Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hamowanie pradem stałym - pytanie techniczne

pszczepan 10 Lut 2007 10:01 7625 24
 • #1 10 Lut 2007 10:01
  pszczepan
  Poziom 20  

  Witam!

  Chcę sprawdzić jak takie hamowanie się spisze z silnikiem 3f 0,55KW z motoreduktorem.
  To jest napęd transportera rolkowego. Teraz po odłączeniu zasilania paleta jeszcze przejeżdża z kilka centymetrów.

  znalazłem post o tym temacie z rysunkiem
  hamowanie pradem stałym - pytanie techniczne

  i teraz pytanie: Silnik oczywiście podłączony w gwiazdę. Czy sposób podłączenia prądu stałego przy prądach jak na rysunkach ma wpływ na efektywność hamowania?

  Prąd znamionowy silnika to ok 1,2 A. W szafce mam już zasilacz 24VDC dla elektroniki, który by spokojnie miał te 1,2A ale wydaje mi się, że taki silnik powinien być podłączony do osobnego zasilania 24VDC, aby nie było żadnych zniszczeń w elektronice - czy dobrze rozumiem.
  Czy to zasilanie 24VDC może być z zasilacza impulsowego, czy zastosować zwykłe trafo plus mostek prostowniczy.

  Dzięki za wskazówki

  Paweł

  1 24
 • #2 10 Lut 2007 11:26
  artur 100
  Poziom 12  

  Witam
  Musisz to hamowac odpowiednio wcześniej tak aby koniec rampy hamowania był dokładnie tam gdzie chcesz.Nie uda się w ułamku sekundy
  zatrzymać jakiegos wózka na którym jest paleta na pewno też nie pusta.
  Są takie falowniki które mają opcję :POZYCJONUJĄCA RAMPA HAMOWANIA W PĘTLI OTWARTEJ. Używałem ich do pozycjonowania przenośnika na linii do galwanizacji.Jeżeli chodzi o koszty :dwa styczniki +
  zabezpieczenia + zasilacz do hamowania prądem stałym?????????????? =
  falownik (tylko trzeba wiedziec gdzie kupić) .Kultura pracy i możliwości nieporównywalne.
  Jak chcesz pogadać
  pisz na PW albo automatyk(malpa)vp.pl.
  Pozdrawiam Artur

  0
 • #3 10 Lut 2007 11:54
  pszczepan
  Poziom 20  

  Takich transporterów jest 12 i ja wcale nie chcę, żeby to w miejscu zatrzymywało się. Czujka jest wcześniej zainstalowana - więc groźby, ze paleta wyjedzie nie ma.
  W moim układzie byłby jeden trafo plus po 2 styczniki i po jednym wyłączniku silnikowym na silnik. Myslę, ze wersja z falownikiem będzie jednak droższa. - nie potrzebuję zmiennej prędkości.

  pozdrawiam
  Paweł

  0
 • #4 10 Lut 2007 11:57
  sharky13
  Poziom 11  

  witam
  Musiał byś zmienić całkowicie sterowanie tego silnika rozumiem ze sterowany jest ręcznie najszybciej zatrzymuje się w opcji pokazanej na rysunku (na dole po lewej) koszt takiego sterowania to cztery styczniki zasilacz DC i 3 knefle sterownicze zasilacz może być impulsowy

  0
 • #5 10 Lut 2007 12:57
  qqaz
  Poziom 11  

  Jeszcze tylko jedna uwaga. Przy włączaniu prądu stałego w uzwojenia niezależnie od jego wartości moment hamujący zawsze zależeć będzie od predkości wirnika i niestety najwięszą wartość ma dla wysokich obrotów. Tak więc najpierw wystapi silne uderzenie w przekładnie a wraz z malejącą prędkością moment będzie się zmniejszał. I tego się nie zmieni - albo skuteczny magnetyczny młotek albo efekty znikome. Rozwiązanie takie dobre jest przy napędach pasowych gdzie wystepuje poślizg ale kiepsko wygląda przeciążanie przekładni mechanicznych gdzie po drugiej stronie wisi jakaś obracająca się masa. Propozycja Artura 100 może na dłuższa metę być bardziej opłacala szczególnie gdy mówi o porównywalnych kosztach.

