Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt sieci na FDDI ok. 100 komputerów

AnnaKow1986 11 Feb 2007 23:41 3432 6
    AnnaKow1986
    Level 2  
    Witam!

Z sieciami komputerowymi nie mam nic wspólnego, ale obiecałam pomóc koleżance w rozwiązaniu zadania na zaliczenie przedmiotu, a jako że nie mam znajomych do których mógłabym się z tym zwórcić i zachęcona poziomem postów postanowiłam zapytać Państwa na tym forum.

Projekt - czysto teoretyczny i raczej prosty - zaprojektowanie sieci komputerowej w budynku, którego nakreślony plan załączyłam. Są to 3 pokoje (A,B,C) w każdym po kilka podpomieszczeń (A1,A2,...). Komputery ulokowane już w pomieszczeniach zaznaczyłam na niebiesko. Plan sieci ma przewidywać ewentualne dołączenie dodatkowych komputerów w przyszłości (są oznaczone
    na fioletowo).

Odnośnie przepustowości można założyć, że budynek ten jest jakimś instytutem na uczelni technicznej. W pokoju A potrzebna jest duża przepustowość - są tu jakieś 'laboratoria' i potrzebna szybka sieć, w pokoju B średnia przepustowość - taka dla "zwykłych studentów", w pokoju C - powiedzmy że w C3 i C6 średnia, a w pozostałych Cx najmniejsza - byleby działał Internet.
    Pokój A: hostów 20, max.~40
    Pokój B: hostów 30, max.~50
    Pokój C: hostów 25, max.~25

Wiem, że komputery podłączam skrętkami do gniazdek w ścianach (po dwa gniazdka na "zielony" komputer, żeby ewentualnie w przyszłości można było podłączyć kolejny), stąd kable idą po ścianie do switcha i ... no właśnie co dalej? Wiem, że połączenie pomieszczeń ma być oparte na FDDI, bo jest bezpieczny i bardzo szybki. Natomiast nie wiem:

1. Czy takie rozwiązanie (taka ilość switchy) jest odpowiednia?
    2. Jak podłączyć switche z każdego pokoju do światłowodu pierścienia FDDI?
    3. Jak połączyć WiFi z FDDI?
    4. Jakie topologie sieciowe zastosować w którym podpomieszczeniu? Token Ring, czy Ethrnet?
    5. Jakie inne urządzenia niezbedne do działania sieci zastosować, jakiego rodzaju kable?
    6. Gdzie postawić serwer wydruków, serwer plików, aplikacji, poczty i jak je podłączyć?

Podkreślam, że jest to zadanie czysto teoretyczne; pieniądze i faktyczna wydajność nie grają bardzo dużej roli.
    Przede wszystkim chodzi o odpowiednie połączenie logiczne i fizyczne komputerów/switchy.
    Chodzi o to, żeby to miało, jak to się mówi "ręce i nogi" i przynajmniej przypominało realną sieć komputerową.

Za wszelkie podpowiedzi i sugestie zmian będziemy bardzo wdzięczne. Pozdrawiam!
  • Helpful post
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    AnnaKow1986 wrote:
    W
    1. Czy takie rozwiązanie (taka ilość switchy) jest odpowiednia?

Jest to odpowiednie rozmieszczenie.

Quote:

2. Jak podłączyć switche z każdego pokoju do światłowodu pierścienia FDDI?

Za pomocą odpowiedniego switch'a lub routera.

Quote:

3. Jak połączyć WiFi z FDDI?

AP do switch'a tak samo jak komputery.

Quote:

4. Jakie topologie sieciowe zastosować w którym podpomieszczeniu? Token Ring, czy Ethrnet?

Ethernet, zamiast FDDI proponowałbym zastosować Gigabit Ethernet lub 10Gb/s.
    Chyba, że wymogiem projektu jest FDDI.

Quote:

5. Jakie inne urządzenia niezbedne do działania sieci zastosować, jakiego rodzaju kable?

UTP kat 5 lub 6, dla FDDI światłowód.

