Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden Washington - małe modyfikacje

mkos1 12 Lut 2007 14:50 2159 12
  • #1 12 Lut 2007 14:50
    mkos1
    Poziom 29  

Witam !
    Mam radyjko jak w temacie. Jest to praktycznie identyczne radio jak Realistic TRC-490, Stalker IX czy tez Cobra 142GTL (chyba).
    Chciałem zrobić małą modyfikacje dostrajania CLARIFIEL aby było osobne dla RX jak i TX. W sumie nie jest to skomplikowane aby ten potencjometr był podwójny i wyprowadzić na zewnątrz VR3.
    Ale dalej zaczynają mi się małe "schody" :(
    W jaki sposób mógłbym zmienić a dokładniej poszerzyć zakres przestrajania ?
    Jest to zrealizowane na waricapie D37 ale zakres to max ok. 2 do 3 kHz.
    Chciałbym aby mieć możliwość przestrajania przynajmniej ok 5 kHz.
    Próbowałem zamiast tej diody użyć w to miejsce BB113 ale też bez większych rezultatów.
    Co możnaby jeszcze spróbować zrobić ?

Druga kwestia:
    Chciałem je rozbudować o dodatkowe kanały (proste podciągniecie na syntezie pinu 10 do Vcc) ale ... VCO (na UHIC007) nie chce mi się przestrajać wówczas w pełnym zakresie.
    Czy jest jakiś sprawdzony sposób na poszerzenie zakresu jego pracy ?

Ufff - może na razie wystarczy.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wypowiedzi.
    Marek

P.S. ...schematu nie zamieszczam, gdyż jest on dostępny tutaj.

0 12
  • #3 12 Lut 2007 15:13
    mkos1
    Poziom 29  

Dzięki Arek - znam te strony ale ostatnia niestety nie sprawdzi się w moim przypadku z powodu innej syntezy.

Pozdrawiam !

0
  • #4 12 Lut 2007 15:25
    tatronic
    Poziom 24  

A jaka synteza siedzi u ciebie?

0
  • #5 12 Lut 2007 18:21
    sq6ade
    Poziom 40  

Ten UHIC wygląda na hybrydkę. Spróbuj dołączyć dodatkowy warikap do obwodu L który wisi od UHICa do masy.
    Scalak syntezy wymienił bym na MC145106 albo na MC145151 ustawiony na krok 5kHz aby nie babrać się z Clarifierem.

0
  • #6 12 Lut 2007 19:08
    mkos1
    Poziom 29  

tatronic napisał:
    A jaka synteza siedzi u ciebie?

Taka jak w na schemacie w podanym linku czyli MB8719

sq6ade napisał:
    Ten UHIC wygląda na hybrydkę. Spróbuj dołączyć dodatkowy warikap do obwodu L który wisi od UHICa do masy. ...

Znalazłem właśnie podobny sposób "tjunningu" aby waricap'a włączyć w szereg z cewką - efekt taki, że wogóle nie chciała pracować.
    Ale spróbuje jeszcze właczyć go równolegle - zobaczymy jakie beda efekty.

sq6ade napisał:
    ... Scalak syntezy wymienił bym na MC145106 albo na MC145151 ustawiony na krok 5kHz aby nie babrać się z Clarifierem.

Hmmm - nie myslałem o tak "drastycznych" metodach ale ... przemyślę jeszcze to i ew. sprawdzę na ile to musiałoby się wiązać ze zmianami w radiu.

Pozdrawiam !
    Marek

0
  • #7 12 Lut 2007 19:24
    tatronic
    Poziom 24  

Apropo dodatkowych kanalow.Zmieniles qwarc tak jak pisla autor z 11.1125mhz na 11.3258Mhz?Pozdrawiam Arek

0
  • #8 12 Lut 2007 20:01
    mkos1
    Poziom 29  

tatronic napisał:
    Apropo dodatkowych kanalow.Zmieniles qwarc tak jak pisla autor z 11.1125mhz na 11.3258Mhz?Pozdrawiam Arek

Niestety nie posiadam takowego kwarcu aby zrobić taką podmiankę.

0
  • Pomocny post
    #9 12 Lut 2007 20:39
    sq6ade
    Poziom 40  

mkos1 napisał:
    Znalazłem właśnie podobny sposób "tjunningu" aby waricap'a włączyć w szereg z cewką - efekt taki, że wogóle nie chciała pracować.
    Ale spróbuje jeszcze właczyć go równolegle - zobaczymy jakie beda efekty.

Chodzi o połączenie równolegle do tej cewki. Oczywiście w celu zwiększenia zakresu pracy VCO !! Połączenie szeregowe nie ma tu racji bytu.

