Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis 6330- dziwna usterka z wn

09 Lut 2007 18:51 2791 21
  • Poziom 14  
    Witam.
    Dostałem taki tv do naprawy. Objaw standardowy-nie startyje wysokie bo próbkuje.
    Przyczyna ewidentna. Zwarte (przebite) wyprowadzenia trafopowielacza ze soba i do masy.
    Po wyciagnieciu trafa i włozeniu zarówki przetwornica startuje.
    Załąozyłem trafo AFS271 i telewizor odpalił. Pojawił sie obraz i grafika,
    ale nie dało sie ustawić ostrosci. Tzn. ostrosc była dobra, ale kręcenie potencjometrem nie wprowadzało praktycznie ŻADNYCH zmian. I oczywiscie obraz przesunięty w lewo, i nie da sie go
    nadciagnać prk-ami ( i przy okazji tez obraz troche zniekształcony)
    I dziwnym zjawiskiem było to, ze trafo bardzo głósno działało!! tzn. było słychać takie głośne wyraźne "cykanie" bo niewiem jak to inaczej nazwać. Głośność musiał być ustawiona dosyć wysko zeby tego
    nie było słychać. Bo było to bardzo denerwujace.
    Wiec wymianiłem trafo na "oryginalne" m12-16.
    Tv ruszył, prawie znikło te denewrujace cykanie ale pojawił sie następny problem. Nie ma treści obrazu ani nawet grafiki!
    Jak rozjaśnie obraz screenem do pojawiają sie prawidłowe linie powrotu ale na górze ekranu jest tych lini około 20 (baź wiecej) na odcinku 2 cm.!! a nie powinno ich być wcale.
    jak podjaśnie jeszcze bardziej to "środkowa jedna! linia powrotu" zaczyna być kolorowa!!
    a jak podjaśnie jeszcze bradziej to strzeli coś, rozjaśni sie obraz na max i zgaśnie telewizor.
    :(
    Teraz to juz niewiem, czy mam te "oryginalne" trafo walniete, czy moze jeszcze jakaś usterka dodatkowa jest w tym telewizorze :(
    Czy te powroty nie są objawem zepsutego trafa??
    czy moze cześci sterującej??
    I dlaczego nie ma obrazu?? Czyzby winą było to trafo??
  • Poziom 32  
    Sprawdź, czy masa od potencjometrów H2 i focus jest zalutowana w tym wymienionym trafie!

Pozdrowienia.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Wymieniałem m12-16, zakupione w firmie AKIS, za 40 złotych.
    Po wymianie brak treści obrazu. Impuls sandcastle zniekształcony,
    wymieniłem TEA2029, to samo. Na próbę założyłem stare trafo, po zaklejeniu miejsca przebicia, i telewizor działa. Poza tym ta podróba strasznie się grzała.
  • Moderator
    Rzecz właśnie w impulsach H z trafo - odbiegają znacznie od oryginalnych.
  • Poziom 14  
    masa z potencjometrów jest lutowana osobno, tak jak w zepsutym oryginale i jest zalutowana. w AFS-ie była połaczona wewnatrz trafa (było to widać pod tym klejem)
  • Poziom 20  
    55V-ładne impulsy, ale na podstawie harmoniczne ok.1.5V, którymi zmodulowany był prawy schodek SC.Przyłożyłem z SC do masy 100pF,
    pojawił się obraz ale częściowo wygaszony z jednej strony. Pomogła wymiana na HR.
  • Poziom 14  
    a czy moge ewentualnie rekalmowac to trafo??
    i czym uzasadnic rekalmacje??
  • Moderator
    Chińskie? Nikt nie powinien być zdziwiony reklamacją. Wystarczy zresztą stwierdzenie - "oryginał lekko przebija, ale obraz jest, a na tym nie można go uzyskać". Przerabiałem raz ten temat z Siestą 21" (trafo na życzenie klienta) i z wymianą na HG nie było problemu.
  • Poziom 20  
    Tak. Dpłacasz 18 PLN i masz HR.
  • Poziom 14  
    dołożyc 18 zeta i mam HR??
    Ja znalazłem HR 8559 za 130 zeta. A to troche za duzo jak na taki stary telewizor :(
    Do kolegi tarzan107:
    Jaki symbol HR(zamiannika) masz na mysli ze kosztuje tak mało??

ps.
    po odłaczeniu C961 pojawia sie obraz :( co sugeruje ewidentnie wine trafa :(

