Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Halogeny, świetlówki... Które w kuchni, które w łazience...?

Specto 14 Feb 2007 12:50 3691 3
 • #1
  Specto
  Level 10  
  Witam

  Na rynku aktualnie można dostać zwykłe żarówki żarnikowe (moim zdaniem ich wadą jest to, że pobierają sporo prądu i do tego mocno się grzeją), świetlówki (pobierają mało prądu, praktycznie się nie grzeją) oraz halogeny 12V lub 230V.  Zastanawiam się teraz, jak najlepiej wykorzystać tę różnorodność by ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu...

  Oczywiście świetlówki na pewno są najlepsze tam, gdzie jest niewiele cykli włączania i wyłączania światła, czyli np. w pokoju czy salonie.
  Niestety nie mam już tej pewności w przypadku łazienki: świetlówki oczywiście się tam nie nadają, więc może halogeny będą dobre? Ich żywotność jest podobno mniejsza, niż zwykłych żarówek, ale za to zużycie prądu sporo niższe (no chyba, że straty na transformatorze w przypadku halogenów 12V są spore?)...

  Więc jak to jest z tymi halogenami w porównaniu do świetlówek i zwykłych żarówek?

  1. Czy parametry (czas świecenia, odporność na cykle wł/wył) halogenów 12V i 230V bardzo się różnią (przy podobnych mocach).
  2. Jaka jest "wytrzymałość" na wiele cykli włączania i wyłączania halogenów w porównaniu do zwykłych żarówek?
  3. Czy w łazience lepiej zamontować halogeny czy raczej zwykłe żarówki (z punktu widzenia kosztów - pobierany prąd vs koszty żarówek i ich żywotność)?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  socket
  Level 12  
  Poszukaj na googlach jest tam sporo tematów odnosnie halogenow
 • #3
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Stosowałem kiedyś świetlówki, ale mają obrzydliwe światło i nadają się tylko do piwnicy i obory. Zwykłe żarówki są tanie, ale mają mniejszą sprawność od halogenowych i krócej od nich świecą. Teraz mam tylko oświetlenie halogenowe 12V. Zastosowałem żarówki o nazwie dichrotic (dokładnie nie pamiętam), mają śliczne białe światło (polskie niestety mają niebieskie). Wykonałem we własnym zakresie zasilacze elektroniczne, które mają miękki start, oraz ustawiłem 11,5V. Od dwóch lat jeszcze żadna żarówka nie spaliła się a są takie, które świecą od 4h w lato do 10h w zimie na dobę. U kolegi są takie same zasilacze, ale ma je już od prawie 10 lat i wymienił z dwie żarówki.
 • #4
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Obecnie produkowane świetlówki trójpasmowe o dobrym oddawaniu barw i różnej temperaturze barwowej można stosować zarówno w kuchni jak i łazience. Zaleca się stosować do nich oprawy ze statecznikiem elektronicznym.