Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowe Combo w wykonaniu Dhaeraow .

Dhaeraow 11 Lut 2007 12:34 6737 19
  • Hybrydowe Combo w wykonaniu Dhaeraow .
    Wstęp
    Witam chciałem zaprezentować combo hybrydowe własnej produkcji. Jak na razie jest to moja pierwsza „publikacja” pracy własnej, mam nadzieję, że nie ostatnia.
    Z założenia miał to być piecyk do gitarki na próby i ewentualne „brzdękanie” w domu. Przyszły właściciel (lub jak kto woli zamawiający) chciał tylko czysty kanał, bo i taniej i preferencje muzyczne nie wymagają jakoś specjalnie przesterowania (reggae, ska itp.), w końcu jest też posiadaczem przesteru w formie stompboxa. Oczywiście koszta grały ważną rolę, dlatego od początku odrzuciłem budowę full lampowca. Wybrałem „mniejsze zło” i postanowiłem zbudować hybrydę.

Końcówka mocy
    Jako końcówkę mocy zastosowałem TDA 7294 zasilając go obniżonym napięciem ( + - 27V).
    W oryginalnej aplikacji zmieniłem tylko wartości elementów na wejściu (kondensator separujący na 1nF i rezystor wejściowy na 100k). W tym miejscu wiele osób pewnie będzie kręcić nosem, że lepiej na elementach dyskretnych itd. Może i lepiej...

Przedwzmacniacz
    Tutaj było trochę kombinacji, przez jakiś czas próbowałem z różnymi konfiguracjami „fenderów” i „marshali”. Końcowy efekt jest taki, że jest to zmodyfikowany układ fendera na lampie ECC81.
    Problemem był zbyt mocny sygnał z preampu i przy większej głośności można było uzyskać przesterowanie w końcówce. Udało mi się to zniwelować kombinując z wartościami Rw końcówki i potencjometru Volume (oba 100k). Układ barwy jest to klasyczny układ marshalla, dałem go na wyjściu, ponieważ mniejszy był poziom zakłóceń, które „zbierał z powietrza” (pewnie zbiera je nadal ale nie są już tak wzmocnione jak poprzednio).
    Płytkę zamocowałem elastycznie wykorzystując amortyzatory z CD-ROM'ów. Niestety na ten pomysł (z koniecznośći bo lampa mikrofonowała) wpadłem dopiero pod koniec prac więc nie mogłem założyć ich tak jak się to robi. Zamiast tego przeciełem je na 2 cieńsze części i wykorzystałem jako podkładki pod lekko dokręcone śruby mocujące.

Zasilacz
    Nie chciałem „marnować” transformatora wyjętego z telewizora/radia lampowego na zasilanie tylko 1 lampy, więc opracowałem własny system. Część lampowa zasilana jest z 2 kaskadowo połączonych transformatorów TSZZ6/007. Jeden obniża napięcie na 12V i z tego po wyprostowaniu i wystabilizowaniu biorę 12,6V na żarzenie (układzik 7812 i dioda wstawiona „do masy” która to podwyższa o te 0,6V). Kolejny Transformator podłączony „odwrotnie” podnosi napięcie do 230V i to idzie na anodowe.
    Zasilanie końcówki jest praktycznie standardowe, transformator TS-90/16 wyjęty ze wzmacniacza Unitra TOSCA, podobnie jak radiator.

Wszystkie płytki od strony druku pokryte są kalafonią.

Obudowa
    Wymiary 540mm x 440mm x 300mm (wysokość x szerokość x głębokość), zrobiona z płyty wiórowej gr. 18mm, całość obita czarnym kocem. Obudowa/panel wzmacniacza wygięta z blachy stalowej gr. 1,5mm oklejona czarną okleiną.

Koszta
    Szacunkowo za wzmacniacz jakieś 200zł, dokładnie ciężko powiedzieć, bo większość części miałem z odzysku. Na skrzynię poszła jakaś szafka od kumpla z piwnicy, koc też sobie załatwiłem.