  0
 • #6 10 Lut 2007 14:26
  pszczepan
  Poziom 20  

  Zastanawialiśmy się nad silnikiem z hamulcem elektromagnetycznym, ale to właśnie wtedy chyba jest zdecydowanie większe uderzenie, bo on zaskoczy i trzyma - a właśnie takie rozwiązanie jest standardowo używane przy takich przenośnikach.
  SHARKY13 napisał rysunek na dole - pisałeś o tym gdzie jest I=1.06In ? - Te silniki a właściwie styczniki są sterowane ze sterownika PLC, więc czasy włączania/załączania to pełna dowolność - DLACZEGO 4 STYCZNIKI???
  Silniki pracuja w jednym kierunku

  Pozdrawiam

  0
 • #7 10 Lut 2007 19:19
  ryszardon
  Poziom 20  

  Witam.Proszę rozważyć zastosowanie sprzęgła elektromagnetycznego i hamulca zatrzymującego podajnik po odłączeniu napędu.Pozdrawiam

  0
 • #8 10 Lut 2007 22:36
  qqaz
  Poziom 11  

  "bo on zaskoczy i trzyma - a właśnie takie rozwiązanie jest standardowo używane przy takich przenośnikach." zaraz zaraz czy więc oczekujesz statycznego trzymania silnika podczas postoju? Tak to tylko hamulcem mechanicznym bo prąd stały w cewki lub falownik tylko wyhamowują obroty ( do zera) ale nie trzymają wirnika. Natomiast co do dynamiki to prąd stały i hamulec mechaniczny w podobny sposób będą obciążać przykładnię. Tylko falownik zjedzie płynnie z prędkością i w ostatniej chwili zatrzyma wirnik podaniem napięcia stałego.Ale też zaraz trzeba je wyłaczyć bo całość zacznie się grzać.

  0
 • #9 10 Lut 2007 22:59
  pszczepan
  Poziom 20  

  Nie - nie ma trzymać statycznie. Wspomniałem tylko o tym hamulcu, ponieważ tak rozwiązany napęd działa już od kilku lat i nie ma żadnego problemu z przeciążeniem przekładni. Myślę więc, że jak zastosuję ten prąd stały nic się nie zużyje bardziej.
  W moim układzie praktycznie nie ma czasu na falownik. Cały czas przy zwykłym odłączeniu zasilania to ok 0,5 sek i przebyta droga przez paletę to ok 7cm.
  Chce trochę poeksperymentować, ponieważ sam nie wiem jak to wyjdzie - po odłączeniu zasilania dodatkowo będe musiał odczekać kilkadziesiąt ms, żeby się styki nie posklejały i później załączyć prąd staly na jakieś 0,5 sek.
  Sam jestem ciekaw, czy w tak krótkim czasie ten prąd stały spowoduje, że dodatkową drogę skrócę np do 3 cm.
  zastanawiam się tylko teraz, dlaczego różne sposoby podłączenia maja wpływ na efektywność hamowania i co z tymi 4 stycznikami co sharky13 napisał.
  Czy hamujący silnik może powodować jakieś przepięcia w zasilaczu 24VDC. - nie wiem, czy mogę to zasilić z tego samego zasilacza co sterownik PLC, czy jednak użyć inny.

  0
 • #10 11 Lut 2007 06:31
  tolo2
  Poziom 18  

  nie rozumię kwestii/ nie ma czasu na falownik/.ostatnio pomagałem koledze modernizować zrobioną przez niego zwijarkę pręta stalowego 16*16mm/produkuje ogrodzenia/ użył tam silnika z motoreduktorem 1kw,do tego całe stado styczników,przekazników,zasilaczy ,czasówek itd..w miejce tego wszystkiego założyłem falownik mm 420 siemensa.czas startu to 0.1s ,czas zatrzymania to 0.1s,czyli rusza natychmiast i staje w miejscu.dla pewności ustawiłem 0.5 trzymanie silnika w stanie hamulca po zahamowaniu.mam dostęp do używanych falowników za rosądne pieniądze i dokumentacji.zostawmy maszyny parowe w spokoju.

  0
 • #11 11 Lut 2007 08:33
  pszczepan
  Poziom 20  

  Dobrze - OK, może i falownik spokojnie da radę, ale przy tak krótkim czasie wyłączenia naturalna rzeczą jest, ze falownik również wprowadza pewne przeciążenie dla układu.
  Tak jak napisałem - w moim układzie jest sterownik PLC i żadnych czasówek nie będzie. Dodaje jedno trafo i po jednym styczniku do każdego układu. - Jeżeli ktoś ma falowniki na silniki 0,55KW za ok 80 pln to zapraszam. :)
  Wszyscy się uparli na ten falownik a ja proszę o pomoc przy tym prądzie stałym

  Pozdrawiam i dziękuje za merytoryczne wskazówki.
  Scharky13 napisał 4 styczniki - wydaje mi się, że są one potrzebne właśnie w układzie (2 kolumna od lewej drugi rysunek od góry). Jeżeli chcę prąd stały załatwić jednym stycznikiem (chyba układ pierwsza kolumna od lewej pierwszy u góry) to czy można określić o ile mniej efektywne jest to hamowanie.
  Dlaczego np wersja Scharky13 jest najbardziej efektywna??

