Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR Sharp VC-A55B problem z identyfikacją LP

psooya 12 Lut 2007 14:55 1516 6
 • #1 12 Lut 2007 14:55
  psooya
  Poziom 36  

  Witam
  Mam dwa takie same widea jak w temacie i w obu ten sam problem mianowicie wideo pięknie nagrywa i odtwarza w SP natomiast przy próbie odtworzenia kasety nagranej w LP przeskakuje na zmianę z SP na LP i tak cały czas. Po odpięciu od głowicy audio synchro złącza w płycie przy układzie IC801 wideo identyfikuje pięknie LP ale następuje bark synchronizacji co wygląda na objawy prawidłowe. Napięcia zmierzyłem z zasilacza i są OK brak tętnień (pomiary oscylem). Co powoduje taka usterkę czyżby uszkodzony IC801?? Właśnie dorwałem schemat i będę się zagłębiał dalej ale proszę o wskazówki i sugestie.
  Pozdrawiam

  Dodano po 31 [minuty]:

  Jak włączam na podglądzie przewijania czy do przodu czy do tyłu to identyfikuje prawidłowo Lp. Przeglądnąłem płytę zimne luty usunąłem ale to raczej nie zimny lut.

  Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

  Witam ponownie kilka pomiarów dokonałem i zauważyłem żę na wyprowadzeniu procesora IC801 n.29 w czasie odtwarzania LP zmienia się stan z 0 na 1 i tak w rytm zmian napisu na VFD moje pytanie brzmi czy to nie jest wina zużycia głowicy control (audio synchro??) Można jakoś dokonać pomiaru oscylem amplitudy z głowicy i na jej podstawie stwierdzić czy to aby na pewno ona??

  0 6
 • #2 12 Lut 2007 16:40
  oldboy
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Zmiany na p.29 (H/L) są tylko konsekwencją identyfikacji impulsów CTL. W trybie LP taśma jest transportowana z dwukrotnie mniejszą szybkością, stąd amplituda impulsów CTL jest odpowiednio mniejsza. W przypadku zabrudzenia głowicy CTL lub jej naturalnego zużycia poziom impulsów na wejściu do procesora może być niedostateczny i blok identyfikacji może sobie z tym nie radzić.

  0
 • #3 14 Lut 2007 08:26
  psooya
  Poziom 36  

  Witam
  Dziękuje za pomoc faktycznie jest to wina tej głowicy dałem w trochę lepszym stanie i od razu lepiej. Mam pytanie jeszcze ponieważ wymieniam tą głowicę pierwszy raz jak w warunkach amatorskich dobrze ją ustawić. ustawiałem tak żeby tor taśmy leżał po środku głowicy i do regulowałem na maksimum wysokich (audio) ale jest jeszcze regulacja przesuwająca w poziomie głowicę a ktoś poprzednio bawiący sie tym VCRem wszystko rozregulował. Udało mi się to ustawić i działa nawet dobrze ale wydaje mi sie że mogłoby być lepiej dlatego pytam.
  Dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #4 14 Lut 2007 09:56
  oldboy
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Dolna krawędź taśmy powinna być ok.0,1-0,2mm ponad dolną krawędzią głowicy CTL. Wtedy impulsy CTL mają największą amplitudę.

  0
 • #5 14 Lut 2007 11:07
  psooya
  Poziom 36  

  super dzięki wielkie za pomoc bedę się pastwił nad tym jeśli bedzie trzeba jak na razie działa. :-)
  Pozdrawiam

  0
 • #6 14 Lut 2007 11:18
  maryann
  Poziom 37  

  Te głowice (A/C) psują się niezmiernie rzadko(a Ty masz dwa przypadki!) więc poza ustawieniami jej położenia względem taśmy sprawdź zasilacz. Przedostające się do napięć wyjściowych tętnienia sieci mogą zakłócać a tym samym mylić pracę identyfikatora SP/LP(choć akurat wtedy sprzęt chętniej zwalnia do prędkości ok. LP).
  Ostatecznie do testów zwykle używam uszkodzoną taśmę(wzdłużne zagięcie przy dolnej krawędzi)- jeśli na takiej chodzi, to będzie chodzić.

  0
 • #7 15 Lut 2007 17:18
  psooya
  Poziom 36  

  Napisałem wyżej, ze zasilacz sprawdziłem oscyloskopem.
  Jeden przypadek to wina źle ustawionej głowicy a drugi to przycięta głowica control - aż widać. Wymiana załatwia sprawę.

  0