Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł aktywnego PFC do przetwornicy AC/DC.

grafit85 12 Feb 2007 21:06 6357 31
Tespol
    grafit85
    Level 2  
    Witam!
    Potrzebuję dołożyć do przetwornicy AC/DC osobny moduł aktywnego PFC.
    Projekt takiego modułu znalazłem w elektronice praktycznej 6/2000 jako KIT AVT-865, jednak jest to moduł o obciążalności 200 W. Przetwornica którą modyfikuję ma moc 30 W i nie chce dokładać modułu dwa razy większego od niej samej.
    Czy ktoś z użytkowników forum budował już taki moduł własnego projektu o mocy zbliżonej do 30 W??
    Znalazłem kilka różnych układów scalonych, jak ML 4821 czy MC 33368, jednak z tego co szukałem są one niedostępne w Polsce.
    Czy jest jakaś firma która je sprzedaje, ewentualnie układy o podobnym działaniu??
  • Tespol
    trol.six
    Level 31  
    Widziałem w TME scalaki, L4981A. Ja na nich nic nie robiłem.
    Moduł niestety może wyjśc duży w porównaniu z tym co masz, ze względu na ilość części, dlatego sens jest średni.
    grafit85
    Level 2  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi!!
    Wiem że PFC montuje się od 100 W, tylko że ja mam zamontować 8 przetwornic po 30 W każda ( Te osiem przetwornic ma poprzez układ kontroli ładowania ładować akumulatory żelowe. ). Początkowo chciałem dołożyć do każdej moduł PFC, ale rzeczywiście sens jest średni robienia ośmiu takich modułów, bo taki moduł oparty na L4981A był by spory.
    Teraz zastanawiam się czy nie dało by podpiąć ośmiu przetwornic do jednego modułu PFC. Czy takie rozwiązanie będzie poprawnie działać??
    irek2
    Level 40  
    300W to tez jeszcze nie tragedia i moze sie obyc bez PFC albo wystarczy dac bierny PFC c bedzie prostrze.
    Nie kazdy uklad pzretwornicy nadaje sie do dodania PFC. Typowy aktywny PFC podnosi napiecie zasilania (stale) do 400V czego moze nie zniesc przetwornica.
    Bootstrap
    Level 11  
    Witam!

Czy ktoś może potwierdzić informację:

Quote:
    Wiem że PFC montuje się od 100 W

Projektuję zasilacz impulsowy (QR flyback) o mocy wyjściowej ok 77W (Voutmax = 16V). Przy sprawności rzędu 80% pobór mocy wyniesie niewiele poniżej 100W. Bardzo istotna jest minimalizacja kosztów oraz zgodność z normami europejskimi. Za wszelką cenę chciałbym pominąć moduł PFC w swoim urządzeniu.

Czy to 100W tyczy się urządzeń domowych czy też stosowanych w przemyśle??

Dziękuję za wszelką pomoc, pozdrawiam! :)
  • Tespol
    -RoMan-
    Level 42  
    Obowiązek PFC dotyczy sprzętu powszechnego użytku (za wyjątkiem audio!) o mocy od 75 do 3000W

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

grafit85 wrote:
    Teraz zastanawiam się czy nie dało by podpiąć ośmiu przetwornic do jednego modułu PFC. Czy takie rozwiązanie będzie poprawnie działać??

Będzie poprawnie działać. I jest to pod względem kosztów rozwiązanie optymalne. Co do samego układu - może stary, dobry MC34262? Tani, banalnie prosta aplikacja.
    obi one kenobi
    Level 12  
    Witam.

Czy przy zasilaniu z 3 faz i zastosowaniu sześciodiodowego prostownika z kondensatorem filtrującym uzyskuję spełnienie PFC?

Czy przy zasilaniu 3 fazowym jest jakiś przedział mocy bez konieczności stosowania układu PFC?

Łukasz Kiełbowicz
    -RoMan-
    Level 42  
    Przy zasilaniu 3-fazowym w ogóle nie stosuje się PFC.
    Qwet
    Level 33  
    Dołączam się do pytań kolegi powyżej, a ponadto:

-RoMan- wrote:
    Obowiązek PFC dotyczy sprzętu powszechnego użytku (za wyjątkiem audio!) o mocy od 75 do 3000W

- Dlaczego w zasilaczach do zastosowań audio nie należy stosować PFC?
    - Czy jeśli zastosowałem P-PFC w zasilaczu do wzmacniacza 150W, będzie miało to jakiś negatywny wpływ na wzmacniacz/na sieć energetyczną?
    - Co się dzieje, gdy moc zasilacza przekracza 3000W? Nie trzeba już stosować PFC?
    - Skoro już mowa o obowiązku - jakie grożą mi konsekwencje za nie stosowanie w urządzeniach układów PFC? Jak dostawcy energii mogą sprawdzić że używam w domu takich urządzeń?
    -RoMan-
    Level 42  
    1. Zwolnienie z PFC dla sprzętu audio wywalczyli producenci tego sprzętu.
    2. Nie będzie miało negatywnego wpływu na sprzęt/sieć. Wzmacniacz zasilany z zasilacza z PFC zachowuje się jak zasilany z zasilacza stabilizowanego.
    3. Powyżej 3 kW raczej nie stosuje się zasilania 1-fazowego a aktywne PFC przy zasilaniu 3-fazowym to techniczny absurd.
    4. W urządzeniu DIY używanym we własnym domu nikogo nie obchodzi PFC czy jego brak. Chodzi o sprzęt produkowany na rynek.
    Qwet
    Level 33  
    W takim razie dlaczego wielu konstruktorów DIY (między innymi autor tematu) chce stosować PFC w swoich zasilaczach?

Właśnie się zastanawiam po co ja zawsze stosowałem PFC, skoro i tak nikt by mnie nie ukarał za jego brak...
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie mam pojęcia, dlaczego pytasz o motywacje autora wątku sprzed roku akurat dzisiaj...
    Qwet
    Level 33  
    Pytam się ogólnie, nie tylko o autora tematu :)

Chodzi mi o to, że skoro obowiązek stosowania PFC mają tylko producenci sprzętu firmowego, to dlaczego stosują je również konstruktorzy DIY w swoich projektach, które zostaną zrealizowane tylko raz i to na własne potrzeby. Chodzi o nie zakłócanie innych urządzeń elektrycznych zasilanych z tej samej linii?
    Chris_W

Level 38  
    Stosunek nakładów poniesionych na PFC, do korzyści z tego osiągniętych, jest tak wysoki że można się tym nie przejmować (chyba że ktoś na własne życzenie chce).
    irek2
    Level 40  
    Qwet wrote:

Chodzi mi o to, że skoro obowiązek stosowania PFC mają tylko producenci sprzętu firmowego, to dlaczego stosują je również konstruktorzy DIY w swoich projektach, które zostaną zrealizowane tylko raz i to na własne potrzeby. Chodzi o nie zakłócanie innych urządzeń elektrycznych zasilanych z tej samej linii?

To jest pytanie do tych konstruktorow DIY i raczej ja zadnego takiego nie znam a ten ktory juz takie cos ''zaprojektowal'' to krotko mowiac tez sie nie znal. Albo myslal ze mu to w czyms pomoze i polepszy jakies parametry co moze miec miejsce bo PFC w pewnym stopniu stabilizuje uzyskane stale napiecie sieciowe. To podobny temat jak zwykly transformator zasilajacy z zapasem czy duza ilosc tranzystorow wyjsciowych w koncowce mocy. Jesli ktos daje trafo 500W do wzmacniacza audio (klasy AB) o mocy 100W i do tego 5 par tranzystorow mocy to jest to jego sprawa.

PFC jest oczywiscie po to zeby zmniejszyc zaklocenia w sieci energetycznej, mowiac szczegolowo zeby siec widziala odbiornik pradu jako czysta rezystancje. Z zwyklym zasilaczu impulsowym pard pobierany jest tylko w szczytach sinusoidy a potem sinus sieciowy przypomina trapez.
    Chris_W

Level 38  
    A jakim urządzeniom przeszkadza delikatne zniekształcenie tego sinusa?
    ATPAW
    Level 20  
    Problem ten najbardziej dotyka dostawców energii czyli elektrownie.
    Do odbiornika zostaje dostarczona moc bierna w pewnym okresie przebiegu zmiennego. A w innym momencie okresu przebiegu oddana do źródła niestety już odkształcona. I tutaj pojawia się problem - odkładająca się w elektrowni moc bierna jest bowiem główną przyczyną występowania sporych strat energii.
    Qwet
    Level 33  
    Ja myślę że tu chodzi o równomierny przepływ prądów przez trzy fazy. Założenie jest takie, aby prąd szedł przez trzy fazy, minimalizując przepływ prądu przez masę. Pobieranie prądu ze szczytów sinusa nie jest równoważone przez inne urządzenia pobierające prąd z innych faz i przez sieciowe zero idą prądy wyrównawcze w różne strony, przykładowo w szczycie idzie w lewo, a poza szczytami sinusa w prawo.

Zdecydowałem ostatecznie, że jeśli nie będę miał już blaszanych pasywek z zasilaczy ATX, będę podłączał mostek i kondensatory bezpośrednio do sieci. Ale póki mam stały dochód zasilaczy z P-PFC, będę je wykorzystywał na znak sprzeciwu globalnemu ociepleniu :) Niech moje konstrukcje pozwolą elektrowniom zaoszczędzić kilkadziesiąt kilogramów węgla :P
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie ma jakiejkolwiek możliwości w poprawnie użytym trójfazowym mostku prostowniczym, żeby przez przewód zerowy popłynął jakikolwiek prąd. W tym układzie przewód neutralny w ogóle nie występuje. I nie ma możliwości nierównomiernego rozpływu prądów, jeśli parametry sieci mieszczą się w sensownych granicach.