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Ten TA jest tani. W innych hurtowniach trzeba dać ok. 50-60zł. np. Inter-Chip Olsztyn lub Video-Sat TV Gdańsk.W Olsztynie nawet mają M12-16 za ok.60 zł. Tego HRa za 130zł. to chyba podałeś przykładowo bo za TA901 jest HR7218
  • Poziom 14  
    Czyli polecacie TA901?? Zastanawiam sie czy zamówić go dzisiaj, bo troche mnie czas goni.... :( a własciciel troche nerwowy już.
    A cena jego jest przystępna.
    A z tym "oryginałem", to spróbuje go reklamowac.

pozdr.
  • Poziom 33  
    Mirek Z. napisał:
    Rzecz właśnie w impulsach H z trafo - odbiegają znacznie od oryginalnych.

Na czym polega różnica? Pytam, bo miałem podobny problem z zmiennikiem trafa do Triluxa. Skakało OSD i telegazeta. Okazało się, że impuls H podawany do procesora miał zbyt dużą amplitudę. Zmieniłem kondensatorek szeregowy w tej gałęzi na mniejszy i pomogło. Może wystarczy w omawianym TV powalczyć właśnie pod tym kątem?

Remeknapr
  • Moderator
    We wspomnianej już Siescie problem polegał na uzyskaniu prawidłowego impulsu ssc (wspomina o tym tarzan107). Ani dobór elementów RC, ani dostrajanie cewki pionu (które pomagało, gdy obraz był już obcięty od góry) nie dawało zadowalających rezultatów. A układowo Siesta i ten Elemis są prawie identyczne, więc nie bardzo widzę sens prób, które tylko kosztują dużo czasu.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Ten HR o którym wspominałem to HR7223.Temperatura radiatora około 40
    stopni. Trafo po godzinnej pracy ledwo ciepłe. Poprzednie parzyło.
    Nie mierzyłem poboru mocy przez odbiornik, ale można przypuszczac że była różnica.
    Pozdrawiam.
  • Spec od TV
    W tym modelu wchodzi M12-16
    M12-16 = HR7218 = TA901
    M12-24 = HR7223 = TA902
  • Poziom 43  
    LeDy napisał:
    Ten TA jest tani. W innych hurtowniach trzeba dać ok. 50-60zł. np. Inter-Chip Olsztyn lub Video-Sat TV Gdańsk.W Olsztynie nawet mają M12-16 za ok.60 zł. Tego HRa za 130zł. to chyba podałeś przykładowo bo za TA901 jest HR7218
    Czyli jak napisałem. Do dostania w Inter-Chip Olsztyn(M12-16)
  • Poziom 14  
    Kupiłem TVL jako zamiennik bo akurat nie było TA901.
    Załozyłem :) i dało sie wyregulować obraz!! :>:>
    troche widać "jasniejsze linie" na górze ekranu, ale obraz jest i
    wszystkie parametry (geometria i ostrosć) dało sie wyregulować :)

Tylko zastanawia mnie troche temperatura radiatora tranzystora bu508d. Jak telewizor pochodzi jakieś 2 godziny to nie da sie dotknać radiatora. A temperatura trafa też nie jest niska!! jest gorące, ale da sie go dotknać.

Czy jeszcze coś jest uszkodzone?? czy moge to tak zostawić??
  • Poziom 43  
    Ten tranzystor powinien być S 2055AF i jak B+ jest 150V to pewno jedyna przyczyna. Wymień jeszcze C 896-220uF w bazie T 805- minusem do bazy.Ten tranzystor może być ciepły ale można trzymać ręką.Tak zostawić nie można.

• Poziom 11  
    Czasami są dziwne sprawy gdy po wymianie trafa nie podlączymy przewodu z pk do płyty głównej ( pojedynczy przewód z pk na wsówce)
  • Moderator
    Jakie jaśniejsze linie u góry? Nie pamiętam, czy w Elemisie jest możliwość regulacji rdzenia w dławiku pionu L809 (jak w Siestach Unimora). W każdym razie niewłaściwa regulacja powoduje zarówno zakłócenie liniowości w górze obrazu i zakresu regulacji centrowania jak i zwiększony pobór mocy przez układ odchylania, co będzie też skutkować większym grzaniem się 2S2055AF. Do słusznych uwag kol. LeDy dodałbym jeszcze propozycję wymiany C893 w zasilaniu trafo sterującego.