11  
  wielkie dzięki darkonel przyczaje sie na niego i spróbuje go wylicytowac za jakas małą sumke :)