Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jedno zadanie z podstaw techniki cyfrowej

11 Lut 2007 15:11 1362 6
  • Poziom 9  
    Bede bardzo wdzieczny jak ktos mi zrobie to jedno zadanie, mam nadzieje ze sie kazdy doczyta z obrazka, tresc zadania jest tutaj:
    jedno zadanie z podstaw techniki cyfrowej

bo ja nie potrafie a jest mi ono potrzebne...
  • Poziom 13  
    Wg mnie to jest tablica przejść automatu. Możesz sobie narysować graf przejść i potem przeprowadzić normalną syntezę. X1, X2 to wejścia, Z1,Z2 to wyjścia To wskazówki na początek bo nie wiem czego nie umiesz, najlepiej napisz z czym dokładnie masz problem ;)
  • Poziom 9  
    jesli bys mogl mi zrobic to zadanko cale.... to chyba nie ma duzo pisania, ja z tego przedmiotu mam tylko wyklady i jeszcze nie uwazalem....:/ nawet nie wiem o co w nim chodzi....
  • Poziom 13  
    1. Z chęcią pomogę, ale nie zrobię całego za Ciebie - też nie lubię zadań domowych ;)

2. Czy ta tablica jest dobrze przepisana i czy jest cała? Bo są tam np przejścia do stanu 5 i 6 a tych stanów w tabeli nie widzę.. i co oznaczają puste miejsca? Don't care'y czy co ?

3. Wiesz wogóle jak się dokonuje syntezy powiedzmy w oparciu o graf?

4. ( sory że się czepiam ) przeRZutnik ;) ( i co jest w treści zadania po tym słowie ? )
  • Poziom 9  
    ja to zadanie mialem na egzaminie...ktos ode mnie z grupy tak je przepisal :/ kurcze sam nie wiem co mialo byc w miejscu "?" :( i szczerze Ci powiem, ja nic z tego zadania nie kapuje, nikt ode mnie z grupy go nie umial zrobic...
  • Poziom 13  
    Więc powiem Ci jak należy się do tego zabrać a Ty najlepiej znajdź jakieś podobne zadanie o pełnej treści i przećwicz.

Mając taką tablicę najwygodniej jest( dla mnie, dla innych nie musi bo można to odczytać wprost z tablicy ) narysować graf przejść. Czyli rysujesz wszystkie stany, łączysz je strzałkami i opisujesz odpowiednie strzałki impulsem wejściowym pod wplywem którego automat przechodzi ze stanu do stanu oraz wartość wyjścia. Następnie opisujesz stany za pomocą liczb w postaci binarnej przy użyciu najmniejszej możliwej ilości bitów. Teraz rysujesz tabelę: a, x1, x2 , A, z1, z2, gdzie
    a - stan poprzedni ( oczywiście jak stan jest opisany za pomocą więcej niż jednego bitu musisz tu mieć więcej zmiennych np 3 dla trzech bitów)
    A - stan następny ( analogicznie jak w nawiasie powyżej )
    x1, x2 - podany sygnał wejściowy
    z1, z2 - sygnał pojawiający się na wyjściu.

Wypisujesz wszystkie mozliwe kombinacje dla a,x1,x2 i uzupełniasz wg grafu kolumny A, z1,z2.

Następnie dla każdego stanu poprzedniego robisz kolumnę dla odpowiedniego przerzutnik ( mam nadzieję, że tabela ekscytacji przerzutników nie jest Ci obca ) i uzupełniasz ją. Potem dokonujesz zwykłej minimalizacji za pomocą np tabeli Karnougha dla odpowiednich przerzutników i rusyjesz. Koniec :)

To tak oględnie, na pewno łatwiej to zrozumieć na konkretnym przykładzie :)