Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Curtis 21M1VT - skacze obraz

ArthurCC 11 Feb 2007 20:38 1900 8
    ArthurCC
    Level 23  
    Jest dziwny problem z telewizorkiem jw. A mianowicie skacze obraz podobnie jak w przypadku źle wyregulowanej synchronizacji pionowej. Bez sygnału widać jakby trzy nałożone na siebie obrazy (napis no signal), które jakby obracają sie w kólko względem osi poziomej. Przy sygnale po prostu skacze/drga. Wszystkie kondensatorki w odchylaniu pionowym i zasilaniu posprawdzałem. Napięcia zasilania i co ważniejsze na MC44002 też. Nie podmieniałem scalaka - musiałbym kupić. Telewizor po ok. 2h pracy sam podejmuje prawidłową pracę. Spotkał się ktoś z takim uszkodzeniem?
    ALUŚ
    Level 36  
    Witam .

Opisz jak posprawdzałeś ?

Uważam , że elektrolity w aplikacji pionu trzeba wymienić .
    ArthurCC
    Level 23  
    Posprawdzałem miernikiem pojemności, a i nie wierzyłem mu do końca - to podmieniałem. W zasadzie patrząc na schemat nie widze powrotu z odchylania na MC44002, więc przyczyna nie leży chyba w driverze, tylko gdzieś wcześniej.
    Remeknapr
    Level 33  
    Przyczyna może niestety leżeć w driverze. Impuls V jest w MC44002 składany z impulsów H. Jeśli synchro poziome jest w porządku to należałoby posprawdzać elementy, przede wszystkim kondensatory w aplikacji MC44002. Rzuć może okiem tu: http://www.ep.com.pl/?strona=archiwum.php&r=1996&m=3

Remeknapr
    ArthurCC
    Level 23  
    Według schematu blokowego przyczyną tego zachowania mógłby być kondensator 82nF podpięty do n6 MC44002. Jednak jest on sprawny.
    Remeknapr
    Level 33  
    W tym przypadku "ramp" oznacza chyba piłokształtny przebieg (różnie jest to tłumaczone), więc chodzi raczej o kształt przebiegu (liniowość). Przyjrzałem się dokładniej temu scalakowi i zdaje się, że jest w nim typowy separator synchronizacji pionowej. W takim przypadku faktycznie przyczyny należało by szukać wcześniej. Może np. w p.cz. występować przesterowanie. Wcześniej pisałem o całkowaniu impulsu, ale to chyba nie tędy droga. Jak masz oscyloskop, to obejrzyj sygnał video wchodzący na scalak pod kątem poziomu impulsów synchronizacji. Obejrzyj też SSC.

Remeknapr
    ArthurCC
    Level 23  
    Sygnał wideo wygląda na ok. SSC też dobry. Wygląda na to, że chyba MC44002 będzie do wymiany.
    pjp
    Level 13  
    wymień wszystkie kondensatory elektrolityczne w okolicy MC 4402
    miałem podobny przypadek uszkodzony był 1mf nie mam przed sobą schematu ,proponuje wymienić wszystkie
    pjp
    ArthurCC
    Level 23  
    Uszkodzenie namierzone :) Trudność polegała na tym, że uszkodzenie objawiało sie później w sposób przypadkowy i krótkotrwały. Głupia sprawa, bo uszkodzony okazał się kondensator elektrolityczny 1µF w zasilaczu. Na pomiar miernikiem okazywał się sprawny i napięcia z zasilacza były w normie. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się sygnałowi wizyjnemu zaobserwowałem stosunkowo niewielkie fale nakładające się na sygnał w momencie występowania impulsu synch. pionowej. Dalsze pomiary oscyloskopem (na zakresie AC-na DC nie było ich prawie widać) wykazały podobne wahania napięcia w gałęzi zasilania 12V. Po drodze wyeliminowałem stabilizator 12V jako przyczynę i sprawdziłem przebieg na transformatorze przetwornicy przed diodą. Były krótkie okresowe zaniki. Profilaktycznie wymieniłem więc kondensatory po stronie pierwotnej (po kolei) i dopiero po wymianie 1µF/50V usterka ustała. Dobrze, że nie brałem się za wymianę MC44002. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i chęć pomocy.