0
  • #10 12 Lut 2007 21:34
    mkos1
    Poziom 29  

sq6ade napisał:
    Chodzi o połączenie równolegle do tej cewki. Oczywiście w celu zwiększenia zakresu pracy VCO !! Połączenie szeregowe nie ma tu racji bytu.

Zapewne masz rację - nie zrobiłem jeszcze tego a opis takiej modyfikacji znalazłem tutaj
    Dlatego mówiłem o szeregowym właczeniu.
    Ale popróbuje i podzielę się efektami.

Co do rozszerzenia zakresu strojenia CLARIFIER'a to ... już sobie poradziłem :)
    W szereg z kwarcem dałem dławik (chyba 28 zw na karkasie 7x7 z jakimś rdzeniem), zaś kondensator równolegle połączony z waricapem usunąłem - pozostawiłem tylko trymer.
    Obecnie mam ładne i płynne przestrajanie w zakresie -7 - +2 kHz względem "piatek".
    Jednak myślę, że ograniczę lekko ten zakres do -6 - +1 kHz - to mi w zupełności powinno wystarczyć.
    Na dzisiaj chyba zakończę "walki" - jutro też jest dzień :)

Pozdrawiam !

P.S.1. Swoja drogą to ... co ono w/g Ciebie sq6ade jest warte ?
    P.S.2. ... a pomysleć, że mialem zamiar kiedyś podesłać to radyjko do RS39 ;)

0
  • #11 12 Lut 2007 21:52
    sq6ade
    Poziom 40  

mkos1 napisał:

Zapewne masz rację

Niekoniecznie ... nie jestem alfą i omegą - to tylko pomysł wysnuty na postawie obserwacji schematu.
    mkos1 napisał:

P.S.1. Swoja drogą to ... co ono w/g Ciebie sq6ade jest warte ?

Nie wiem ... ale sprzęt z USA jest raczej lepszy niż np. fajans klepany pod logo np. Alan. Pogadasz przez to CB troche to podzielisz się sam wrażeniami...
    mkos1 napisał:

P.S.2. ... a pomysleć, że mialem zamiar kiedyś podesłać to radyjko do RS39 ;)

No cóż - znam ze słyszenia różne opinie ..... jedno jest pewne - fizyka ma swoje prawa a magia nie rządzi się żadnym prawem.

0
  • #12 14 Lut 2007 20:13
    mkos1
    Poziom 29  

Witam ponownie !
    Próby dołożenia waricapa do cewki przy VCO niestety nie przyniosły pomyślnych rezultatów - po prostu układ mi się jakby "rozbiegał" i nic nie chciało sie jakos ustabilizować.
    Jak czas pozwoli (i chęci) to poćwiczę jeszcze używając innych waricapów.
    Zaś co do rozdzielenia CLARIFIR'a to jednak zrobię to nieco innaczej - wykorzystam bliźniaczy układ jak mam to zrobione w Grancie (kiedyś nawet załaczyłem mały schemacik). Przeciez bez sensu jest osobnymi pokrętłami regulować RX i TX :D
    Cóż - czasem warto pomysleć nad własnymi "pomysłami" ;)
    Męczy mnie jeszcze jeden kłopot i nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić.
    Otóż jak reguluje pokrętłem głosności to w pewnym momencie układ zaczyna się sprzęgać i mam ładne piszczenie z głośnika (ok. 800Hz).
    Mikrofon wykluczyłem, zimne luty chyba też (przelutowałem wiekszość płyty), połączeń błędnych nie stwierdziłem.
    Oczywiście dzieje sie to również na głośniku zewnętrznym, ale już na PA nie mam tego problemu.
    Ciekawostką jest fakt, że dopiero jakiś sygnał z radia powoduje wzbudzanie się m.cz. przy wiekszym odkręceniu pot. VOL. Jak np. zablokuje sie syntezę to moge kręcić max w prawo i nie mam tego typu efektów (poza oczywistym cichym szumem toru m.cz.).

Pozdrawiam !
    Marek

0
  • #13 14 Lut 2007 20:48
    sq6ade
    Poziom 40  

Miałem dziś podobny problem z Harrym - Jak podałem sygnał z generatora odjechany od kanału Harry wzbudzał się w głośniku przy większym Volume :D Ale tylko w AM. Za diabła nie wiem o co chodzi... Jakieś pomysły ???

Co do tego VCO na hybrydzie .... może trzeba napięcie strojące odłączyć od hybrydy i podać tylko na dodatkowego warikapa.
    Zobacz też czy dokładanie niewielkich pojemności (pojededyncze pF) równolegle do cewki zmienia napięcie strojące i w jakim stopniu.

0