Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik mono do Odtwarzacza MP3/MP4

szczepek 10 Lut 2007 16:11 14420 48
  • Przenośny głośnik mono do Odtwarzacza MP3/MP4
    Witam!
    Jestem nowy na forum, a jest to mój pierwszy samodzielnie wykonany projekt. Nie jest może ładnie, ani starannie wykonany, ale nie o to tu chodziło.
    Miał to być prosty, tani głośnik umożliwiający słuchanie muzyki/oglądanie teledysków na przerwie z kolegami. Niestety sam głośnik podłączony do odtwarzacza niezbyt radził sobie z "przebiciem się" przez hałas panujący na przerwie, więc zdecydowałem się na wzmacniacz Jabela 2 waty zasilany na 12v. W tej chwili Jest on zasilany z baterii 9v i sprawuje się nie źle. Żeby było tanio, wzmacniacz był w postaci kitu do złożenia i kosztował 10zł. Do tego głośniczek od starego radyjka, parę kabelków, koszyczek na baterie 9v, gniazda chinch od spalonego magnetowidu, kabelek łączący głośniki z komputerem (2 chinch na mini jack) i obudowa zrobiona z opakowania na dyskietki. I jest i tanio i funkcjonalnie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    szczepek
    Poziom 10  
    szczepek napisał 12 postów o ocenie 1, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Wałbrzych. Jest z nami od 2007 roku.
  • IGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    szczepek
    Poziom 10  
    Kolegom się podobały wnętrzności. Jeśli chodzi o zabezpieczenie głośniczka to myślałem, ale nie mam chwilowo czym. A co do estetyki to narazie tak zostanie może kiedyś coś pomyślę.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Cytat:
    Nie jest może ładnie, ani starannie wykonany

Pokaż zdjęcie lutów, to ocenimy, czy starannie wykonane :D Mogłeś zastosować przewody ekranowane.

Pozdrawiam
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  
    ciapciok napisał:
    Cytat:

Pokaż zdjęcie lutów, to ocenimy, czy starannie wykonane :D Mogłeś zastosować przewody ekranowane.

Pozdrawiam

A po co przewody ekranowane widzisz gdzieś tam jakiś transformator albo coś co indukuje silne pole magnetyczne? tam gdzie nie ma transformatora i gdzie użądzenie nie jest zasilane z sieci nie ma potrzeby stosowania przewodów ekranowanych. Co do wykonania to powiem że autor mugł się bardziej postarać przy wycinaniu tej dziury na głośnik wystarczyło ją przynajmniej pilnikiem poprawić a było by dobrze
    Pozdrawiam
    szczepek
    Poziom 10  
    Cytat:

Ładnie - czytaj obudowa
    starannie - czytaj luty

Niestety nie jestem mistrzem w lutowaniu i wygląda to słabo (oczywiście u kolegów potęgowało to przekonanie, że zrobiłem to sam). Dorobiłem przed chwilą ściągalną osłonkę głośnika z kawałka drutu i gąbki ze słuchawek. Może jutro postaram się spiłować nierówności, ale narazie nie wygląda źle.
    Kluczownik
    Poziom 12  
    za osłonke na głośnik można dać np. grill od wentylatora na procka ;] nawet nieźle by wyglądało a jest wytrzymałe :]
    kundzios
    Poziom 19  
    uzywasz kalafonii do lutowania?

duzo lepiej lutuje sie z tym:)
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Pierwszy minus to pudelko po dyskietkach, a szczegolnie ten otwor na glosnik...
    Drugi minus za zasilanie z baterii 6F22 (mala pojemnosc w stosunku do ceny). Lepsze sa akumulatorki.

Ogolnie to zadne DIY tylko oblesnie zmonotwany kit w oblesnej obudowie.
    Moze pocwicz lutowanie i drobne prace mechaniczne z pilnikiem w reku, a potem cos wrzuc na elke :)
  • IGE-XAO
    konradek26
    Poziom 17  
    Brzydki projekt. Zero starannosci, wstydzilbym sie pokazac.
    Tomasz486
    Poziom 11  
    Moje pytanie - Po co z odtwarzacza 2 wtyki RCA ?? Skoro masz jeden głośnik (mono) po cóż sygnał stereo? No chyba że to jest virtual dolby surrround to chylę czoła :D
    Jeśli chodzi o wykonanie to nie podobają mi się luty - są one raczej nasmarkane niż polutowane tak więc lutowanie musisz poćwiczyć.
    Jeśli chodzi o estetykę, to jako że jesteś początkujący - można przymknąć oko, ale następnym razem się postaraj trochę bardziej.

