Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matryca LCD w laptopie Toshiba 2110CS

spoli 16 Sep 2003 22:22 3231 13
lampy.pl
 • #1
  spoli
  Level 15  
  Tytułowy laptop uruchamia się normalnie, ale nic nie można zobaczyć na jego LCD (na zewnętrzym monitorze jest OK). Przy starcie systemu matryca się minimalnie rozświetla- startuje świetlówka. Po czym obraz jest delikatnie, równomiernie rozświetlony i taki pozostaje niezależnie od treści które powinien obrazować. Mam pytanie czy (jak) można zweryfikować sprawność matrycy LCD bez jej wyciągania podmieniania w drugim laptopie, itp. Jak sprawdzić czy nie brakuje jakichś napięć zasilających czy sterujących pracą matrycy. Będę wdzięczny za wszystkie praktyczne rady.
 • lampy.pl
 • #2
  Thomaster
  Level 19  
  Sprawdz konektor łączący płytę z matrycą, a najlepiej go przelutuj. Sprawdz też czy są wszystkie przejścia na taśmie w matrycy ( wymaga to jej rozebrania. Jeżeli wszystko jest ok, to sama matryca z reguły jest w porządku, a problem tkwi w płycie. Jeżeli masz rozebranego laptopa to wystartuj go na ''otwartych bebechach'' i dociśnij kość grafy. jeżeli coś sie zmieni na lcd, albo crt to niestety grafa. sprawdz też czy switche od matrycy są ustawione zgodnie z zaleceniami.
 • lampy.pl
 • #3
  heniek
  Level 13  
  A ja bym poszukał usterki w przetwornicy zasilającej świetlówkę (zimny glut , zły kontakt ) .
  Z powagą H.R.
 • #4
  Thomaster
  Level 19  
  jeżeli jest podświetlanie to świetlówka ma się całkiem dobrze i pracuje prawidłowo.
 • #5
  candle
  Monitors specialist
  to czy tresc jest na lcd czy jej nie ma mozesz sobie zweryfikowac swiecac na ekran lampa uv...
  pamietaj ze to szkodzi twojemu wzrokowi...
 • #6
  spoli
  Level 15  
  Świetlówka działa bardzo dobrze. Nawet zmniejsza intensywność podświetlania gdy przechodzę do oszczędznego (bateryjnego) trybu pracy.
  Nie mam lampy UV żeby zweryfikować ostatni pomysł, ale nie uważam tego z a konieczne. Kiedy z bliska przyglądam się ekranowi to na całej jego powierzchni widać baaardzo delikatne jakby śnieżenie- mroczki, szum.
  Według moich przypuszczeń coś nie tak jest ze sterowaniem matrycy.
  Nie znam zasad działania regulacji kontrastu w matrycach LCD. Tam kieruję moje przypuszczenia, a co Wy o tym sądzicie :?:
 • #7
  solcon
  Level 20  
  raczej nie jest to sprawa kontrastu , jeśli styki , kabeli taśmy są sprawne to stawiałbym na sterownik matrycy, jedyna możliwość wykluczenia to podmienić na sprawną matrycę
 • #8
  spoli
  Level 15  
  Gdzie mógłbym szukać informacji (ogólnych i szczegółowych) na temat zasad sterowania matrycami LCD.
  Jakie napięcia, punkty kontrolne trzeba sprawdzić żeby mieć pewność co do miejsca występowania uszkodzenia :?:
  Może jakieś sugestie, linki od Was :?:
  Będę zobowiązany :wink:
 • #9
  benchmarek
  Level 22  
  jesli widac smuzenia na ekranie moglo by swiadczyc to o nieprawidlowym filtrowaniu napiecia badz zlej pracy przetwornicy moze wysechl ktorys elektrolit w ukladzie zasilania. czy smuzenie jest podczas pracy na zasilaniu sieciowym i bateryjnym.
 • #10
  spoli
  Level 15  
  do Benchmarek
  Na matrycy nie ma żadnej treści, która powinna być wyświetlana. Jeżeli pod określeniem "smużenie" masz na myśli to co wcześniej opisałem jako baaaaaardzo delikatne, słabo widoczne śnieżeniee (szum), to moim skromnym zdaniem jest to objaw prawidłowej pracy samej matrycy, która nie otrzymuje sygnałów sterujących. Może się mylę ?
  O jakiej przetwornicy piszesz? Przetwornica wytwarzająca wysokie napięcie sterujące dla świetlówki pracuje prawidłowo.
 • #11
  benchmarek
  Level 22  
  tak wytwarza napiecie i jezeli nie bedzie ono dobrej jakosci to bedzie widoczny szum. ale wtym wypadku moze wystarczy przełączyc wyjscie sygnalu z monitora zewnetrznego na matryce
 • #12
  spoli
  Level 15  
  <Benchmarek>
  Przełączanie działa. Z użyciem przycisków funkcyjnych mogę przełączać wyjście na monitor zewnętrzny, matycę LCD, na oba wyjscia jednocześnie. W pierwszym wypadku nastepuje wyłączenie podświtlenia matrycy. W obu pozostałych podświetlenie jest, ale brak jakiejkolwiek treści na matrycy (poza tym szumem).
  Cały czas uważałem, że fakt świecenia matrycy świadczy o prawidłowej pracy przetwornicy, ale być może masz rację z tą przetwornicą. Jak to zweryfikować? Co to znaczy dobrej jakości napiecie sterujące? Wiem, że jest to napięcie wysokie, ale jaka powinna być jego wrtość?
 • #13
  benchmarek
  Level 22  
  ok. matryca nie jest zasilana tylko i wyłacznie napieciem ok 400V dla swietlówki. Podaje sie tam cala game napiec np. 25V 12V 5V zaleznie od rodazaju modelu itd. jezeli jakis kondensator wysechl a tym samym stracil pojemnosc to nie bedzie mozliwe "uderzenie prądu" w momencie kiedy jest potrzebne wiadomo kondensator magazynuje energie np. zasilacza i potrafi przez krotką chwilę zaleznie od pojemnosci i obciązenia ukladu podac wiekszy prad ukladom ktore tego potzrebują. w przypadku monitorow zwyklych wyschniecie kondensatora w galezi zasilania odch. poziomego i przetw.30kV bedzie sie objawiac "pompowaniem" przy bardzo jasnych tresciach w twoim przypadku moze objawiac sie smuzeniem, a jesli brak jakiegos napiecia odpowiadającego za prace kontrolera matrycy to nie będzie wogole tresci. ale przyczyn moze byc wiele. to jednna z mozliwosci. proponowalbym znalesc cos w rodzaju serwisowki no ale to pewnie graniczy z cudem
 • #14
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1. w przetwornicach z którymi miałem doczynienia nie było elektrolitów ( ale to nie znaczy że u Ciebie ich nie ma)
  2. objawy takie jakie opisujesz miałem w przypadku problemów z przewodami ( taśmami ) tak więc tak jak radzą poprzednicy zaczłął bym od sprawdzenia taśm ( przewodów) połączeniowych