  Pozdrawiam
  Paweł

  pozdrawiam
  Paweł

  0
 • #12 11 Lut 2007 11:10
  romoo
  Użytkownik obserwowany

  Przy DC zawsze jest uderzenie momentu hamującego bo jest on tym wyższy im wyższa prędkość silnika, a na postoju jest znikomy,może 2 stopnie hamowania DC 6/24V.
  Zasilanie RACZej osobne bo silnik z DC strasznie indukuje?
  Zresztą jak będziesz miał osobne zasilanie to możesz mieć dowolne , albo regulator o narastającym napięciu.
  A nie bierzesz pod uwagę hamowania przeciwprądem jest łagodniejsz od DC i trzyma do końca, tylko trzeba uważać żeby do tyłu nie przekręcic silnika.

  0
 • #13 11 Lut 2007 11:35
  pszczepan
  Poziom 20  

  Na razie chcę to sprawdzić jak się w praktyce zachowuje. Testowo sprawdzę jeden silnik i zobaczę, czy to uderzenie jest faktycznie takie młotkowe i destrukcyjne - gorsze od standardowego hamulca elektromagnetycznego chyba nie??
  W sieci znalazłem laboratorium z "Hamowanie prądem stałym jest mniej skuteczne w porównaniu z hamowaniem przeciwprądem, ale jest ono łagodne i po osiągnięciu prędkości obrotowej równej zeru nie zachodzi zmiana kierunku wirowania. W czasie hamowania, z sieci pobierana jest tylko energia potrzebna do wzbudzenia, zatem znacznie mniejsza jest ilość ciepła wydzielanego w uzwojeniach silnika."

  To jak to w końcu jest, które hamowanie jest bardziej gwałtowne. ROMOO pisze odwrotnie.

  pozdrawiam
  Paweł

  1
 • #14 11 Lut 2007 11:53
  romoo
  Użytkownik obserwowany

  Moment hamujący jest taki jak charakterystyka silnika (moment-obroty ).

  0
 • #15 11 Lut 2007 12:44
  pszczepan
  Poziom 20  

  To OK, ale zakładając że jest ten sam silnik - czyli charakterystyka moment-obroty jest taki sam to przy hamowaniu prądem stałym, czy przeciwprądem hamowanie jest gwałtowniejsze.
  Laboratorium wskazuje, że przy przeciwprądzie
  ROMOO pisze, że przy prądzie stałym.

  Gdzie jest prawda?

  0
 • #16 11 Lut 2007 19:11
  r-wojt
  Poziom 15  

  Spotkałem dwa rozwiązania hamowania prądem stałym:
  1-trafo obniża napięcie np. do 110VAC + mostek prostowniczy + stycznik do podania zasilania na kilka (np. 6 ) silników połączonych w gwiazdę.
  Czas sterowania ustawiany na czasówce.
  2-stycznik + elektronika (tyrystor ze sterowaniem
  fazowym) z regulacją czasu pracy.

  0
 • #17 11 Lut 2007 21:14
  romoo
  Użytkownik obserwowany

  Silnik ma rezystancje uzwojenia ok 1 om połączone 2 uzwojenia szeregowo daje 2 om przy 110V daje 55A .
  Przegrzanie uzwojeń ???
  A czy nie łatwiej cofnąć krańcówke tak żeby paleta stawała w dobrym miejscu?

  0
 • #18 11 Lut 2007 21:19
  r-wojt
  Poziom 15  

  Sorki.Brak w opisie.
  Wszystkie silniki połączone dodatkowym stycznikiem w szereg.

  0
 • #19 12 Lut 2007 08:05
  pszczepan
  Poziom 20  

  ROMOO - z przesuniętą krańcówką jest o tyle problem, że paleta na przenośniku może mieć różną wagę - 5-1000 kg - to wpływa oczywiście na odległość bezwładnego przesunięcia po rozłączeniu. przy dobraniu krańcówki do ciężkiej palety, pusta nie dojedzie do celu.

  R-WOJT - O tym drugim sposobie czytałem, ale ja na początek spróbuję z pierwszym - dla mnie prostrzy do wykonania, a ponadto nie wiele teorii wniosły posty na forum i muszę to sprawdzić empirycznie. Użyję Autotransformator z regulowaną przekładnią z mostkiem prostowniczym i dobiorę takie napięcie stałe na wyjściu, żeby ciężka paleta zatrzymywała się - nie za gwałtownie ale szybciej.

  Zakładając jednak, że rezystancja dwóch uzwojeń szeregowo to ok 2 Om, a prąd wg opisu z pierwszego postu powinien być 1,22In czyli ok 1,5A wynika, że napięcie prądu stałego powinno mieć 3V - TYLKO ??? - jeżeli oczywiście używam jednego silnika.

