Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy

mav 10 Lut 2007 15:19 14285 22
  • Projektor laserowy
    Witam,

Zbudowałem projektor laserowy w ramach jednego z projektów uczelnianych... Mechanika może nie jest super zaawansowana, ale niemal bezgłośna. Elektronika oparta o AVR ATMega32. Program napisany w języku C. Interfejs szeregowy do podłączenia projektora z PC.

Projektor wyświetla na ścianie (lub innym medium) wiersz "przewijanego" tekstu, lub animację. Odchylanie w jednej płaszczyźnie dzięki 8 laserom, z których każdy jest jednym "pikselem" w pionie. Zasada działania bardzo prosta i można ją wywnioskować nawet ze zdjęć.

Szczegóły w załączonej dokumentacji! Jest tam niemal wszystko co można o tym projektorze powiedzieć. Schematy, rysunki, lista elementów, opis mechaniki. Wrażenia i konkluzje również.

Można zobaczyć efekt działania... pliki vid1 (projekcja) i vid2 (mechanizm podczas pracy)

Projektor laserowy

Projektor laserowy

Projektor laserowy
    Troszkę słabo widać, ale na filmiku vid1 widać znacznie lepiej!

vid1.avi
    vid2.avi

Pozdrawiam,
    mavs

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 10 Lut 2007 16:23
    pdmk
    Poziom 18  

Prosze uzupelnic info dot. zastosowanego odchylania wiazek (tylko 1 plaszczyzna?), zastosowanych ukladow, schematy, zdjecia efektu w przestrzeni. Jak na razie opis do bani - lamie regulamin dzialu.

• #3 10 Lut 2007 16:43
    mav
    Poziom 11  

pdmk napisał:
    Prosze uzupelnic info dot. zastosowanego odchylania wiazek (tylko 1 plaszczyzna?), zastosowanych ukladow, schematy, zdjecia efektu w przestrzeni. Jak na razie opis do bani - lamie regulamin dzialu.

Uzupełnione

pozdrawiam,
    mavs

• #4 10 Lut 2007 16:51
    Jellyeater
    Poziom 17  

Miło by było zobaczyć efekt działania. Bo póki co to nie co oceniać.

• #5 10 Lut 2007 18:43
    mav
    Poziom 11  

Jellyeater napisał:
    Miło by było zobaczyć efekt działania. Bo póki co to nie co oceniać.

Prawda... w tej chwili dodałem dokumentację projektu jeśli ktoś jest zainteresowany. Film + zdjęcia z działania wkrótce.

pozdrawiam,
    Mavs

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Dane uzupełnione... myślę, że powinno starczyć do oceny :)

pozdrawiam,
    Mavs

• #6 10 Lut 2007 18:46
    att
    Poziom 14  

No teraz można ocenić przynajmniej dokumentację ;)
    A znalazłem błąd - mostek Gretza jest źle narysowany :)

Zapewne zastosowanie 1 lasera i 2 odchylań promienia, mogłoby wyeliminować "niejednoroność" punktów, ale napewno wystąpiłyby inne problemy :(

• #7 10 Lut 2007 19:05
    mav
    Poziom 11  

att napisał:
    No teraz można ocenić przynajmniej dokumentację ;)
    A znalazłem błąd - mostek Gretza jest źle narysowany :)

Zapewne zastosowanie 1 lasera i 2 odchylań promienia, mogłoby wyeliminować "niejednoroność" punktów, ale napewno wystąpiłyby inne problemy :(

O ja Cie nie mogę ;) Faktycznie z tym mostkiem... chyba rysowałem na szybko :) Jeśli chodzi o zastosowanie jednego lasera to hmm... zobacz filmy które już wstawiłem. Przy jednym laserze trzeba mieć nieziemsko szybki układ odchylania by to samo uzyskać. W warunkach domowych mogę sobie pomarzyć. Myślałem o tym na początku, ale po wykonaniu pewnych prób stwierdziłem że nie ma sensu. Znam historię innego projektora służącego typowo do efektów dyskotekowych... nie jest z nim źlee... ale ostrych zwrotów to on robić nie potrafi. Zastosowano w nim odchylanie magnetyczne. Na dyskotekę się nadaje ;) Tutaj chodziło o zbudowanie czegoś w stylu tablic wypełnionych LED-ami, tylko bez LED-ów .

pozdrawiam,
    mavs

• #8 11 Lut 2007 01:25
    PEJO
    Poziom 21  

ciekawe!
    są może diody laserowe w kolorze RGB?:D:D

• #9 11 Lut 2007 01:41
    Duch__
    Poziom 31  

do: mav

Wstaw filmiki na jakiś zewnętrzny serwer i daj link tak by można było je ściągnąć na HDD, a nie że za każdym razem jak się czy ta ten post to net muli bo wszystko idzie w te filmiki. Dopóki nie zobacze filmu i większej ilości zdjęć to nie oceniam.

