Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop sterowany przez discolitez!

batorystefan 11 Feb 2007 17:48 9850 35
  • Stroboskop sterowany przez discolitez!
    Mam okazje zaprezentowac efekt mojej pracy, stroboskop sterowany przez port LPT, za pomoca wtyczki do winampa-discolitez.
    Układ został stworzony przez Woytu89!
    Zapewne zaraz poleca słowa krytyki, ale to moja pierwsza konstrukcja, moze i nie w pelni samodzielna, ale po to chyba jest nasz kochana elektroda, aby czerpac pomysły i uczyć sie nietylko na własnych błedach!
    Schemat

Płytka(moja zostałą wykonana z płytki uniwersalnej)

Noi zdjecia po zakończeniu pracy:

Jedyny odłączany przewód, to podłączenie do portu lpt, reszta została zamontowana na stałe ze względów bezpieczeństwa!

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    batorystefan
    Level 14  
    batorystefan wrote 147 posts with rating 0, helped 2 times. Live in city Łdz. Been with us since 2004 year.
  • HelukabelHelukabel
    c++
    Level 22  
    Witam,
    obudowa uniwersalna, plytka tez, jedyne czym mozesz sie pochwalic to zamontowanie kilku gniazd i elementow.
    McLucjan_997
    Level 11  
    jaki koszt całego kompletu ??
    drakon3
    Level 14  
    No właśnie, ile cię to kosztowało? Nie ma przebicia na przewodzie, który idzie do palnika?
    daduszeryf
    Level 28  
    Myślę że trzeba by włączyć w szereg z zasilaniem rezystor około 300R
    mleczarz
    Level 15  
    Jeśli ktoś ma Jabla złożonego może bez większych trudności przystosować go do sterowania z LPT. Wystarczy za drugim diakiem włączyć w szereg optotriaka i to wszystko. Można dorobić jeszcze przełącznik który zwiera optotriaka i mamy wtedy sterowanie albo przez wyzwalanie zewnętrzne albo wewnętrzne. Po co ten rezystor??
    Hansol2_pl
    Level 20  
    Troche krzywo powierciles otwory w obudowie, mogles sie bardziej postarac. Gdzie kupowales transformatorek do strobola, ile zaplaciles?
    mr.box
    Level 15  
    Jak dla mnie to nawet spoko konstrukcja..Na małe dyskoteki starczy...
    Nie grzeją ci się jakieś elementy w strodoskopie (kondensatory czy rezystory) ? ?

+4/6
  • HelukabelHelukabel
    batorystefan
    Level 14  
    całość mnie wyniosła bodajrze 72zł, nic sie nie grzeje no moze oprocz kondensatora c3 który po pół godziny pracy byle leciutko letni...

Może i to dla was nic specjalnego, przecierz takich projektow po elce wala sie pełno, no ale przecierz każdy od czegoś musi zacząć wy pewnie zaczynaliście od budowy telewizora plazmowego od podstaw ja niestety aż taki zdolny nie jestem...
    Wszystkie elemanty mozna dostac w średnio zaopatrzonym elektronicznym, trafo imuplsowe to koszt kolo4 zł a palnika bodajrze kolo11.
    daduszeryf
    Level 28  
    Rezystor jest potrzebny żeby kondensatory nie dostawały dużego udaru prądowego bo szlak je trafi
    tmg83
    Level 13  
    batorystefan wrote:
    nic sie nie grzeje no moze oprocz kondensatora c3 który po pół godziny pracy byle leciutko letni...

