Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

golf III 1,4 b.problem z licznikiem

borys-20 14 Lut 2007 13:05 3459 14
  • #1 14 Lut 2007 13:05
    borys-20
    Poziom 10  

Mam golfa 1,4 benz. 1994r .Od pewnego czasu licznik kilometrów pokazuje niepełne cyfry tj.brakuje dolnych poziomych kresek i znikła mi jedynka z liczby 150000(ok.taki przebieg).Czy może to być usterka elektroniki czy tylko zły kontakt wyświetlacza z płytką (jakie to połączenie- gumka czy klejone?).Znajomy twierdzi że może być to następstwem "cofania" licznika przez pop. właściciela.Samochód ten mam 3 lata,a licznik zwariował dwa tygodnie temu.

0 14
  • #2 14 Lut 2007 14:50
    socket
    Poziom 12  

Cofanie licznika raczej odpada sprawdź połaćzenie wyswietlacza z płytka.

0
  • #3 14 Lut 2007 14:52
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

Licznik jakiej firmy :?:

0
  • #4 14 Lut 2007 15:17
    kamyczek
    Poziom 33  

Stawiał bym na licznik trw najczęsciej te padały procek na płycie licznika zalany - licznik do wymiany ...

0
  • #5 14 Lut 2007 20:05
    wojtekvento
    Poziom 9  

Witaj kolego mam ten sam problem. Mam licznik o oznaczeniu 1H0 919 860 i sporo rzeczy udało mi się już ustalić - badałem temat. Podaj dokładnie typ licznika

pozdrawiam. Wojtek

0
  • #6 14 Lut 2007 21:02
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nadal brak firmy. Najprawdopodobniej tak jak pisze kamyczek albo stary MM gdzie wymiana wyświetlacza pomaga.

0
  • #7 14 Lut 2007 21:27
    kamyczek
    Poziom 33  

Napis trw jest na płycie wytrawiony obejrzyj dobrze jak masz na płytcie czarnego kleksa z żywicy to tam jest sterownik lcd jak giną cyferki zapomnij licznik do wywalenia.

0
  • #8 14 Lut 2007 23:46
    wojtekvento
    Poziom 9  

u mnie również najprawdopodobniej walnięty jest właśnie ten sterownik wyświetlacza (pod tą kropką z żywicy). Nasuwa mi się tylko jedno pytanie, mianowicie, czy te sterowniki faktycznie uszkadzają się "bezpowrotnie".
    Kilka lat temu miałem sporo do czynienia z wyświetlaczami lcd (głównie graficznymi) - jak to się mówi z odzysku. I bardzo często w około 80% przypadków ich błędne wyświetlanie (nie wszystkie piksele itp) można było z bardzo dobrym skutkiem poprawić poprzez dodanie kondensatora tak około 100n blisko układu sterownika. Po prostu po długim czasie pracy stawały się bardziej wrażliwe na wahania napięcia zasilającego. Być może warto byłoby i tutaj głębiej się zainteresować tematem, a nie przekreślać od razu na szrot. Problemem jest brak znajomości wykorzystywanego układu. Mówimy oczywiście cały czas o licznikach firmy TRW. Być może wspólnymi siłami uda nam się rozwiązać tą wadę.

Aha dodam jeszcze że mierzyłem u siebie (licznik TRW) napięcia na poszczególnych pinach tasiemki zasilającej wyświetlacz kilometrów. Wszędzie było około 7,9V. Więc po poerwsze trochę dziwne napięcie, a po drugie jeśli pod tą kropką żywicy mieści się sterownik LCD, to może brak jemu dobrego resetu po załączeniu (stacyjki). Nie posiadam schematu, lecz w takich sytuacjach wykorzystuje się układ RC do resetu. Więc być może kondensator w obwodzie resetu nie trzyma parametrów, a czas stanu niskiego lub wysokiego (w zależności od sterownika) na wejściu reset musi trwać przez ściśle określony czas.

