Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modu造 przetwornic na MC34063.

Dar.El 16 Mar 2007 22:58 56650 43
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    Calineczka*
    Level 31  
    androot wrote:
    To jest przetwornica SEPIC, czyli podwyzszajaco-obnizajaca. Po to sa te 2 cewki. Koszt wyniosl mnie 0zl. PLytke zrobilem sam, MCP1651 to sample z Microchipa, cewki z Coilcrafta, a tranzystor z Vishay :)

Androot, jaki tranzystorek z Vishaya wstawiles do tej przetworniczki?
  • IGE-XAO
    pio2007
    Level 11  
    niez貫 przetwornice wychodza na lm2631,2632 oraz zetex
    kurka_wodna
    Level 10  
    Co mi nie pasuje w tej przetwornicy MCP1651, kt鏎ej schemat jest widoczny w tym temacie. Do zasilania diod LED nale篡 stosowa zasilanie ze stabilizacj pr康u, na schemacie widze 瞠 n騧ka CS jest pod陰czona bezpo鈔ednio do Vin co wg karty katalogowej MCP1651 oznacza wy陰czenie opcji ograniczenia pr康owego. Czy kto m鏬豚y mi to wyja郾i? Z g鏎y dzi瘯i.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    W za陰czniku przerobiony schemat przetwornicy LED, doda貫m sterowanie jasno軼i DIMMER. Wiem 瞠 mo積a zrobi co takiego na wielu scalakach, ale aspektu ekonomicznego nie mo積a w tym przypadku pomin望.
    krzycho123
    Level 31  
    Dar.El mam par pyta dotycz帷ych twojego rozwi您ania ;

- czy napi璚ie 5v to minimalne czyli przy 4,5v nie b璠zie dzia豉 poprawnie
    - wyj軼ie DIM steruje si zwieraj帷 DIM do masy ? czy jako inaczej
    - jaki pr康 daje ta przetwornica i napi璚ie na pokazanym temacie , jak si zmieniaj warto軼 dzi瘯i DIM ?

Pozdrawiam i dzi瘯i z g鏎y za odpowied.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Tak jak jest tania ta przetwornica, tak dzia豉. Pr康 max to 0,7A, dimmer dzia豉 na sygna TTL w przedziale 3-5V. Minimalne napi璚ie zasilania zale篡 od ilo軼i diod na wyj軼iu i ich Uf. Lepiej dzia豉 ta przetwornica:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1333342.html
    wieswas
    Level 33  
    Pytanie do Dar-El dotycz帷e przetwornicy zasilaj帷ej LED mocy.
    Co si dzieje , gdy napi璚ie zasilaj帷e spadnie poni瞠j 5V ?
    Czy LED:
    - ga郾ie ca趾owicie ?
    - 鈍ieci coraz ciemniej w miar spadku napi璚ia ?
    - 鈍ieci pe軟 moc, a do zaniku wzbudzenia oscylacji ?
    W豉郾ie montuj ten uk豉d dla diody 3.7V 200mA zasilanej akumulatorkiem
    7.2V 1,5Ah 豉dowanym bateri s這neczn.
    Poniewa napi璚ie na akumulatorze waha si w du篡ch granicach w zale積o軼i od ilo軼i promieni s這necznych w ci庵u dnia go 豉duj帷ych, chcia豚ym wiedzie do jakiego napi璚ia zasilaj帷ego mo積a zej嗆, aby jasno嗆 鈍iecenia nie uleg豉 wyra幡emu zmniejszeniu.
    Jaki jest pob鏎 pr康u poni瞠j tego progu ?
    Czy uk豉d mo積a zablokowa, aby poni瞠j progu pe軟ego 鈍iecenia pobiera tylko minimalny pr康 z akumulatora ? (Nie roz豉dowywa go do zera)
    Dar.El
    Level 40  
    Uk豉d jest prosty i tani, zmontuj go i sprawd jak dzia豉.
    wieswas
    Level 33  
    Uk豉d zmontowa貫m i dzia豉 bardzo dobrze od pierwszego w陰czenia.
    Najlepsza sprawno嗆 wysz豉 mi dla LED 3,4V/150mA zasilanej napi璚iem 4.5V. Wynosi ona 82%. Dla wi瘯szych pr康闚 powinna jeszcze wzrosn望,gdy b璠zie mo積a zmniejszy rezystor R2R3. (obecnie jest 2 ohmy)
    Podwy窺zaj帷 napi璚ie zasilania do 9V pr康 jeszcze wzrasta o oko這 10%,
    a sprawno嗆 maleje do 74%, ale wzrokowo trudno jest uchwyci r騜nic jasno軼i 鈍iecenia. Zastosowa貫m pier軼ieniowy rdze ferrytowy o 鈔ednicy ok.3 cm,
    60zw. DNE 0.4. Stabilno嗆 pr康u jest wystarczaj帷a do tego zastosowania.
    Wszystkie elementy uk豉du s zimne.
    Poni瞠j napi璚ia 4.5V jasno嗆 wyra幡ie spada i by這by wskazane zablokowa
    uk豉d, by nie pobiera pr康u, gdy nie spe軟ia ju swej funkcji.(nie 鈍ieci wystarczaj帷o jasno). Sprawno嗆 w闚czas te spada.
    Przy 3V pobiera z akumulatora 22mA daj帷 na wyj軼iu 2.6V/14mA a LED ledwo 鈍ieci.
    Jak dorobi uk豉d blokuj帷y poni瞠j napi璚ia 4.5V, aby nie by這 w闚czas poboru pr康u z akumulatora ?
    Sam uk豉d nie powinien wyra幡ie pogarsza sprawno軼i dla wy窺zych napi耩 zasilaj帷ych.
    Dar.El
    Level 40  
    Musisz zastosowa komparator napi璚ia, kt鏎y poda na wej軼ie FB napi璚ie powy瞠j 1,2V, kt鏎e wy陰czy przetwornic, ale nie licz na ca趾owite wy陰czenie poboru pr康u, nie w tak prostych i tanich rozwi您aniach. Przetwornica na LM2672 ma wej軼ie wy陰czaj帷e i pobiera 300uA w standby.
    zippy
    Level 12  
    Witam
    Zrobi貫m t przetwornic.
    Zasilam 3 ledy 1W 350mA szeregowo co daje napi璚ie ok 10V na nich z 12V
    Sprawno嗆 69%.
    Troch inna jest architektura ni w nocie katalogowej scalaka, bo oryginalnie noga 1 jest do zasilania bezpo鈔ednio, a noga 2 do diody i d豉wika. Tutaj noga 1 do d豉wika i diody a noga 2 do GND, czemu ten zabieg ma s逝篡?