Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o filtry do wzmacniacza p.cz - Tuner Lampowy FM

12 Lut 2007 17:01 2644 12
  • Poziom 10  
    Witam

Zamierzam zrobić sobie radio lampowe FM, wg schematu znajdującego się tu: http://www.edw.com.pl/ea/tuner.html. Robię wszystko po kolei, narazie wykonałem głowicę (nawet działa :) ), teraz zabieram się za wzmacniacz p.cz. mam jednak pytanie odnośnie filtrów, jakie można tam zastosować. W opisie jest że ich cewki należy nawinąć na wspólnym karkasie 7mm. Próbowałem znaleźć takie rdzenie w swoich "zasobach" lecz niestety bezskutecznie. Wyszukałem tylko jakieś stare rdzenie p.cz. strojone z boku, a nie z góry oraz kilka sztuk takiego czegoś jak na zdjęciu poniżej. Początkowo chciałem to rozciąć na dwie częsci, lecz zastanowiłem się i zamiast ciąć bezmyślnie najpierw się zapytam: czy można to zastosować do tego wzmacniacza p.cz. w takie formie czyli dwie cewki naraz w jednym ekranie? Chodziłoby o to że każdą z cewek nawinąłbym na oddzielnym karkasie. Czy by to działało? Jak by wyglądało wtedy strojenie? Sprzężenie jest indukcyjne więc nie powinno być źle, ale sam nie wiem.. Proszę o pomoc

Pozdrawiam

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam
    One są przyklejone do podstawy, jak ostrożnie rozbierzesz to uda Ci się, nadają się, oczywiście po przewinięciu :lol:
  • Poziom 10  
    _PREDATOR_ napisał:
    Witam
    One są przyklejone do podstawy, jak ostrożnie rozbierzesz to uda Ci się, nadają się, oczywiście po przewinięciu :lol:

Oczywiście, tyle to ja wiedziałem już wcześniej. Musiałbym rozciąć jeszcze ekran, albo jakoś inaczej rozwiązać sprawę ekranowania, lecz pytałem się o to czy to się nada w całości czyli bez żadnego rozcinania, czy też odklejania. Każda z cewek będzie wtedy na oddzielnych karkasach lecz w jedym ekranie, czyli będzie to miało taką postać jak na zdjęciu (oczywiście trzeba przewinąć, ale to wiadomo).

Czy ktoś wie o co mi chodzi?
  • Poziom 10  
    Przedstawięto może trochę inaczej, bardziej jaśniej :) :

Chcę uzyskać coś takiego :
    Pytanie o filtry do wzmacniacza p.cz - Tuner Lampowy FM.

W tekście jest napisane że należy to nawinąć to na takim karkasie:
    , czyli dwie cewki na jednym. Ja jednak nie znalazłem takiego karkasu lub filtru, który bym mógł zaadoptować więc to co znalazłem chciałbym wykorzystać w taki sposób
    Pytanie o filtry do wzmacniacza p.cz - Tuner Lampowy FM.
    Czy zdałoby to egzamin? Jak by wyglądało wtedy strojenie takiego filtru? Czy ilość zwojów mogłaby pozostać taka sama, czy nie?

Pozdrawiam

Odpada, nie podejdzie/ sprawność, i jeszcze ekran, nie mówiąc o strojeniu :lol: , na schemacie masz pokazane 1 rdzeń.
  • Poziom 10  
    gilong napisał:
    musisz pociac

No i tak zrobię, mam ich osiem sztuk więc poprzecinam w połowie, pozaginam ekrany i zalutuję z dwóch zrobię jeden ale taki jak trzeba.

PS: nie ma może ktoś na sprzedaż kondensatorów przepustowych 1,5nF/400V? ; nigdzie nie mogę tego dostać

piotrek221 napisał:
    poprzecinam w połowie, pozaginam ekrany i zalutuję z dwóch zrobię jeden ale taki jak trzeba

Na foto one same są bez ekranów, co do przepustów to pisz do mnie wieczorem/ poszukam ;) , ich wysyłka to chyba jest nieopłacalna dla Ciebie :P ?
    Pisz na maila z podaniem linku do tego tematu:
    elmax(malpa)interka.pl
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Na foto one same są bez ekranów, co do przepustów to pisz do mnie wieczorem/ poszukam ;) , ich wysyłka to chyba jest nieopłacalna dla Ciebie :P ?
    Pisz na maila z podaniem linku do tego tematu:
    elmax(małpa)interka.pl

Ok, byłbym wdzięczny, maila napisałem.

Pozdrawiam
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    Tych mam najwiędej, nówki, nie używane, ile Ci przesłać?
  • Poziom 10  
    _PREDATOR_ napisał:
    Tych mam najwiędej, nówki, nie używane, ile Ci przesłać?

Ooo, dokładnie o to mi chodzi :D 10 sztuk by wystarczyło, adres podam na maila oczywiście ;)
  • Pomocny post
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Pierwsza uwaga. Autor projektu zrezygnował z dwuobwodowych filtrów p.cz. tylko z powodu ułatwienia wykonania tunera. Podany filtr idealnie nada się na filtr 10,7 MHz. To że są dwa oddzielne karkasy w pewnej odległości to tym lepiej. Jeśli współczynnik sprzężenia będzie za słaby to zawsze można dołożyć mały kondesator (około 10p na 500V - dobrać eksperymentalnie kompromis pomiędzy czułością a slektywnością i zniekształceniami przy odbiorze słabych stacji) pomiędzy anodą a siatką w następnym stopniu. Szczerze zachęcam do zrobienia filtrów dwuobwodowych. Poprawi się selektywność, oraz zmniejszą się zniekształcenia nieliniowe w odbieranej audycji.

Tak więc nic nie ciąć, nie niszczyć świetnego gotowego karkasu z ekranem. Tylko nawinąć po dwie identyczne cewki. Można się wzorować filtrem p.cz. od radioodbiorników lampowych.
  • Poziom 10  
    studisat napisał:
    Pierwsza uwaga. Autor projektu zrezygnował z dwuobwodowych filtrów p.cz. tylko z powodu ułatwienia wykonania tunera. Podany filtr idealnie nada się na filtr 10,7 MHz. To że są dwa oddzielne karkasy w pewnej odległości to tym lepiej. Jeśli współczynnik sprzężenia będzie za słaby to zawsze można dołożyć mały kondesator (około 10p na 500V - dobrać eksperymentalnie kompromis pomiędzy czułością a slektywnością i zniekształceniami przy odbiorze słabych stacji) pomiędzy anodą a siatką w następnym stopniu. Szczerze zachęcam do zrobienia filtrów dwuobwodowych. Poprawi się selektywność, oraz zmniejszą się zniekształcenia nieliniowe w odbieranej audycji.

Tak więc nic nie ciąć, nie niszczyć świetnego gotowego karkasu z ekranem. Tylko nawinąć po dwie identyczne cewki. Można się wzorować filtrem p.cz. od radioodbiorników lampowych.

To jeszcze lepiej, dobrze że ich nie zdążyłem przeciąć. Dzięki za odpowiedź :) Zrobię własnie tak jak mi napisałeś.

Pozdrawiam