• #10 11 Lut 2007 11:25
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Niezłe!!! A myślałeś żeby z tego zrobić zegarek widmowy? ;) To by się sprawdziło bo nie ma ruchomych części na wierzchu. Napisz jeszcze jakie to są diody laserowe. Czy to są zwykłe od wskaźników z bazaru?

Pozdrawiam

Ps. Jak już jesteśmy przy laserach to zobaczcie ten filmik :) naj lepszy efekt jest około 3 minuty filmu.

• #11 11 Lut 2007 13:12
    mav
    Poziom 11  

DJpopak;) napisał:

Niezłe!!! A myślałeś żeby z tego zrobić zegarek widmowy? ;) To by się sprawdziło bo nie ma ruchomych części na wierzchu. Napisz jeszcze jakie to są diody laserowe. Czy to są zwykłe od wskaźników z bazaru?

Zwykłe laserki z bazaru. Żeby dobrać odpowiednie zniszczyłem jakieś 10 sztuk... w trakcie prób.

Zegarek "widmowy" działa zdaje się na zasadzie szybkiego poruszania się świecących diod LED. Nie czepiając się szczegółów mogę tylko napisać, że z tym projektorem można spiąć cokolwiek co potrafi wysyłać informacje do terminala RS232... w związku z tym można dobudować układ który będzie wysyłać obraz zegara :) Nie ma problemu. Układ odtwarza też animacje złożone z kilku klatek. Niestety muszę trochę odkurzyć całość i podłączyć do komputera. Projekt 2 lata leżał w szafie. Może będę szukać osoby która się nim zaopiekuje (kupi), bo ja nie mam zbyt dużo czasu dla niego.

pozdrawiam
    mavs

• #12 11 Lut 2007 13:20
    pdmk
    Poziom 18  

DJpopak;) napisał:

Ps. Jak już jesteśmy przy laserach to zobaczcie ten filmik :) naj lepszy efekt jest około 3 minuty filmu.

Nic specjalnego... nawalili laserow i tylko to robi taki efekt. Jakby byl jeden to by to niezbyt efektownie wygladalo ;)
    Zapoznaj sie z produkcjami prawdziwych mistrzow w pokazach - miedzy innymi LOBO. Oni z jednego wyczaruja Ci takie cuda jak tu z tych parunastu. Nie mniej jednak filmik wszystkie pokazy qlimaxowe robia wrazenie.

:arrow: Co do projektu - opis rewelacja (oprocz wspomnianych bledow :P ), bardzo podoba mi sie caly sprzecik. W sieci jest bardzo podobny projekt - zostal zastosowany tylko 1 laser. Lustra sa umieszczone na obrotowej glowicy, kazde odchylone o konkretny kat - razem daje to taki sam efekt jak u kolegi.

Jak dla mnie - 9/10.

• #13 11 Lut 2007 13:34
    Popak
    Moderator na urlopie...

pdmk napisał:
    Zapoznaj sie z produkcjami prawdziwych mistrzow w pokazach - miedzy innymi LOBO. Oni z jednego wyczaruja Ci takie cuda jak tu z tych parunastu.

Odwiedziłem kiedyś ich stronkę i widziałem kilka filmów co wyczyniają i naprawdę fajne efekty ale z jednego laserka takiego efektu nie zrobisz.

Pozdrawiam

• #14 11 Lut 2007 14:30
    kloszi
    Poziom 19  

Ciekawi mnie jedna sprawa: Czego poziome linie (w literce "E") nie sa ciagle ?

• #15 11 Lut 2007 14:44
    mav
    Poziom 11  

kloszi napisał:
    Ciekawi mnie jedna sprawa: Czego poziome linie (w literce "E") nie sa ciagle ?