0
  • #9 15 Lut 2007 01:19
    kamyczek
    Poziom 33  

W tych lcd problem jest inny "układ scalony" na płytce krzemu łączony jest mikropołączeniami podobnymi do tych widocznych w okienkowych układach epromów z płytą licznika . Niestety żywica i te niteczki mają różną rozszerzalność cieplną i w wyniku nagrzewania i chłodzenia następuje ich przerwanie efekt ginące segmenty. Łatwo to zaobserwować zasilając licznik na stole i ochładzając miejsce z układem Efekt działający wyświetlacz do momentu nagrzania

0
  • #10 15 Lut 2007 08:38
    borys-20
    Poziom 10  

Dziękuję za zainteresowanie,mam pytanie czy rodzaj licznika można jakoś podejrzeć bez jego demontażu ?

0
  • #11 15 Lut 2007 08:50
    wojtekvento
    Poziom 9  

najlepszym wyjściem jest wyciągnięcie licznika. Prawdopodobnie można niektóre typy rozróżnić kolorami kontrolek itp. przeglądnij forum: www.vwgolf.pl widziałem tam kiedyś taki wątek

pozdrawiam. Wojtek
    Daj znać co wymyśliłeś - mnie też to czeka

0
  • #12 15 Lut 2007 17:11
    borys-20
    Poziom 10  

Witam .Właśnie miałem dobrać się do zegarów i oto zaskok ! Wszystkie cyferki wyświetlają się prawidłowo. Mam więc pytanie , czy to może być związane z wilgotnością lub temperaturą w kabinie ,i czy można coś zrobić aby uniknąć ewentualnej powtórki tej usterki .Zegarów nie wyciągałem, więc nie wiem jaki to typ. Pozdrawiam Borys.

0
  • #13 17 Lut 2007 19:44
    borys-20
    Poziom 10  

Witam . Golfa z opisu w tytule sprzedałem , więc problem zegarów trochę się odemnie oddalił jednak trzech moich znajomych mają ten sam problem,chciałbym więc zapytać ,gdy okaże się typ TRW to odrazu szukać drugich zegarów ?Mam jeszcze innego golfa III (96r) w który mam spalone podświetlanie więc i tak będę wyjmował licznik. Przy tej okazji chciałbym sprawdzić czy nie był "kręcony" , mam więc pytanie czy to widać na oko np. jakieś lutowania przecinki ścieżek czy inne szczegóły które by o tym świadczyły.Słyszałem też że przebieg rejestruje komputer od silnika, czy w VW golf też tak jest?

0
  • #14 17 Lut 2007 22:55
    autoelektryk
    Poziom 16  

nie z tego rocznika

0
  • #15 29 Mar 2007 08:52
    jareki007
    Poziom 17  

Przepraszam, że odkopuję stary temat ale mam podobny problem.

kamyczek napisał:
    W tych lcd problem jest inny "układ scalony" na płytce krzemu łączony jest mikropołączeniami podobnymi do tych widocznych w okienkowych układach epromów z płytą licznika . Niestety żywica i te niteczki mają różną rozszerzalność cieplną i w wyniku nagrzewania i chłodzenia następuje ich przerwanie efekt ginące segmenty. Łatwo to zaobserwować zasilając licznik na stole i ochładzając miejsce z układem Efekt działający wyświetlacz do momentu nagrzania

Czy sytuacja może być odwrotna tzn. jak się ogrzeje licznik to wtedy zaczyna działać normalnie? Bo ja właśnie tak mam w swoim Peugeocie 306 `99. Rano jak jest zimno na zewnątrz to kilka segmentów się nie świeci, po przejechaniu paru kilometrów wszystko wraca do normy. Dzieje się to głównie jesienią, zimą i wiosną jak są jeszcze chłodne dni. W lecie ten problem nie występuje.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo