Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okap Ariston HB 91 IX - nie gasnąca żarówka

12 Lut 2007 18:55 7694 9
  • Poziom 10  
    Witam
    W okapie jw przepaliła się żarówka prawdopodobnie powodując stany nieustalone (bądź zwarcie i duży prąd) w płytce elektroniki i nie można wyłączyć teraz drugiej żarówki. Wiem że to jest w tych okapach norma ponieważ jest to już drugie przepalenie żarówki a co za tym idzie druga identyczna awaria - niestety ta jest już po gwarancji (więc trzeba się zabrac za naprawę samemu). Na forum znalazłem wątki odpowiadające mojej usterce niestety "nie doradzone" - ściągnąłem też instrukcję serwisową z tego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic188760-90.html#3290316
    jak to instrukcja schematu elektroniki nie zawiera :(.
    Pytanie - czy ktoś zna ten okap i wie cóż padło - podejrzewam triaka bądź tyrystor ale pewnosci nie mam. Wszystkie inne funkcje działają.
    Proszę o pomoc
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Uszkodzony jest triak - naprawa prosta, bo trzeba tylko wymienić triak, ale trudniej będzie dostać taki, ponieważ jego bramka jest sterowana bardzo małym prądem. Ja zastosowałem kiedyś optotriak, który następnie załączał BT136. Działa do dzisiaj, ale nie pamiętam dokładnie układu połączeń - do odszukania w jakimś urządzeniu typu iluminofonia, gdzie tak właśnie sterowane są żarówki.

Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    libretto4 napisał:
    Witam.
    Uszkodzony jest triak - naprawa prosta, bo trzeba tylko wymienić triak, ale trudniej będzie dostać taki, ponieważ jego bramka jest sterowana bardzo małym prądem. Ja zastosowałem kiedyś optotriak, który następnie załączał BT136. Działa do dzisiaj, ale nie pamiętam dokładnie układu połączeń - do odszukania w jakimś urządzeniu typu iluminofonia, gdzie tak właśnie sterowane są żarówki.

Pozdrawiam.

pomyśl o oddzieleniu układu oswietlenia >>>

często się wraca
  • Specjalista AGD
    Faktycznie - kiedyś zamontowałem wyłąnik za iecałe 2 zeta który odcinał żarówki i też w sumie działa. Ale jak ktoś się uprze to jest jakieś mniej lub bardziej skomplikowane rozwiązanie...

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    ta triak (czy tyrystor) 2N6075 - mówicie że cięzko dostać??? - jak zabezpieczyć układ może starować pzekaźnik 230V?
  • Poziom 1  
    Witam,

Miałem ten sam problem z niegasnąca żarówką. Znalazłem post na elektrodzie (podobno skuteczny - niestety, nie mogę go już odnaleźć :/ ), który zalecał wymianę triaka z obwodu oświetlenia na BT136-600V. Wymieniłem na BT136-600E, bo w sklepie mieli tylko takie i facet mi go dał, a ja wziąłem bez patrzenia i zorientowałem się w domu. No i generalnie działa, tylko przez pierwszą minutę żarówki świecą słabo, a potem kilka razy migają i odpalają już normalnie (jak świetlówki :D ). Jak już się rozpalą, to wszystko działa dopóki układ/żarówki nie ostygną. A jak ostygnie, to od nowa. :D

Podejrzewam, że to może być kwestia zamiany V na E, bo ten pierwszy (którego nie mam) jest przystosowany do sterowania mniejszym prądem.
    Czy możecie się wypowiedzieć nt. mojego podejrzenia?
    Czy sądzicie, że to jednak poszło coś innego (np. gdzieś jest zimny lut albo coś innego)?

Pozdrawiam,
    DM

P.S.
    Jakby ktoś miał namiar na BT136-600V, to chętnie kupię. Choćby po to, żeby sprawdzić swoje teorie.

P.S.2 Uważajcie przy kupowaniu, bo końcówka -600V może być pomylona z napięciem 600V (cała seria BT136-600x jest chyba na 600 voltów).
  • Poziom 10  
    mam ten sam problem, jednak u mnie rozerwalo drugi z triackow- ZO402MF(na plytce bardziej w srodku, oznaczony SC1),
    BTB08 wydaje sie ze jest ok, nigdzie nie moge znalezc datasheeta tego pierwszego, czy moge go zastapic? bo przypuszczam, ze BT136 odpada :)
  • Poziom 10  
    Witam. Maiłem podobny problem i już 2 raz. Teraz po porstu zrobiłem oddzielne zasilanie na żarówki, prąd pociągnąłem z kabli które wchodzą do pudła, odciąłem wystający czarny przycisk wew. zapalania żarówek i w jego miejsce włożyłem zakupiony przycisk za 5 zyli, który jak się wszystko zamontowało dochodził do metalowej obudowy. Do niego zamontowałem wystający przycisk - oryginalny włącznik oświetlenia i wygląda wszystko z zewn. jak było, natomiast działa super. 1godz roboty, a poprzednio w serwisie AGD za naprawę wzięli 80zł i wytrzymało 6m-cy, a nowy cały układ kosztuje chyba ponad 300zł.
  • Poziom 10  
    Często pada tez triak BTA 204 600D - nie do dostania w naszych sklepach - ja zastosowałem troszkę mocniejszy na 6A - może dłużej wytrzyma a mianowicie TIC 216M (tez na 5mA) - do dostania w większości sklepów
  • Poziom 12  
    [quote="markog"]ta triak (czy tyrystor) 2N6075 - mówicie że cięzko dostać???
    Często pada tez triak BTA 204 600D - nie do dostania w naszych sklepach

TME - tu można kupić oryginały.

http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.phtml?search=2n6&idp=1#search%3D2n6
    http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.phtml?search=bta+204&idp=1#search%3Dbta+204

Profilaktycznie wymień żarówki po roku używania.
    ( 3 godz. dziennie - żywotność 1000h ) a unikniesz niespodzianek.
    Chyba że okap używany jest do oświetlania kuchni to odpowiednio częściej.