Quote:

6. Gdzie postawić serwer wydruków, serwer plików, aplikacji, poczty i jak je podłączyć?

Najlepiej w serwerowni w szafie 19".
    Np. w budynku B gdzie jest napis FDDI.
  • Helpful post
    gothye
    Level 33  
    1. Każdy budynek osobny switch dodatkowo szkielet opraty o swith max 8 prortów
    2.konwerter swiatło / ethernet
    3.AP ,cos leprzego platforma MT
    4.ethernet
    5.przewód CAT 5 bedzie własciwyum wyborem ,przydadzą sie listwy zasilacjące dla switch dla zmniejszenia awaryjności sieci ,oraz NetProtektor dla zabezpieczenia prorów ,niekoniecznie wszystkich ale łaczących same Switche
    6.W serwerowni ,jak podłączyć ?? kablem !! :) a tak powanie ,to zalezy ile jest do dyspozycji adresów zewnętrznych ,jak kilka warto to wykozystać ,jesli jeden to tylko SNAT i przekierowanie portów
  • Helpful post
    mbo
    gothye wrote:
    1. Każdy budynek osobny switch dodatkowo szkielet opraty o swith max 8 prortów
    2.konwerter swiatło / ethernet
    3.AP ,cos leprzego platforma MT

W takich projektach używa się sprzętu dedykowanego - 19", raczej zarządzalny itp.

Quote:

5.przewód CAT 5 bedzie własciwyum wyborem ,przydadzą sie listwy zasilacjące dla switch dla zmniejszenia awaryjności sieci ,oraz NetProtektor dla zabezpieczenia prorów ,niekoniecznie wszystkich ale łaczących same Switche

Proponujesz netprotector dla światłowodu ?
    Jaki ma to mieć sens ?
    AnnaKow1986
    Level 2  
    Serdecznie dziękuję Wam za odpowiedzi!
    Wymogiem projektu oczywiście nie jest FDDI, więc "zastosuję" zgodnie z sugestią 10GbEthernet. Mam jeszcze kilka wątpliwości...
    1. Jak połączyć switche z podpomieszczeń w każdym pokoju, ze światłowodem 10Gb Ethernetu? Jakimiś innymi switchami?
    2. Do czego podłączyć światłowody 10GbEthernetu schodzące się w serwerowni pokoju B? Do jakiegoś switcha? Do szafy 19"?

Załączam pytanie w wersji 'rozrysowanej'...
    Dzięki za pomoc.
  • Helpful post
    mbo
    AnnaKow1986 wrote:
    więc "zastosuję" zgodnie z sugestią 10GbEthernet.

W praktyce 1 Gb/s byłby pewnie wystarczający, ale to tylko projekt, więc można poszaleć ...
    W tym przypadku wystarczą światłowody wielomodowe - osprzęt jest dużo tańszy.
    Do zmiany w praktyce wystarczy wymienić moduł GBIC/SPF.

Quote:
    1. Jak połączyć switche z podpomieszczeń w każdym pokoju, ze światłowodem 10Gb Ethernetu? Jakimiś innymi switchami?

Potrzebny będzie switch z portem światłowodowym, albo co w praktyce częściej spotykane slotem GBIC lub SPF np. CISCO z serii 2900 lub 3700.

Quote:

2. Do czego podłączyć światłowody 10GbEthernetu schodzące się w serwerowni pokoju B? Do jakiegoś switcha? Do szafy 19"?

Do switch'a tutaj proponuję 3750.

W pomieszczeniach A i B proponuję zamiast 3 małych switchy 1 większy lub kilka spiętych w stos w zależności od liczby potrzebnych gniazd.
    big.jump
    Level 11  
    mam pytanie.mam wykonac podobny projekt ale zamiast kabli chce zastosowac wifke.i mam w pomieszczeniu jakies 40 kompow.i tu sie rodzi moj bol,bo nie wiem ile kompow moge wsadzic w zasieg jednego przecietnego access pointa zeby siec hulala stabilnie i szybko.