Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BF324 i BF414- podłączenie

cician 14 Feb 2007 15:05 4082 11
    cician
    Level 10  
    Witam!!
    W elektronicznym sklepie poprosiłem o BF324 dostałem zamiennik BF414 i nie wiem jak go podłączyć bo on jest chyba NPN. Potrzebny jest mi do układu mininadajnika FM : http://www.belza.cz/hf/bug.htm
    Dziękuje za odpowiedzi!
    dmneuro
    Level 21  
    No tak bf414 jest npn a potrzeba pnp. Sprawe można łatwo rozwiązać. Wystarczy R2 podlaczyc do masy, cewkę zasilić z plusa. Elektrody tranzystora bez zmian(emiter przez rezystor do masy, kolektor przez cewke do plusa). Antene nalejepiej wpiąć w takie miejsce aby mieć maks zasieg.
    zybex
    Helpful for users
    Ten BF414 jest również pnp.
    zybex
    Helpful for users
    Spojrzałem do 6 -cio tomowego katalogu odpowiedników. Tam możesz zobaczyć co jest napisane. Być może sprzedawca w sklepie też ma podobny wykaz, albo taką bazę w kompie. Nie wziął przecież tego z sufitu.:D
    Odpowiednikiem dla niego jest właśnie BF324.:|
    dmneuro
    Level 21  
    No ciekawe - ja wole zostac przy informacjach z datasheetu. Najlepiej jak by tworca tematu zmierzył omomierzem i sam stwierdził jaki to tranzystor. Ale zdaje mi sie ze w tym katalogu jest błąd - to sie czasami zdarza.

pzdr
    dmneuro
    Level 21  
    Wiec wniosek z tego taki ze trzeba zmierzyć omomierzem. Nie ma sensu się spierać. Ale czy datasheety mogą kłamać ? ;)
    zybex
    Helpful for users
    Ja zawsze wolę sam zmierzyć, bo być może zależy to od producenta, faktem jest ta niezgodność. Gdyby sprzedwaca wiedział, że sprzedaje tranzystor o odmiennej polaryzacji to z pewnością dał by coś innego.
    dmneuro
    Level 21  
    wiec jak bedzie to NPN to podłaczenie tak jak napisałem na początku pzdr
    zybex
    Helpful for users
    Mam akurat nowy, nielutowany tranzystor BF414 i jest on typu PNP (baza w środku). Dziwne to wszystko.:|
    cician
    Level 10  
    Sorki za późną odpowiedź ale problem się sam rozwiązał. Na początku wpisałem w googlach i zobaczyłem ten datasheet w którym pisało że jest to tranzystor NPN dlatego odrazu założyłem ten temat. Nie mogłem się doczekać odpowiedzi (chciałem odrazu złożyć) więc jeszcze poszukałem i na innej stronie znalazłem że to jest PNP więc złożyłem zgodnie ze szchematem i wszystko działa.
    Dzięki za odpowiedzi i zainteresowanie!