Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobry schemat do sterowania IRF540

11 Lut 2007 17:11 2276 4
  • Poziom 12  
    Witam potrzebuje jakiś dobry schemat do sterowania irf540 do schematu z
    www.mylab.pwii.pl.
    J czy moge zamiast trafa z telewizora zastosowac cewke zapłonową ,i jak lub czym zabezpieczyc irf-a przed szpilkami???

Prosze o konkretne sprawdzone schematy i nie tylko..

Dzięki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Cewka zapłonowa jest o wiele lepszym rozwiązaniem niz trafo z TV. Mniejszy prąd, minimalne straty mocy w kluczu. Poprawki jakie trzeba wprowadzić do dobrze znanego sterownika trafa tv to obniżenie częstotliwości. Cewka zaplonowa to max. pareset Hz. Mosfeta w tym przypadku możesz sterować bezpośrednio z NE555 przez rezystor o małej wartości. Innym, też dobrym rozwiązaniem jest zamiast mosfeta darlington złożony z tanzystorów z odchylania poziomego lub zasilaczy impulsowych. Koniecznie darlington, za względu na małe wzmocnienie prądowe pojedyńczego tranzystora. Przy zasilanie NE555 z zasilacza 9V i darlingtonie z 2*BU508 rezestor między bazą a wyjściem 3 NE555 miał wartość 120omów. W zalezności od tego co pracuje w roli klucza można zastosować inne zabezpieczenia. W przypadku mosfeta niestety będzie to musiała być mocna dioda Zenera, lub szeregowo połączone diody Zenera o napięciu wypadkowym mniejszym lub równym Vds. W przypadku tranzystorów z odchylania poziomego można poszaleć ponieważ w ich przypadku Vce wynosi 700V a nawet więcej i wystarczy jakaś szybka tania dioda typu BY255, oczywiście także może być dioda Zenera. Tylko po co, szpilki z cewki zapłonowej raczej nie przekraczją 400V. Można też wstawić kondensator o dobranej pojemności co ma wpływ na sprawnośc układu. Ważne żeby był to kondensator przystosowany do pracy impulsowej. Niżej link do sprawdzonej, prymitywnie prostej, mojej konstrukcji. Sterowanie jest mało znaczące, ale obwód zabezpieczający działa bez zarzutu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=636678&highlight=
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    DZęki wielkie za odpowiedz...

J jeszcze jedno zbudowałem już układ z mylab.pwii.pl a nie chce mi się robic nowego wg.twojego schematu i jak obniżyc częstotliwości w powyższym ukł.

Do Fysiek może w wolnych chwilach zrobie wg.twojego schematu ale narazie skoro mam już tego gotowego (prawie jeszcze potencjometrów brak) to pokąbinuje z tym..

Z góry dzięki.....
  • Poziom 24  
    To co Ci podałem ma jedną wadę - jest głośne a to z powodu przekaźnika. Nie dawaj R15...najlepsze sa małe przekaźniki. Nie wiem czy widziałeś, ale w tym moim układzie na żarówke jest nałożony koszyk z metalowych drucików, bo bez niego jest qpa nie lampa plazmowa :)
  • Poziom 12  
    DZięki za odpowiedzi..