Brzmienie okazało się na tyle dobre,że udało mi się namówić „nabywcę” na zainwestowanie w lepszy głośnik. Zaowocowało to zakupem 12” głośnika CELESTION TRUVOX 1215 (wiem, że to głośnik estradowy, ale parametrami dość blisko gitarowych „leży” i cena tu odegrała rolę). Brzmi to cacko bardzo przyjemnie przy graniu na czysto jak i z przesterem. Przydźwięk jest bardzo słaby i słyszalny tylko przy ustawieniu dużej głośności.

A oto kilka zdjęć:

Widok ogólny

Widok z góry na wzmacniacz

Widok na transformator zaekranowany fragmentem obudowy z zasilacza znanej firmy :)

Płytka zasilacza

Końcówka mocy

Przedwzmacniacz (widać gumowe "zawieszenie")

Hybrydowe ujęcie :)

Panel przedni

Przód

Tył

Schemat przedwzmacniacza

Schemat zasilacza

Moderowany:

aby nie usuwać miniaturki na początku - strona głównap

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Dhaeraow
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: elektronika retro
    Dhaeraow napisał 122 postów o ocenie 57, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2004 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Nawet ladnie ci to wyszlo :) Pokaz zdjecie lutow...
    P.S. Mam pytanko : Czy oplaci sie budowac wzmacniacz na tda7294 czy moze jest cos tanszego o porownywalnej mocy i jakosci dzwieku ??
    maziu
    Poziom 18  
    nie ma nic tańszego :P ten TDA kosztuje 9,50 , minimalna ilość elementów zewnętrznych dobre parametry czego chcieć więcej ?? sam gram na dwuch takich kościach i jestem zadowolony . raz próbowałem krzyczeć przy 70% Volume i nie słyszałem się :)

a co do konstrukcji to płytka pod TDA nie wygląda tak Zle :P widać dużo pracy władowałeś . Nie ufam pasywnemu chłodzeniu . Wole wentylatorek z radiatorem od procka :) zasilanie malutkie ale przy testach osobiście używałem trafa 2*21 V 40 W i moc była powalająca (warto dodać e kolumny mam dość dużej sprawnomości)

Mam poytanko czy ktoś próbował dać mocniejsze trafo niż 2*28V ?? bo na dniach bede miał 2*30V 300W i nie wiem czy ryzykować ;>
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    maziu
    Poziom 18  
    lampy nie dadzą Ci takiej mocy ;] jak ta kość ... i najczęściej są wykorzystywane w klasie A (najwyższa klasa ) a wątpie żeby kolega był Audiofilem :) i wystarczy TDA
    No i faktycznie przedwzmacniacz zasługuje na pochwałe , kolega nie poszedł na łatwizne i nie zaaplikował scalaka :P

Post był raportowany.
    Ozdobniki w tekście ? -->REGULAMIN pkt 11.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
  • Computer ControlsComputer Controls
    trailong
    Poziom 19  
    Ja mam trafo 2x24V... Po wyprostowaniu wychodzi ok 30-33 V... Pracuje to w mostku z glosnikiem 8 ohm czyli tak jakby 4 ohm na jedna kostke... I działa :) Jeszce nic mu się nie stało
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    Konstrukcja fajna.
    Fajnie że włożyles to wszystko do jednego pudelka, a nie kolumna oddzielnie i wzmacniacz też. Sam budowałem wzmacniacze na kosciach TDA7294, tyle ze w moim sklepie te scalaki kosztują 18 zl/sztuka i jestem z nich bardzo zadowolony.
    PZDR
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    Witam

bardzo ładna i staranna robota cos pieknego twój "pracodawca" musi byc zadowolony bez dwóch zdań

Pozdrawiam
    Dhaeraow
    Poziom 12  
    transpacyfic93 napisał:
    hmmm.. hybryda :D a nie lepiej byłoby dac całośc na lampach ?? :D

Miało być tanio, u mnie "tadek" po 9zł jest do tego garść elementów i gra. Do lampowej potrzebował bym transformatorów a ich nie mam i to było głównym powodem odejścia od budowy pełnej lampy.

