Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie 230V za pomocą TTL(triak czy przekaźnik???)

piwcci 13 Lut 2007 12:10 8181 16
  • #1 13 Lut 2007 12:10
    piwcci
    Poziom 12  

Witam serdecznie,
    potrzebuje układzik za pomocą którego bede mógł sterowac urzadzniem zasilanym 230V o mocy 500W za pomocą wyjącia TTL Open Colector. Układzik ten ma służyć do resetowania serwera, ale jednya mozliwość resetu jest możliwa przez chwilowe odcięcie 230V. Nigdy wcześniej nie robilem czegoś takiego wiec prosze o porade. Przede wszystkim chodzi mi o niezawodnośc takiego układziku, koszty nie maja znaczenia. Zastanwiam sie czy zrobic to na przekaźniku czy na traiku. Bardzo bym prosil o podanie wad i zalet obu rozwiazań i jesli jest to mozliwe o podanie konkretnych modeli.

Pozdrawiam
    Piwcci

0 16
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 13 Lut 2007 12:22
    SQ9PXB
    Poziom 27  

Jesli ma byc taka moc, to ja bym juz bardziej sugerowal zastosowac stycznik, sterowany z przekaznika/triaka i dopiero z wyjscia ttl, tak bylo by najprosciej, bo sam triak musial by byc przedewszystkim dobrze chlodzony, a jesli to jest serwer i praca ciagla to jednak lepszy bedzie stycznik

pozdrawiam

0
  • #3 13 Lut 2007 12:22
    Grzegorz77
    Poziom 25  

Triak - komplikacja układu
    Przekażnik - łatwiejsze wykonanie

0
  • #4 13 Lut 2007 12:34
    piwcci
    Poziom 12  

Hmmmm to moze po prostu styczki elektryczny powiedzmy Legranda, sterowany przez 230V przez triak i przez optoizolacje do TTL. Takie rozwiązanie chyba nie jest najgorsze.

Rozważałem tez użcie przekaźnika typu Normalnie Zamknięty(w momencie 0 logicznego obwód zamkniety) kedy pojawia sie 1 logiczna przekaźnik sie otwiera na kilka sekund.
    Jeszcze pytanko odnośnie takich styczników, może znacie jakies konkretne modele???

Pozdrawiam
    Piwcci

0
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #5 13 Lut 2007 12:47
    mirekk36
    Poziom 42  

kolego a po co takie kombinacje? styczniki legranda itp? .... jeśli chcesz to zrobić bez triaka to weź sobie jeden mały tranzystorek np PNP do bazy daj rezystorek powiedzmy 1K , emiter do masy a w obwodzie kolektora daj mały przekaźniczek (12V) którego styczniki wytrzymują np 6A (są takie przekaźniczki i to miniaturowe) - możesz użyć takiego który jak piszesz normalnie ma jedną parę styków zwartą a układ TTL po wysterowaniu bazy tranzystora niskim stanem logicznym na chwilkę rozewrze te styki i pojawi się zanik twojego 220V i komp się wyłączy(zresetuje). Oczywiście równolegle z przekaźnikem daj diodę prostowniczą aby zabezpieczyć trnazystor i już - cały problem z głowy i działa wyśmienicie.

- a na triaku też by ładnie działało tylko trzeba by było dodać optotriaka MOC3041 do wysterowania triaka i zapewnienia izolacji gawanicznej. Tak naprawdę to tu też minimum elementów występuje. Jeden MOC3041 i rezystor do sterowania diody wejściowej - a na wyjściu triak i 3 rezystory plus jeden kondensatorek i to wszystko - a przy resetowaniu nie słychać klikania przekaźnika ;) - aha a jak dasz triaka na odpowiednio duży prąd dla twojego obciążenia - a dodajmy, że 500W obciążenia to "pikuś" i wystarczy prawie byle jaki triak to nawet bez radiatora może działać i będzie się tylko lekko grzał. (ja własnie takim byle jakim triakiem zrobiłem ściemnianie i rozjaśnianie żarówek i przy ich mocy 100W był całkiem zimny praktycznie - no może lekko cieplutki (oczywiście palcem tego nie sprawdzałem przy działającym układzie bo by mnie zarypało 220V ;)

0
  • #6 13 Lut 2007 12:52
    piwcci
    Poziom 12  

Ok, a jesli chodzi o niezawodność, bo to jest dla mnie sprawa najwaznejsza. Triak czy przekaźnik????

0
  • #7 13 Lut 2007 12:55
    mirekk36
    Poziom 42  

przy obecnie produkowanych przekaźnikach i ich stykach o ile jak mówię weźmiesz z zapasem prąd jego styków to obydwa rozwiązania będą podobnie chyba niezawodne. Wprawdzie w triaku nie zużywają się żadne styki ale w przekaźniku, który tylko raz na jakiś czas zrobi reset to może zużyją się one za jakieś 50-70 lat? a może dłużej wytrzymają?? ale to chyba ci nie będzie przeszkadzać prawda? ;)

0
  • Pomocny post
    #8 13 Lut 2007 12:55
    Maly
    Poziom 28  

Popieram wersję zrobienia tego na triaku (jeśli ma to być niezawodne, a często używane, to przekaźnik ma tendecję to wypalania styków, fakt, że proces długi, ale...), faktycznie 500W to niewiele. Niemal każdy triak to wytrzyma.
    No i sterowanie poprzez element opto, izolazja galwaniczna musi być.