Pozdrawiam i życzę sukcesów! :D
    szczepek
    Poziom 10  
    Cytat:
    ale następnym razem się postaraj trochę bardziej.
    To na pewno, a co do 2 wtyków, to głośnik był robiony z tego co miałem pod ręką i miałem 2 w jednej obudowie to są dwa. Do tego kabel się lepiej trzyma :) Może jutro trochę to poprawię (głównie obudowę).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    danielkk
    Poziom 31  
    to jest kita jabela wiec spis elemetow i płytke znajdziesz w ich sklepie!
    dezmont
    Poziom 10  
    gdzie mozna kupic taki wzmacniacz?? albo skad mozna go wyciagnąć??
    NightHawk121
    Poziom 16  
    Projekt bardzo przeciętny co do staranności.

Mam pytanie - jakiego spoiwa używasz do lutowania?? To wygląda mi na bezołowiowe!
    szczepek
    Poziom 10  
    http://jabel.com.pl/?,ww,94,,
    Mój był podobny. Niestety nie mogę znaleźć dokładnego spisu (składałem to już jakiś czas temu). Znalazłem tylko opakowanie, ale tam nic nie ma. Kupiłem go w elektrycznym w Wałbrzychu.
    Cytat:
    jakiego spoiwa używasz do lutowania??

Cyny pożyczonej od starego:) Nie wiem jaka to.
    lex00
    Poziom 26  
    Nawet fajne ale ten wygląd. A co do spoiwa sam takie mam i przestałem używać bo na początku się stopi ale żeby później poprawić tzreba mieć naprawdę nagrzany grot.
    krzys-iek
    Poziom 20  
    masz czlowieku czelnosc to pokazac... wstyd. Polutowane jakby to lutowala moja babcia 85letnia, obudowa paskudnie wykonana. Okropne. Wstyd pokzac, wstyd zajmowac miejsce na elektrodzie :)

Nie obraz sie ale same luty zasluguja na 10batow, to elektroda a nie piaskownica :)
    rafko89xp
    Poziom 10  
    Troszkę słabe luty, No i ta obudowa nie za bardzo, tak to ujdzie w tłoku.:)
    karlos79
    Poziom 33  
    Witam
    Poćwicz lutowanie na jakichś starych płytkach bo to jest tragiczne.
    Proste prace ślusarskie też sprawiają Ci trudność.
    Wzmacniacz wykonany byle jak i z byle czego.
    Stach się pochwalić tym komukolwiek.
    Pozdrawiam
    Ździół
    Poziom 11  
    Witam. Moim zdaniem może jest to mało estetycznie wykonany projekt ale spełnia swoje zadanie, czyli jak napisał szczepek
    Cytat:
    przebicie się przez hałas panujący na przerwie
    Również tak jak napisał jest tanio i funkcjonalnie.
    Pozdrawiam.
    Ogro
    Poziom 16  
    Oj straszycie gościa. jak wyglądały wasze pierwsze konstrukcje?? a ze kolega chciał się pochwalić świat, to tylko mówi o tym, ze niewstydzi się tego czego zrobil. i dobrze. następne beda lepsze ;D

Dodano po 25 [sekundy]:

i dodam, ze mi sie podoba :D
    nikus666
    Poziom 12  
    zrobiłem coś podobnego ze wzmacniacza od głośniczków kompowych i zasilałem akumolatorami z wkrętrarki włożyłem to w orginalne obudowy i całkiem nieźle szło około 8godzin i w stereo
    sebisol1234
    Poziom 13  
    Fajny pomysł ale wykonanie fatalne. Na ile godzin starcza ci ta bateria 9v?
    szczepek
    Poziom 10  
    Około 4-5 godzin, tylko im słabsza tym więcej szumów, więc na długo nie starcza.
    netserfer
    Poziom 18  
    To ja chyba będe jedynym co pochwale. Stoi przedemną pudełko pełne dyskietek którego jedyną rola od co najmniej roku jest zbieranie kurzu. I jutro poszukam jakiś części i może coś podobnego złoże.

Na twoim miejscu użyłbym gniazda minijack zamiast rca
    szczepek
    Poziom 10  
    Używałem to co miałem pod ręką. Jakbym miał minijack to bym użył. Było by to o tyle lepsze, że mam kabel minijack-minijack nie używany do niczego i nie musiałbym odpinać od komputera. Jutro poszukam pilnika to poprawię otwór i może luty spróbuję poprawić.

Nie wiem tylko co zastosować, żeby bateria nie latała po obudowie. Nie będę przyklejał bo trzeba ją zmieniać. Chyba żeby użyć innego źródła zasilania, np. Baterie od telefonów (trzeba by aż trzy) i jakieś wyjście na ładowarkę. Ale to jak będzie czas i pieniądze (wszystko poszło na odtwarzacz).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    linx
    Poziom 21  
    Witam!

Na twoim miejscu nie wycinał(wypalał)bym otworu na głośnik, tylko wywiercić kilkadziesiąt małych otworów i one by stabowiłyby swoistą maskowanice. Funkcjonalne to może i jest, tylko zmodyfikuj zasilanie. Wtedy będzie już ok.

Pozdrawiam LinX