Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Curtis 21M1VT - skacze obraz

ArthurCC 11 Feb 2007 20:38 1900 8
 • #1
  ArthurCC
  Level 23  
  Jest dziwny problem z telewizorkiem jw. A mianowicie skacze obraz podobnie jak w przypadku źle wyregulowanej synchronizacji pionowej. Bez sygnału widać jakby trzy nałożone na siebie obrazy (napis no signal), które jakby obracają sie w kólko względem osi poziomej. Przy sygnale po prostu skacze/drga. Wszystkie kondensatorki w odchylaniu pionowym i zasilaniu posprawdzałem. Napięcia zasilania i co ważniejsze na MC44002 też. Nie podmieniałem scalaka - musiałbym kupić. Telewizor po ok. 2h pracy sam podejmuje prawidłową pracę. Spotkał się ktoś z takim uszkodzeniem?
 • #2
  ALUŚ
  Level 36  
  Witam .

  Opisz jak posprawdzałeś ?

  Uważam , że elektrolity w aplikacji pionu trzeba wymienić .
 • #3
  ArthurCC
  Level 23  
  Posprawdzałem miernikiem pojemności, a i nie wierzyłem mu do końca - to podmieniałem. W zasadzie patrząc na schemat nie widze powrotu z odchylania na MC44002, więc przyczyna nie leży chyba w driverze, tylko gdzieś wcześniej.
 • #4
  Remeknapr
  Level 33  
  Przyczyna może niestety leżeć w driverze. Impuls V jest w MC44002 składany z impulsów H. Jeśli synchro poziome jest w porządku to należałoby posprawdzać elementy, przede wszystkim kondensatory w aplikacji MC44002. Rzuć może okiem tu: http://www.ep.com.pl/?strona=archiwum.php&r=1996&m=3

  Remeknapr
 • #5
  ArthurCC
  Level 23  
  Według schematu blokowego przyczyną tego zachowania mógłby być kondensator 82nF podpięty do n6 MC44002. Jednak jest on sprawny.
 • #6
  Remeknapr
  Level 33  
  W tym przypadku "ramp" oznacza chyba piłokształtny przebieg (różnie jest to tłumaczone), więc chodzi raczej o kształt przebiegu (liniowość). Przyjrzałem się dokładniej temu scalakowi i zdaje się, że jest w nim typowy separator synchronizacji pionowej. W takim przypadku faktycznie przyczyny należało by szukać wcześniej. Może np. w p.cz. występować przesterowanie. Wcześniej pisałem o całkowaniu impulsu, ale to chyba nie tędy droga. Jak masz oscyloskop, to obejrzyj sygnał video wchodzący na scalak pod kątem poziomu impulsów synchronizacji. Obejrzyj też SSC.


  Remeknapr
 • #7
  ArthurCC
  Level 23  
  Sygnał wideo wygląda na ok. SSC też dobry. Wygląda na to, że chyba MC44002 będzie do wymiany.
 • #8
  pjp
  Level 13  
  wymień wszystkie kondensatory elektrolityczne w okolicy MC 4402
  miałem podobny przypadek uszkodzony był 1mf nie mam przed sobą schematu ,proponuje wymienić wszystkie
  pjp
 • #9
  ArthurCC
  Level 23  
  Uszkodzenie namierzone :) Trudność polegała na tym, że uszkodzenie objawiało sie później w sposób przypadkowy i krótkotrwały. Głupia sprawa, bo uszkodzony okazał się kondensator elektrolityczny 1µF w zasilaczu. Na pomiar miernikiem okazywał się sprawny i napięcia z zasilacza były w normie. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się sygnałowi wizyjnemu zaobserwowałem stosunkowo niewielkie fale nakładające się na sygnał w momencie występowania impulsu synch. pionowej. Dalsze pomiary oscyloskopem (na zakresie AC-na DC nie było ich prawie widać) wykazały podobne wahania napięcia w gałęzi zasilania 12V. Po drodze wyeliminowałem stabilizator 12V jako przyczynę i sprawdziłem przebieg na transformatorze przetwornicy przed diodą. Były krótkie okresowe zaniki. Profilaktycznie wymieniłem więc kondensatory po stronie pierwotnej (po kolei) i dopiero po wymianie 1µF/50V usterka ustała. Dobrze, że nie brałem się za wymianę MC44002. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i chęć pomocy.