0
  • #9 13 Lut 2007 13:02
    piwcci
    Poziom 12  

Rozmawialem tez na ten temat z elektrykiem i powiedział mi ze biorąc po uwage przekaźnik to jesli styki sa zbyt blisko siebie to przy rozlączaniu moze powstać łuk. To jest prawda????

0
  • #10 13 Lut 2007 13:14
    mirekk36
    Poziom 42  

tak prawda - w starych poradzieckich przekaźnikach albo jeśli użyjesz przekaźnika np na 3A a będziesz sterował obciążeniem np 5A. Wtedy ponieważ styki nie są przystosowane do sterowania taką mocą - mogą zachodzić takie zjawiska jak łuk elektryczny ;) .... wypalanie się styków itp.

W obecnych przekaźnikach styki są robione prawie technologią kosmiczną ;) .... ich powierzchnia składa się czasem z kilku warstw i jeśli jest napisane, że wytrzymują X amper to do takich wartości nie mają prawa pojawiać się żadne anomalia jak łuki, rozbłyski - wypalenia itp itd ;)

.... ale jeśli tak się tego obawiasz to zrób na triaku - tylko jak zaraz porozmawiasz z elektrykiem to też się dowiesz, że to niebezpieczne bo coś tam coś tam

jak mówię spokojnie sam wybierz którąś opcję która ci bardziej leży ... a jak widzisz głosy powyżej niektórzy polecają ci np triaka

2
  • #11 13 Lut 2007 13:20
    diag
    Spec od samochodów

Podstawowa sprawa w takim urządzeniu to bezpizeczeństwo obsługi. W wypadku konstruowania polecam przekaźnik półprzewodnikowy ( droższy ale masz wtedy CE) oraz musisz zastoswać zasilacz z CE do płytki sterującej.

0
  • #12 13 Lut 2007 13:28
    mirekk36
    Poziom 42  

hmmm a ja zadam pytanie tak z innej beczki - powiadasz, że chcesz resetować komputer prawda?

to po co uciekać się do aż tak tragicznych rozwiązań jak wyłączanie zasilania 220V? przecież, skoro to jest jakiś PC jeśli się nie mylę to musi on mieć coś takiego jak RESET ;) czy twoja płyta główna nie ma tego??? to byłoby prawie niemożliwe

... a jeśli ma reset to robisz wszystko w bezpiecznym napięciu np +5V i przekaźniczkiem bądź samym tylko tranzystorkiem zwierasz piny RESET'u wyprowadzone z płyty głównej - czy nie jest to o wiele wiele prostsze rozwiązanie i bez uciekania się do zasilaczy CE , przekaźników z CE itp?

powiem więcej ... jeśli to jest serwer Linuxa lub Windowsa to przecież można napisać jakiś skrypt pod linuxem albo prosty programik pod Windowsem, który gdy otrzyma na jednej z wejściowych linii portu RS232 sygnał to sam spowoduje wyłączenie komputera (chyba, że zakładasz, że to resetowanie ma być tylko na wypadek gdy serwer się zawiesza? ;)

0
  • #13 13 Lut 2007 13:32
    piwcci
    Poziom 12  

Ok, wielkie dzieki wszystkim za pomoc. Mysle ze juz sobie poradze z problemem

Pozdrawiam
    Piwcci

0
  • #14 13 Lut 2007 13:34
    bomber
    Poziom 24  

Ja zrobilem na domku letniskowym sterowanie 2 termami(termy sa na 2 róznych fazach a chcialem aby byly sterowne jednym wylacznikiem czasowym) za pomoca 2 przekaznikow i jest ok juz od 4 lat a termy sa zalaczane 2 razy dziennie ( II traryfa :D) przez okolo 4 miesiace w roku :D
    A na dodatek kupilem przekazniki z promocji po 2,9zl/szt nowe 3 fazowe - 5 A na faze. Polaczylem 3 fazy razem wiec mam 15 A. Terma ciagnie max 10A tak wiec jest zapas i dziala wysmienicie. A jak ty masz tylko 500 wat to juz wogle watpie w wypalanie, ponadto chyba serwer nie jest resetowany czesto.
    Jednak problemem moze ... jakies zakłócenie powstajace podczas rozlaczenia, wiec jak zrobisz to nalezaloby dac dodatkowo jakis filtr miedzy wyłacznik a komputer bo koszta i tak beda niewielkie a bezpieczenstwo serwera najwazniejsze.
    Przekazniki sa bardzo tanie tak wiec moze zastosuj pare sztuk dla podniesiena bezepieczenstwa.

0
  • #15 13 Lut 2007 14:13
    piwcci
    Poziom 12  

Chodzi o zastosoanie 2 przekaźników rownolegle????

0
  • #16 13 Lut 2007 14:17
    mirekk36
    Poziom 42  

nie - no naprawdę ludzie - nie przesadzajcie proszę - - ma być prosty układ do resetowania komputera a nie do celów medycznych i ratowania człowieka - a tu zaraz - jakieś normy CE, podwójne albo potrójne przekaźniki itp itd - zaraz z tego prostego projektu zrobimy cały czołg

0
  • #17 13 Lut 2007 14:41
    bomber
    Poziom 24  

tak rownolegle.
    Skoro przekazniki sa tak tanie i kosztuja pare złotych to czemu by nie kupic 2 i zrobic tego pewniej ? :D

0