  Pozdrawiam
  Paweł

  0
 • #20 12 Lut 2007 17:34
  qqaz
  Poziom 11  

  Cała teoria to prąd stały w uzwojeniu ale biorąc pod uwagę oporność silnika, licho wie jak długich przewodów itd to i tak skończy się to próbą typu jakieś trafo + oporniki mocy do dobrania (zmieniania ) prądu i decyzja że właściwie jak tylko działa to działa a parametry nie mają aż tak dużego znaczenia. Tylko miej termometr do rękę bo to jest drugi, ( po stwierdzeniu że wogóle zadawalająco hamuje) wskażnik do skontrolowania

  0
 • #21 17 Lut 2007 17:01
  r-wojt
  Poziom 15  

  Właśnie zdobyłem "kawałek" schematu w stylu jak pisałem poprzednio.
  Szczegół polega na tym że :
  -3 silniki są połączone na czas hamowania szeregowo( 6 uzwojeń)
  -zasilanie nie jest prądem stałym ( DC ) tylko prądem zmiennym , dlatego
  przeliczanie rezystancji i prądu stałego jest błedne .
  W schemacie zabezpieczenia to bezpieczniki automatyczne D 25 .

  0
 • #22 18 Lut 2007 08:48
  pszczepan
  Poziom 20  

  Witam

  Czy ten układ działał i czy się uzwojenia za bardzo nie grzały.
  Zakładając że były 3 silniki po 7,5 kW to każdego prąd znamionowy to ok 16 Amp.
  Zakładam, że hamowanie następuje przy połączeniu w trójkąt więc prąd stały powinien mieć wartość 2,12 x In = ok 33 Amp

  W powyższym przypadku Napięcie stale wynosi ok 380V . Przy rezystancjach uzwojeń - zakładam 1,5 Oma każda ( mogę się mylić) wychodzi prąd 42 amp.

  To jest więcej niż wynika z teorii dlatego pytam o grzanie.
  Może się gdzieś pomyliłem w założeniach??

  Pozdrawiam
  Pawel

  0
 • #23 19 Lut 2007 21:18
  r-wojt
  Poziom 15  

  Jeszcze raz -6 uzwojeń z rezystancją powiedzmy
  1,5 ohma daje 9 ohmów - zgadza się dla prądu stałego.
  Pytanie do przemyślenia - dlaczego silnik z 3 uzwojeniami o rezystancji 1,5 ohma każde połączony na początek w gwiazdę uruchamia się i pracuje przy napięciu 400V z zabezpieczeniem 25 amper?
  Wracając do głównej myśli - mój pierwszy post
  mówił o napięciu 110VAC i 6 silnikach ( mocy 5-7,5kW).Na czas hamowania 12 uzwojeń łączonych było szeregowo przy pomocy styczników.Na ten układ podawane było 110VAC przez prostownik.
  Wrzeciona silników ,na które zamontowane były
  narzędzia o wadze 5 do 15 kg zatrzymywały się w czasie do 5 sek.Uruchamiałem to.

  0
 • #24 23 Maj 2007 19:28
  pszczepan
  Poziom 20  

  Witam !

  Otrzymałem do badań regulowany zasilacz napięcia stałego 0-60V.
  Prąd znamionowy silnik to ok 1,2 Amp = 0,55kW.

  Jestem bardzo mile zaskoczony skutecznością takiego hamowania.
  Do badań miałem paletę o wadze 1000 kg i załączałem napięcie stałe po ok 8 ms od momentu rozłączenia stycznika 3f i hamowałem przez ok 1,5 sekundy.
  hamowanie pradem stałym - pytanie techniczne

  Paleta zatrzymywała się aż o 19 cm bliżej niż bez hamowania. Ostatecznie ustaliłem wartość 40VDC co daje mi prąd praktycznie znamionowy a droga hamowania to 8 cm a nie 24 (bez pr stałego).

  Pytanie teraz brzmi, czy jest ktoś w PL co wykona na zamówienie zasilacz napięcia stałego 40VDC o obciążalności ok. 9A.

  Jest szansa, że jednocześnie będzie trzeba wyhamować 5-6 palet.

  Dzięki za wcześniejszą pomoc.
  Paweł

  0
 • #25 23 Maj 2007 21:55
  janek_66
  Poziom 19  

  W kilku przypadkach zastosowałem hamowanie prądem stałym silnika 3-4 kW w tokarkach adoptowanych do innych zastosowań. Pożądany efekt uzyskiwałem przy napięciu 48V DC, + przekaźnik czasowy 1-2 sekundy. Jako żródło prądu stałego 2 transformatory bezpieczeństwa szeregowo, mostek prostowniczy i dodatkowy stycznik. Tokarka była załączana i hamowana około 6 razy na minutę- oczywiście przy obciążeniu znacznie niższym od znamionowego. Urzadzenia pracują około 8 lat bezawaryjnie.

  1