Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ekranowanie tasiemki matrycy w laptopie

Calineczka* 13 Lut 2007 22:55 1329 6
  • #1 13 Lut 2007 22:55
    Calineczka*
    Poziom 31  

Witam Panowie.
    Mam problem.
    Mam laptopa Compaq Evo N800v z uszkodzana tasma laczaca matryce z plyta glowna.matryca jest SXGA+, 30pin, 1400 na 1050-niestety sygnal do niej dochadzacy jest b.podatny na zaklocenia.oryginalna tasma przerwala sie. Zamowilem na ebayu, w HongKongu tasme niby Compaq, nowa.przyszla jaks wygladajaca na uzywke, pinologia ta sama, ale-ekran duuuzo gorszy.na oryginalnej tasmie wyglada to tak, jak by sciezki byly zatopione a po obu stronach ekranowane na calej plaszczynie miedzia, w podrobie-ekran to taki material o wlasciwosciach przewodzacych, i to nie na calej dlugosci.W oryginale ten ekran wchodzil do wtyczki wrecz(tej od strony plyty glownej) i tam stykal sie z metalowa obejma gniazda.w chinszczyznie-nie ma kontaktu elektrycznego przy styku owego ekranu. Nawet jak lacze kabelkiem ow ekran przy gniezdzie na plycie, mam zaklocenia na obrazie, przeklamania kolorow etc. Czy ktos z Was psotkal soie z podobnym problemem?Jak skutecznie zaekranowac tasme?Prosze o podpowiedzi.

0 6
  • Pomocny post
    #2 13 Lut 2007 23:02
    electro_Nick
    Poziom 33  

mozesz sprobowac owinac folia aluminiowa, a pozniej owinac folia samoprzylepna-zeby nie robilo nigdzie zwarc, no i ta folia musi byc polaczona z masa...

0
  • Pomocny post
    #3 13 Lut 2007 23:17
    avelek
    Poziom 14  

Witam kiedyś też miałem taki problem i wykorzystałem do tego celu złotko z czekolady.Dolutowałem dodatkowe kabelki z masami i owijałem po dwa sygnały wspólne.Orginalna taśma miała osobno masowane po dwa jakieś sygnały.Masowanie wszystkich sygnałów razem raczej nie pomoże.Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lut 2007 23:08
    pigonio
    Poziom 12  

Potwierdzam to co pisze avelek, zaekranowanie calej tasmy nic nie da. Dorabialem kiedys bardzo nietypowa tasme do acera (cala tasme wykonalem od podstaw!!) Kazda para przewodow musi byc ze soba skrecona (sygnal roznicowy) i OSOBNO zaekranowana. Mam z klientem kontakt i wiem ze ta moja tasma wciaz dziala OK (juz 3 lata ! :) ) Tak wiec w Twoim przypadku pewnie jest pekniety ktorys ekran.

0
  • #5 14 Lut 2007 23:16
    Calineczka*
    Poziom 31  

pigonio napisał:
    Potwierdzam to co pisze avelek, zaekranowanie calej tasmy nic nie da. Dorabialem kiedys bardzo nietypowa tasme do acera (cala tasme wykonalem od podstaw!!) Kazda para przewodow musi byc ze soba skrecona (sygnal roznicowy) i OSOBNO zaekranowana. Mam z klientem kontakt i wiem ze ta moja tasma wciaz dziala OK (juz 3 lata ! :) ) Tak wiec w Twoim przypadku pewnie jest pekniety ktorys ekran.

Pigonio, opisz prosze z jakich kabelkow zrobiles polaczenie i czym ekranowales?
    Dzieki Panowie za zainteresowanie, kombinowalem juz z ekranowaniem ale niewiele to daje...

0
  • #6 14 Lut 2007 23:40
    pigonio
    Poziom 12  

Z najcienszego przewodu izolowanego jaki udalo mi sie dostac, chyba nazywa sie on kynar ? W kazdym razie jutro dam znac bo mialem te tasmy oryginalne, moze cos mi jeszcze zostalo, do 800C mam napewno ale to niestety inne niz 800V :/
    A co do zrobienia tej tasmy to poskrecalem sobie te przewody w pary po i potem lutowalem do oryginalnych wtyczek, straszna dlubanina i generalnie malo profesjonalne no ale alternatywy nie bylo. W niektorych przypadkach ekranowac nie trzeba ale bardzo wazne jest wzajemne polozenie skreconych par wzgledem siebie ! Musza idealnie do siebie dolegac, przesuniecie pary wzgledem innej o milimetr powoduje juz powazne zaklocenia na matrycy.
    Pozdro

0
  • #7 16 Lut 2007 13:16
    Calineczka*
    Poziom 31  

Panowie, dziekuje za chec pomocy.
    Okazalo sie ze tasma byla lutowana do wtyczki i byl zimny lut na jednej linii, teraz jest ok.Nie ma to jak chinszczyna;-( To lutoanie bylo ukryte pod ekranem, tuz przy wtyku do matrycy. Poza tym zawzialem sie i udalo mi sie tez naprawic oryg.tasme.Kilka godzin, skrobanie skalpelem folii w miejscu pekniecia, oczyszczenie miedzi, zlutowanie super-cieniutkim przewodem z cewki przekaznika pekniec, super cienkim grotem...8 linii tak polaczylem, potem zalanie cienka warstewka silikonu,takiego z z glue-guna.Sam nie wierzylem ze bedzie dzialalo a jednak.Oczy bolaly rezte dnia :D

0