dowodca_armii napisał:

Niestety dostęp do aparatu miałem już po ukończeniu prac, więc widoku od strony ścieżek nie ma i nie będzie (chyba że przyjdzie coś podłubać, ale nie liczył bym na to :) )
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Dhaeraow napisał:
    transpacyfic93 napisał:
    hmmm.. hybryda :D a nie lepiej byłoby dac całośc na lampach ?? :D

Miało być tanio, u mnie "tadek" po 9zł jest do tego garść elementów i gra. Do lampowej potrzebował bym transformatorów a ich nie mam i to było głównym powodem odejścia od budowy pełnej lampy.

dowodca_armii napisał:

Niestety dostęp do aparatu miałem już po ukończeniu prac, więc widoku od strony ścieżek nie ma i nie będzie (chyba że przyjdzie coś podłubać, ale nie liczył bym na to :) )

Sory jak pisze nie na temat :( Chodzi mi o to ze u mnie TDA kosztuje 18zl a ja chce budowc wzmacniacz 2.1 i do tego odfiltrowanie najmniej 2x 4700uF na kanal, przedwzmacniacz z regulacja barwy tonu, filtr dolnoprzepustowy i sterownik wentylatora ( te 3 ostatnie sa tanie :) )
    Cybus18
    Poziom 17  
    Witam. Bardzo fajna konstrukcja. Wykonanie pierwsza klasa. Bardzo schludna konstrukcja. Pozdrawiam i powodzanie przy dalszych konstrukcjach.
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    maziu napisał:
    lampy nie dadzą Ci takiej mocy ;] jak ta kość ... i najczęściej są wykorzystywane w klasie A (najwyższa klasa ) a wątpie żeby kolega był Audiofilem :) i wystarczy TDA
    No i faktycznie przedwzmacniacz zasługuje na pochwałe , kolega nie poszedł na łatwizne i nie zaaplikował scalaka :P

wybacz kolego, ale takich bredni dawno nie czytałem...
    synbmx
    Poziom 20  
    W klasie A (najwyższa klasa) czy autor tego postu miał na myśli klasę wzmacniacza czy punkt pracy lampy? a na lampach były produkowane heady o mocach nawet 400W......
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Bardzo ładny projekt. :) A masz może gdzieś projekty płytek drukowanych i schemat końcówki mocy na scalaku? ;)
    Szymon Chochlik
    Poziom 10  
    Bardzo fajna sprawa. Paktycznie i estetycznie. Jakie potki zastosowałeś?
    Dhaeraow
    Poziom 12  
    Szymon Chochlik napisał:
    Bardzo fajna sprawa. Paktycznie i estetycznie. Jakie potki zastosowałeś?

W jakim sensie? Wartości czy producent? Jeżeli chodzi o wartości to patrz schemat przedwzmacniacza, producent to zwykłe TELPOD'y.

Atlantis86 napisał:
    Bardzo ładny projekt. Smile A masz może gdzieś projekty płytek drukowanych i schemat końcówki mocy na scalaku? Wink

Schemat i płytka to kit AVT 2153, poszukaj w necie to znajdziesz. Wywaliłem tylko układy opóźnionego załączania no i poznieniałem te elementy które opisałem wyżej. Wzory płytek do reszty bebechów posiadam w formacie PCB (lub jak kto woli DDB) ogólnie protel. Jak chcesz to pisz na pw.
    DjMixCuma
    Poziom 11  
    No fajny , podoba mi sie za wykonanie masz 6 za zdjęcia 5 ;p
    Pozdrawiam DjMxi
    Dhaeraow
    Poziom 12  
    No cóż nie jestem fotografem, a i aparat odmawiał posłuszeństwa :)
    wojto15-05
    Poziom 18  
    bardzo ładna konstrukcja ciekawe jak z odsłuchem jak tak samo jak z ogólem to konstrukcja na 6 ale teraz daje 5 :D:D:D
    Dhaeraow
    Poziom 12  
    Jak coś nagram to postaram się wrzucić, aloe raczej nie nastąpi to szybko.