Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ponyprog a LPT (programowanie Atmega8).

13 Lut 2007 14:49 4713 19
  • Poziom 11  
    mam win xp i chcę programować atmegę 8 pony progiem ale gdy chce załadować program do atmegi pony prog pisze że port jest zablokowany i mam takie pytanie jak odblokować port LPT
  • Poziom 14  
    Ja używam PonyProg2000 i nie mam problemów pod WinXP. Masz najnowszą wersje ?
  • Poziom 42  
    a jak ustawiłeś w setup'ie dostęp do portu LPT????

na "AVR ISP I/O" ? jeśli nie tak to zmień to na takie własnie ustawienie i wszystko powinno być w porządku, poza tym tak jak wspomniał kolega powyżej sprawdź czy masz najświeższą wersję 2.06f Beta ? jeśli nie to zassij ją sobie ze stronki www.lancos.com i będzie po problemie - tak mi się wydaje
  • Poziom 12  
    Ze strony Patrona ( kurs c dla avr)
    Code:
    W systemach operacyjnych , na bazie NT4 ( Win 2000,XP) dostęp do portu drukarki jest blokowany przez system. Aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie programatora, należy wcześniej uruchomić odpowiedni drajwer. Znajduje się on w pliku C:\WinAvr\Bin\ instal_giveio.bat

Po uruchomieniu drajwera, można sprawdzić czy pracuje on prawidłowo wydając z konsoli komendę:

C:\WinAvr\Bin\ status_giveio.bat

Drajwer można zatrzymać komendą:

C:\WinAvr\Bin\ remove_giveio.bat

Wydaje mi się, że to mogło być to. Więc jeśli używasz WinAvr to masz już rozwiązanie. Ewentualnie gdzieś w sieci też jest.
  • Poziom 11  
    dzięki od blokowałem port z czytuje informacje z procka ale nie mogę nic załadować do niego co może być nie tak
  • Poziom 12  
    a jesteś pewny, że program zczytuje to co siedzi w uC, a nie coś np. przypadkowego?
    I pamiętasz, że w biosie LPT musi być ustawiony jako ECP albo EPP?
  • Poziom 11  
    przy odpiętym programatorze czyta same zera a przy podpiętym jest już coś innego zera i FF
  • Poziom 12  
    Hmm, to dziwne... ja gdy nie mam połączenia (odpięty programator) dostaję komunikat: "Device missing or unknown device (-24)". Moja wersja ponego to 2.06f beta.
    Jaki masz programator, zgodny z stk200?
    Dałeś ponemu Setup -> Calibration ?
  • Poziom 11  
    mi też wyskakuje ten komunikat ale jak dam ignora to czyta z procka
  • Poziom 42  
    jak dasz ignora to dalej operacje nie są wykonywane poprawnie bo PonyProg nie widzi prawidłowo procka - wtedy lecą same bzdury niestety. Powiedz jak ustawiłeś sobie w setupie ten LPT i jak dokonałeś tego odblokowania - czy tym give_io jak radził też powyżej kolega?
    poza tym wybierz z menu rozwijanego swój typ procka a nie ustawiaj na auto wykrywanie. I pamiętaj jeśli po próbie odczytu czy zapisu pojawi ci się najpierw jakiś błąd i propozycja ew zignorowania tego - to znaczy , że coś nie tak jest z programatorem lub jego podłączeniem albo z podłączeniem procka - nie ma innego wyjścia - trzeba to sprawdzić
  • Poziom 11  
    w setup ustawione mam ave isp I/0
    procka wybrałem odpowiedniego z listy
    zainstalowałem give_io i nadal to samo programator mam według schematu z www.lancos.com
  • Poziom 12  
    Sprawdź dokładnie połączenia w programatorze, zapewne pomyliłeś między sobą któreś linie.
    Tutaj trzeba krok po kroku sprawdzić, nie wierząc we własną inteligencję tylko drucik po druciku. Miałem to samo :D. Okazało się chyba miso z mosi pomyliłem.
    Byłem już blisko załamki, ale na szczęście się nie poddałem ;).
  • Poziom 42  
    Własnie sporawdź po stokroć to co powiedział kolega powyżej czyli czy dobrze masz podłączone sygnały ISP ale tak mi przychodzi do głowy, że możesz robić jeszcze jeden błąd, który jak się okazuje wielu ludzi na początku popełnia.

Myślę, że okaże się że sygnały MISO, MOSI, SCK, RESET i GND masz prawidłowo podłączone ale zaraz się okaże może, że nie podłączyłeś zasilania tego, które idzie do twojego procka np +5V do wejścia VCC w programatorze????? sprawdź to ok?

jeśli masz to tak podłączone jak trzeba to napisz jeszcze dokładnie jaką masz wersję scalaka w tym programatorze ok? to i tu może będzie można coś kolejnego podpowiedzieć
  • Poziom 11  
    więc tak posprawdzałem wszystkie połączenia i są tak jak powinny dodatkowo podłączyłem led do układu 74hct244 do nóżki 16 i świeci się cały czas gdy pony prog próbuje czytać lub zapisać program dioda świeci mocniej procesor mam podłączony do zasilania zastanawiam się czy nie będzie zablokowany lub uszkodzony procek
  • Poziom 14  
    Ja u siebie ustawiłem tak:
    -AVR ISP I/O
    -Włączyłem calibrate
    -gdy dałem probe wyskakiwał - test failed itp.
    Gdzieś czytałem, że mimo wszystko powinno działać.

Najpierw sprawdziłem czy pokaże mi bity konfiguracyjne i zabezpieczające procka. Wszystko ok. Potem wgrałem przykładowy program. No i działa. Żadnych innych konfiguracji nie przeprowadzałem. Przy programowaniu dioda cały czas świeci. Gdy procesor nie jest programowany jest zgaszona.
  • Poziom 11  
    Zmień scalak na 74HC244 i powinno byc dobrze (przy założeniu że zrboiłeś to wszytko o czym pisali przedmówcy i nie zablokowałeś procka wcześniej).
  • Poziom 2  
    a jaka jest różnica między 74hct244 i 74ls244? czy to ma znaczenie??
  • Poziom 38  
    Ma HCT to układy dla dużych częstotliwości pracy
  • Poziom 42  
    tadzik85 napisał:
    Ma HCT to układy dla dużych częstotliwości pracy

Ty jak już coś podpowiesz ostatnio, to............. (poczytaj może najpierw gdzieś, coś - a nie tak...)

Po pierwsze tyle razy już było wałkowane, że w STK200 powinien siedzieć układ serii HC a nie innej np HCT, LS itp

Nie ma to w tym przypadku nic wspólnego z tym co wymyśla kolega tadzik85, natomiast seria HC zapewnia programatorowi STK200 to, że można nim bez problemu programować układy z mikrokontrolerem zasilanym np z +3,3V A gdyby dać HCT to już się ograniczamy tylko do zasilania procków +5V a po co???

Natomiast układy serii LS się o tyle nie nadają, że mają większy apetyt na prąd niż układy CMOS. Dlatego zaleca się do STK200 scalaka serii HC.
  • Poziom 2  
    a w jakim programie napisac program?? bo Pony Prog chce żeby był z rozszerzeniem .e2p (mam AVRStudio4 a on nie zapisuje w takim formacie)

a i jeszcze jedno - podłączyłem programator pod port drukarki (taki różowy -zintegrowany z płytą główna) nie pod taki standardowy niebieski - ma to jakiś wpływ czy to tylko po prostu inny kolor??