Chodzi o wszystkie poziome linie? Program jest napisany tak, aby symulować w wyświetlanym obrazie efekt świecenia matrycy diod LED. Myślę, że uzyskanie efektu ciągłości linii jest wykonalne. Dla takiego zastosowania trzeba przemyśleć sposób wyświetlania. Coś na zasadzie:
    - jeśli następny wyświetlany punkt jest zaświecony tak samo jak aktualny, to nie gasić lasera. Wtedy powstanie linia ciągła.

pozdrawiam,
    mavs

• #16 12 Lut 2007 17:16
    mav
    Poziom 11  

pdmk napisał:
    ...W sieci jest bardzo podobny projekt - zostal zastosowany tylko 1 laser. Lustra sa umieszczone na obrotowej glowicy, kazde odchylone o konkretny kat - razem daje to taki sam efekt jak u kolegi...

hm... widziałem projekt o którym wspominasz. Takie lusterka przyklejone do końcówek drutów miedzianych. Ciekawe, i działa o dziwo dobrze :) Ja chciałem do problemu podejść z drugiej strony, i nie musieć kalibrować lusterek. Jak się okazało, i tak musiałem je kalibrować, a na dodatek kalibrować lasery... na jedno wyszło. Poza tym, w rozwiązaniu z wieloma lustrami jest ten problem, że rozrzut odbitego promienia jest niewielki (na każde lustro przypada mniejszy kąt obrotu). U mnie ten kąt jest bardzo duży, i na ścianie szerokości 3 metrów można z odległości 2 metrów wyświetlać tak, że cała szerokość ściany jest oświetlona. To jest taka mała różnica.

Poniżej zdjęcie wszystkich wnętrzności. Żeby to było estetyczne, to bym nie powiedział. Nie miałem wtedy warsztatu w którym mógłbym przygotować elementy konstrukcyjne...

Projektor laserowy

pozdrawiam,
    mavs

• #17 13 Lut 2007 11:43
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam. Wydaje, mi się, że dużo lepszy efekt byś uzyskał jeśli byś zwiększył rozmiar plamiki. Fakt, w dzień efekt by zmarniał tragicznie ale W nocy było by chyba lepiej niż teraz te malutkie kropeczki. Ale zato można bez problemu podwoić/potroić/poczw...? jasność przyklejając symetrycznie lusterko z drugiej strony albo ze 4 symetrycznie - pomnoży się jasność wyświetlania przez ilość lusterek - trzeba tylko zsynchronizować początki wyświetlania "klatek"

• #18 13 Lut 2007 11:59
    mav
    Poziom 11  

prokopcio napisał:
    Witam. Wydaje, mi się, że dużo lepszy efekt byś uzyskał jeśli...

Jeśli chodzi o lusterko, to jest ono 2 stronne :) I Działa to tak jak mówisz. Fakt, można zastosować inne wielokrotności, ale spróbuj to ze sobą skleić i wyważyć!!! To nie jest zabawa na domowe warunki. A jeśli chodzi o wielkości kropek, to nie ma możliwości ustawiania tego za każdym razem kiedy Ci się spodoba. To są laserki z breloczków. Wprawdzie da się w nich pokręcić wykręcaną soczewką, ale jest to bez sensu... bo wtedy kropka zależy od odległości projektora od medium na którym wyświetlamy. Wiem, że efekt dałoby się poprawiać i modyfikować w nieskończoność, ale nie z tymi laserami, i z innym warsztatem.

pozdr,
    mavs

• #20 14 Lut 2007 17:12
    DjMixCuma
    Poziom 11  

hehe laserowy chłopaz z ciebei jednym zdaniem fajny układ z kąd wziołeś laser ??

• #21 14 Lut 2007 17:47
    mav
    Poziom 11  

DjMixCuma napisał:
    hehe laserowy chłopaz z ciebei jednym zdaniem fajny układ skąd wziołeś laser ??

Laserki pochodzą ze wskaźników laserowych :idea:
    Na bazarach można dostać za 5 złotych ;)

• #22 16 Lut 2007 21:58
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Witam
    fajny projekt ;) ciekawe jak to w dymie wygląda :)
    chciał bym to zrobić ale nie mam programatora itd...
    możesz zrobić dokładniejsze foto lusterka ?
    pozdrawiam

• #23 17 Lut 2007 12:28
    wittek99
    Poziom 11  

b. ciekawy projekt. tylko rozdzielczosc mogla byc lepsza. 4+/6