Skoro nic sie nie grzeje, to troche sie pospieszylesz z tymi dziurami na obudowie. Nie sa potrzebne, a wygladaja koszmarnie. Moze daloby sie jeszcze zamienic gorna i dolna czesc obudowy, zeby dziury zaslonic?
    mlody91
    Level 20  
    Ale kto podczas dyskoteki zwraca uwagę na dziury od chłodzenia? ;] Ale jeśli chodzi on nas (elektroników i konstruktorów), naszym zadaniem jest skomentowanie wykonania jakiegoś urządzenia. Fakt otwory nie wyglądają najładniej, ale ogólnie może być.
    zydek89
    Level 12  
    jak dla mnie wszystko wporządku
    przeciez kazdy kto robi konstrukcje a nie tylko komentuje
    wie ze obudowa to najgorsza sprawa i zalezy od finansów
    batorystefan
    Level 14  
    Co do otworow w obudowie, sa w razie gdyby po dłuższej pracy coś zaczeło sie grzać! Zapewne do takiej sytuacji nie dojdzie ale kto wie?

Za jakiś czas powinienem złożyć sobie do tego drugi kanał a wtedy obudowa zostanie wymieniona na cos wiekszego własnej produkcji:]

Pozdrawiam i dziekuje za uwagi
    zydek89
    Level 12  
    na jakich palnikch to jest zrobione?
    batorystefan
    Level 14  
    Niemiecki zamienniki IFK120, nazwy nie podam bo nie pamietam... w sklepie nie mieli nic innego, ten w przeciwienstwie do ifk 120 niema biegunowosci;]

A co wy byscie zmienili w tym projekcie? moze jakis upgrade, albo jakies inne rozwiazanie(np. dodatkowa regulacja czestotliwoscia błysków, jeżeli sygnał z LPT jest stały)?? może cos zmienie, licze na was:D
    zydek89
    Level 12  
    heh po co zmieniac czestotliwośc
    skoro mozesz ją zmieniać w kompie
    wogole przesle programik do stroboskopu na ltp bo na diskoletz jest gorzej regulowac i wogole

tym programikiem w prosty sposób możesz regulowac czestotliwość
    mysle ze ci sie spodoba
    batorystefan
    Level 14  
    zydek89 wrote:
    tym programikiem w prosty sposób możesz regulowac czestotliwość

No tak, ściagnołem, odpalilem i prosze nie jest źle z tym ze stroboskop sterowany takim programem, ma działanie identyczne do stroboskopu bez sterowania, bardziej by mi chodzilo o to by reagowal na dźwięk, albo zeby mozna bylo ustawic jakąs kombinacje...
    Grzesiek05
    Level 15  
    Jak na pierwsza konstrukcje to całkiem nieźle tylko te otwory wentylacyjne mogły być prosto wywiercone moja ocena to +4/6
    nikus666
    Level 12  
    Ja nie będę cię oceniał jak by ci się kiedy nudziło a palnik w strobie za często się wypalał to proponuję ci złożyć sobie strobola na ledach ja mam coś takiego i powiem ci że jak dotąd nie narzekam bo zamiast ledów dałem fluxy i świecą jak palnik a zamiast potęcjometru wmontowałem fotodiodę (chyba tak to się nazywało) jak zaświecę w nią laserem (takim z bazarku) to stroboskop zaczyna błyskać szybciej wiec dodałem do laserka potęciometr i steruję strobę na odległość nie mam przy tym zabawy z kablami a jak chciał byś mieć coś takiego sterowane dźwiękiem to poprostu trzeba dać mikrofon i przedwzmacniacz pozdro. :D
    woytu89
    Level 17  
    witam. pozwolilem sobie dodac do prezentacji kolegi batorystefan tego samego strobka w moim wykonaniu:)
    wittek99
    Level 11  
    daj zdjecia w lepszej jakosci...
    Hansol2_pl
    Level 20  
    Gdzie moge dostac transformator stroboskopowy?? W jakich cenach on jest?
    pawel_elo
    Level 13  
    Bardzo fajna konstrukcja. Niedługo zrobię sobie coś podobnego. Pozdro
    droid
    Level 12  
    Jaki to ma byc transformatorek i diak? Poprosto jakie zasotsowac.
    droid
    Level 12  
    Czy palnik IFK120 moze roztopic cyne?
    droid
    Level 12  
    Zauwazylem blad! Na shemacie jest jeden diak a na ukladzie sciezek sa dwa diaki gdzie jest blad?