Stosowanie dławików na wejściu poprawia jakość prądu ale nie jest to coś dramatycznego.
    Qwet
    Level 33  
    Jeśli chodzi o mój poprzedni post - miałem na myśli zasilanie z jednej fazy ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie - jaka jest różnica między stosowaniem dławika PFC pomiędzy siecią i mostkiem, a pomiędzy mostkiem i kondensatorami??
    irek2
    Level 40  
    Zauwazylem ze rozne zasilacze PC maja ten dlawik roznie wpiety a co to daje tego nie wiem. Trzebaby dokonac pomiaru wspolczynnika mocy.

Jeden z kolegow wpomina cos o cosinusie fi czyli przesunieciu pradu w stosunku do napiecia z czego wynikaja straty na mocy biernej. Tu jednak nie o to chodzi.

Ciekawe jest pytanie jakim urzadzeniom przeszkadza owa trapezowa sinusoida. Jesli coraz wiecej zasilaczy jest impulsowych to im to nie bedzie przeszkadzac. Klopoty sa z urzadzeniami pracujacymi na sinusie czyli np transformatory czy silniki indukcyjne. Problem tez moga miec same generatory pradu a pzerciez po drodze od elektrowni mamy jeszcze wiele transformatorow ktore chcialyby pracowac na czystej sinusoidzie.
    Chris_W

Level 38  
    Silniki bez problemu 'chodzą' na trapezach z falowników.
    Qwet
    Level 33  
    ...a nawet na kwadracie czy trójkącie prostokątnym, który tworzy ćwierćfragment sinusa z prostownika tyrystorowego.

A transformatory muszą pracować na sinusie? Przecież impulsówki radzą sobie świetnie z kwadratami... Myślę że problem przegrzewania transformatorów poniżej ich mocy znamionowej przy pociąganiu prądów ze szczytów sinusa wiąże się bardziej z wykresem prądu niż napięcia - moc pobierana szpilkami prądów powoduje większe straty w drucie niż ta sama moc pobierana łagodnym prądem sinusoidalnym.
    Chris_W

Level 38  
    Więc te wszytskie PFC to dla elektrowni użyteczne?
    Bo dla elektroniki, obciążeń indukcyjnych oraz pojemnościowych tym bardziej rezystancyjnych nie ma to znaczenia.
    Qwet
    Level 33  
    Planowałem zrobić zasilacz impulsowy do wzmacniacza 400W z jakimś APFC własnego projektu, ale skoro nie będzie to miało ani dla mnie, ani dla użytkownika sprzętu żadnego znaczenia, zastosuję tylko filtr, termistor, mostek 10A i kondensatory ;)
    -RoMan-
    Level 42  
    Aktywny PFC ma jedną zaletę użytkową: niezależność od napięcia wejściowego.
    Ptolek
    Level 36  
    -RoMan- wrote:

Tylko jedną?
    Można jeszcze dodać łatwiejszy pomiar mocy, przy dobrym APFC myślę że można mierzyć moc miernikiem bez True RMS?
    I gdzieś czytałem, że kondensatory na wejściu przetwornicy mogą być nieco mniejsze.
    Przy dość dużej mocy zniekształcenia prądu w sieci chyba też mają jakieś znaczenie dla użytkownika. Np. jak włączę suszarkę do włosów, na 1 biegu - z szeregową diodą, to suszarka pobiera prąd tylko przez pół okresu. W tym samym momencie, na drugim końcu mieszkania, słychać te harmoniczne w autotransformatorze toroidalnym 230 -> 115V. Oczywiście, to jest w dużej części wina samego wykonania transformatora. Chętnie bym gdzieś poczytał o wpływie harmonicznych na różne urządzenia zasilane z sieci.
    Qwet
    Level 33  
    -RoMan- wrote:

Ta niezależność nie jest tak istotna przy zasilaniu wzmacniaczy, a właśnie ja buduję impulsówki głównie do wzmacniaczy ;) Poza tym, w moich projektach przy pełnym obciążeniu wypełnienie impulsów wynosi ok. 70%, czyli jest jeszcze jakaś rezerwa dla ewentualnych spadków napięcia sieciowego ;)
    irek2
    Level 40  
    APFC stabilizuje napiecie stale na wyjsciu ale nie jest to idealna stabilizacja. Srednie napiecie na wyjsciu bedzie faktycznie dosc stabilne przy zmianach napiecia sieci.

Wiekszosc zasilaczy impulsowych audio pracuje bez stabilizacji wiec taki APFC ma jakis sens. Zawodowe wzmacniacze z z zasilaczami impulsowymi maja uklady APFC.