Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

głośniki samochodowe vs głośniki do domu??

Dogu 12 Lut 2007 20:32 2890 8
  • #1 12 Lut 2007 20:32
    Dogu
    Poziom 17  

Witam:]
    mam pytanie
    czym rużnią się głośniki do kolumn domowych (np tvm) od głośników samochodowych??
    bo zauważyłem że ze dobre głośniki do kolumn można kupić za rozsądne pieniądze a samochodowe są strasznie drogie??

z góry dzięki za odpowiedz

0 8
  • #2 12 Lut 2007 20:45
    mivoc
    Poziom 17  

róznią sie przedewszystkim impedencją(oporem) głosniki domowe moją impedencje rzędu 6-8 ohm , samochodowe przetworniki natomiast maja opór 4 ohm w dół :) . Pozatym głosniki samochodowe z reguły schodza nizej ,ze względu na (najczęsciej) szersze zawieszenie, przyczym głosniki domowe nie zejdą tak nisko lecz zagraja głosniej.

0
  • #3 12 Lut 2007 21:09
    Dogu
    Poziom 17  

acha dzięki:]
    czyli rozumiem że mogę dać do auta głośnik domowy o impedacji 4 ohm ale niebedę miał takiego niskiego basu??

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lut 2007 21:13
    crazy_88
    Poziom 42  

Dodam że głośniki samochodowe mają większą wytrzymałośc na uszkodzenia mechaniczne takie jak wilgoc itp.

0
  • #5 12 Lut 2007 22:06
    Dogu
    Poziom 17  

tak więc niech mi ktoś jeszcze doradzić
    lepiej kupic jakieś no name głośniki samochodowe czy kupić jakieś tvm acoustic przewidziane do kolumn??
    dodam że chce bardzo tanio nagłośnić mojego maluszka więc nieoczekuje od głośników superjakości:]
    pozdrawiam dogu

0
  • #6 12 Lut 2007 22:33
    crazy_88
    Poziom 42  

jaki masz fundusz na to?

0
  • #7 13 Lut 2007 00:03
    bobaskgb
    Poziom 15  

mivoc napisał:
    róznią sie przedewszystkim impedencją(oporem) głosniki domowe moją impedencje rzędu 6-8 ohm , samochodowe przetworniki natomiast maja opór 4 ohm w dół :) . Pozatym głosniki samochodowe z reguły schodza nizej ,ze względu na (najczęsciej) szersze zawieszenie, przyczym głosniki domowe nie zejdą tak nisko lecz zagraja głosniej.
    co do tego oporu sie nie zgodze jest cala masa glosnikow domowych ktore maja po 4 ohmy, co do niskiego zejscia tez bym polemizowal z takiego wzgeldu ze niskie zejscie w samochodzie jest raczej efektem tego iz glosnik gra w dodatkowej obudowie jaka jest sam samochod i zachodza tam bardzo duze podbicia rzedu nawet 18db przy niskich czestotliwosciach. Glosniki samochodowe (nie liczac niskotonowych bo te rowniez najczesciej potrzebuja skrzyni ) roznia sie od domowych tym ze sa do montazu wolnego to znaczy ze graja dobrze nie potrzebujac obudowy czego niestety glosniki domowe nie potrafia ( niektore glosniki niskotonowe tez wystepuja do montarzu wolnego ale jest ich stosunkowo malo wiem ze jest jakis model pioneera). Szerokosc zawieszenia a zejscie glosnika nie ma tu nic do rzeczy nie wiem skad to wymysliles . Zejscie juz bardziej wiaze sie z masa membrany im wieksza masa membrany tym nizsze zejscie kosztem efektywnosci. No i oczywiscie ze wzgledu na okolicznosci w jakich glosniki samochodowe maja sluzyc sa bardziej wytrzymala na uszkodzenia mechaniczne i spwodowane czynnikami atmosferycznymi. Mozesz naglosnic samochod glosnikami domowymi(jesli chodzi o subwoofer i wysokie tony) lecz raczej staraj sie wybierac te 4ohmowe i z membrna wykonana z jakis tworzyw a nie celuozy na przykladzie stx wiekszosc nisko i srednitonowych glosnikow produkowanych jest w dwoch rodzajach sc ( z membrana z celuozy) i ss (membrana z tworzywa)Jesli chodzi o sednie tony to niestety musisz inwestowac w glosniki samochodowe do montazu wolnego lub robic obudowy do domowych by zagraly odpowiednio.W takich okolicznosciach radzil bym pojsc w strone glosnikow samochodowych(ew subwoofer na glosniku domowym) mniej zabawy z obudowami itd no i ich uniwersalna konstrukcja ktora umozliwia montaz bez pzrerobek w 90% samochodow. Napisz konkretnie ile masz pieniedzy i co konkretnie chcesz kupic radio wzmacniacz glosniki subwoofer?

0
  • #8 13 Lut 2007 10:29
    Dogu
    Poziom 17  

Witam Dzięki za wykład:]
    Mam na głośniki jakieś 60 - 70pln
    chce zbudować półke tylnią do maluszka więc bedzie jakaś komora dla głośnika:] niewielka nax 13l dla obu głośników
    narazie niemam zamiaru kupować wzmacniacza a radio mam pioniera (nie mylić z pionieer) pisze na nim że ma 2x20w
    więc doradzcie co kupić no name czy domówki??
    z góry dzięki za pomoc;] pozdrawiam dogu:]

0
  • #9 13 Lut 2007 10:53
    crazy_88
    Poziom 42  

Poszukaj jakiś używanych firmówek czasami się trafiają za mały pieniądz.

0